litvanyada-universite-sartlari

Litvanya Üniversiteleri Kabul Şartları

Litvanya üniversitelerine kabul şartları, Litvanya’daki üniversiteler öğrencilere kabul verirken, öğrencilerin lisede okuduğu alana ve lise başarı ortalamasına dikkat etmektedirler. Türkiye’de ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi gibi üniversitelere girmek için öğrencilerin YGS ve LYS sınavında üstün başarı göstermeleri gerekirken; Litvanya’da köklü ve kaliteleri üniversitelere giriş yapabilmek için lisede okuduğunuz alanla ilgili bölümlere sınavsız başvuru yapabilirsiniz.

Litvanya’da İngilizce Üniversite Eğitimi

Litvanya’da Litvancadan sonra en çok konuşulan diller; İngilizce ve Rusçadır. Öğrenciler hem ülkenin anadilinde hem de İngilizce eğitim alabilmektedir. İngilizce dil yeterliliği olan öğrenciler direkt bölüm başvurusunda IELTS, TOEFL gibi sertifikalar sunmak durumundadır. Dileyen öğrenciler Litvanya’da üniversitelerin dil hazırlık kurslarında eğitim alabilmektedir.

Litvanya’da Eğitim Sistemi

Litvanya’da lisans programları 3 – 6 yıl arasında, yüksek lisans programları ise 2 sene sürmektedir. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, lisans diplomaları ile başvuru yapabilir. Lisans için geçerli olan dil seçenekleri yüksek lisans programları için de geçerlidir. Öğrenciler başvuru yaptıklarında diploma puanları ve dil yeterliliği göz önünde bulundurulur.