Litvanya'da üniversite

Litvanya’da üniversite eğitimi, öğrenimini yutdışında almak isteyen öğrenciler için İngilizce yada Litvanyaca eğitim seçenekleriyle sınavsız ve ekonomik bütçeyle tamamlayabilecekleri programlar bulunmaktadır.

Litvanya’da kurulu devlet üniversitelerinde İngilizce veya Litvanca dillerinde üniversite, Master ve Doktora eğitimlerine katılabilirsiniz. Bazı bölümler İngilizce olup diğerleri Litvanyaca dilindedir. Dil hazırlık programları mevcuttur. Ekonomil fiyatlarla konaklayabileceğiniz öğrenci yurtları vardır. Litvanya SCHENGEN üyesi olup Avrupa’da serbest dolaşım ve çalışma hakkı sunmaktadır.

Litvanya’da Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları

Litvanya’da üniversiteler öğrencilere kabul verirken, öğrencilerin lisede okuduğu alana ve lise başarı ortalamasına dikkat etmektedirler. Türkiye’de ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi gibi üniversitelere girmek için öğrencilerin YGS ve LYS sınavında üstün başarı göstermeleri gerekirken; Litvanya’da köklü ve kaliteleri üniversitelere giriş yapabilmek için lisede okuduğunuz alanla ilgili bölümlere sınavsız başvuru yapabilirsiniz.

Litvanya Üniversiteleri YÖK Denklik

Türkiye Yüksek Öğrenim Kurumu “YÖK” yurtdışında üniversite alan öğrencilerin diplomalarının Türkiye’de geçerliliği ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrasında Litvanya’daki üniversitelerin Türkiye’de denkliği olduğunu netleştirmişti.

YÖK’ün Litvanya’daki üniversitelerin denkliği açıklaması için tıklayın..


Litvanya Üniversiteleri

Litvanya Üniversiteleri hakkında detaylı bilgilere alttaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz;

Litvania University of Educational Science


Kaunas Teknik Üniversitesi


Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi


ISM University of Management and Economics


Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi


Mykolas Romeris Üniversitesi


 

Litvanya Üniversite Bölümleri

  • Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği
  • Yabancı Diller, Gazetecilik, Sosyoloji
  • Fen ve Mühendislik Bölümleri (Fizik, Matemetik, Elektrik Müh., Bilgisayar Müh., Makine Mühendisliği, İnşaat Müh. vb.
  • Mimarlık
  • Ekonomik Bilimler
  • Zirai Bilimler; Ziraat, Veterinerlik vb.

fakülte ve bölümlerinde okuyabilirsiniz. Sadece lise yada dengi okul mezunu olmanız yeterlidir. Sınav yoktur, koşul yoktur. Tüm bölümler için yurt vardır. Fiyatlar son derece uygundur. 


Litvanya’da Üniversite Ücretleri

Baltık ülkelerinden biri olan Litvanya, yurtdışında en uygun seçeneklerden biri olması ve ERASMUS programı kapsamında Türkiye’den giden öğrencilerin deneyimleri ile son zamanlarda Türk öğrenciler tarafından da tercih edilmeye başlanmıştır.

Litvanya Üniversite Ücretleri için tıklayın..


Litvanya’da Yüksek Lisans

Litvanya’da yüksek lisans eğitimi için çok geniş seçenekler bulunmaktadır. Diğer avrupa ülkelerine göre daha kolay kabul alacağınız Litvanya’da okul ücretleri de daha ekonomiktir.

Litvanya’da yüksek lisans detaylı bilgi için tıklayın..