Litvanya’da üniversite okumak için 5 nedenLitvanya’da Üniversite Okumak İçin 5 Neden; ekonomik üniversite ve yaşam maliyeti, sınavsız üniversite şartı, Avrupa'da serbest dolaşım hakkı, baltık ülkelerinden biri olan Litvanya, özellikle Erasmus programı kapsamında Türkiye’den çokça öğrenci alan ülkelerden biri. Ülkemizde, öğrenciler arasında da bu nedenle tanınan ve bilinen Litvanya, Avrupa’da uluslararası öğrenciler için hem ekonomik hem de kaliteli eğitimin merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. İşte Litvanya’da üniversite okumak için başlıca nedenler:

  1. Kaliteli ve Ekonomik Üniversite Eğitimi

Litvanya, Avrupa’nın en yüksek eğitimli halkının yaşadığı ülkelerden biri. Üstelik üniversitelerin senelik ücretleri, medikal bölümler hariç, ortalama 2000 ile 3000 Euro arasında değişiyor.  Litvanya’nın en iyi üniversiteleri; Vilnius Gediminas Üniversitesi, Kaunas Teknoloji Üniversitesi, Mykolas Romeris Üniversitesi, Siauliai Üniversitesi, Klaipeda Üniversitesi olarak sıralanabilir.

  1. Ekonomik Yaşam  Masrafları

Avrupa’nın birçok ülkesinde öğrenciler için aylık yaşam masrafları 500 Euro’dan başlamaktadır. Litvanya’da ise, öğrenci yurdunda kalan bir öğrencinin aylık yaşam masrafı ortalama 350 Euro’dur. Ayda 5,65 Euro’ya öğrenciler, şehir içinde bir ay boyunca rahatlıkla seyahat edebilmektedir. Uygun yaşam maliyetleri ile bir öğrencinin senelik masrafı ortalama 5,000 – 6,000 Euro civarındadır.

  1. Multikültürel ortam

Litvanya’da anadilden sonra en çok konuşulan diller Rusça ve İngilizcedir. Ülkenin tamamı çok rahat bir şekilde İngilizce konuşabilmektedir. Bu nedenle farklı ülkelerden giden öğrenciler, yerel halk ile iletişim kurmakta zorlanmazlar. Ayrıca Litvanya’da Litvanlar haricinde, Lehler, Ruslar, Ukraynalılar, Almanlar, Tatarlar ve Letonlar da yaşamaktadır. Litvanya her sene hem Erasmus kapsamında birçok uluslararası öğrenciye kapılarını açar hem de farklı ülkelerden üniversite eğitimi için öğrenciler Litvanya’ya gelmektedir.

  1. Sınavsız üniversite 

Uluslararası öğrencilerin Litvanya’da okumak için YGS ve LYS’ye girmelerine gerek yoktur. Öğrencileri sınavsız da kabul eden Litvanya, kabul verirken öğrencilerin lise diplomalarını göz önünde bulundurmaktadır. Liseden mezun olan öğrenciler, dil hazırlık eğitimi aldıktan sonra lisans veya yüksek lisans eğitimlerine başlayabilmektedir. Ancak bazı bölümlerde üniversiteler kontenjan sınavı uygulayabilmektedir. YÖK denkliği bulunmaktadır.

  1. Avrupa’da serbest dolaşım hakkı

Uluslararası öğrenciler, Litvanya’da üniversite okurken, Avrupa’da serbest dolaşım hakkına da sahip oluyor. Ayrıca Vilnius üzerinden direkt yapılan uçuşlar ile Avrupa’yı 2-3 seferde gezme şansına sahip olabiliyorsunuz. Baltık Denizine kıyısı olması sebebi ile de öğrenciler gemiler sayesinde geçişler yapabiliyor.

Litvanya'da Üniversite detaylı bilgi

Litvanya Üniversiteleri Başvuru ve Kabul Şartları