litvanyada-universite-okumak

Litvanya’da Üniversite Okumak, 3 Baltık ülkesinden biri olan Litvanya, en çok da adını ERASMUS öğrencileri arasında duyurmuş olan ve giden her öğrencinin hayranlık beslediği ülkelerden bir tanesidir. Ülkede Litvancadan sonra en çok konuşulan diller Rusça ve İngilizcedir. Genç nüfus İngilizceye hakimdir bu nedenle uluslararası öğrenciler Litvanya’da rahatlıkla iletişim kurabilir ve sosyal çevre edinebilir.

Başvuru ve Kabul Şartları!

Litvanya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin bir lise diplomasına sahip olması başvuru yapmanız için yeterlidir. Hazırlık okumak istemeyen öğrencilerin ayrıca uluslararası geçerliliği olan bir dil sertifikasına sahip olması gerekmektedir.

Litvanya’da eğitim almanın, öğrenciler için artılarını şu şekilde sırayalabiliriz;

İngilizce dil öğrenirsiniz!

Litvanya’da eğitim almak isteyen öğrenciler, eğer İngilizce yeterliliğe sahip değillerse 1 senelik hazırlık programına katılarak hem lisan/yüksek lisans eğitiminden önce İngilizcelerini geliştirirler hem de ülkeye, kültüre, ortama alışarak lisans/yüksek lisans eğitimlerine psikolojik olarak daha rahat başlarlar.

Mavi Diploma sahibi olursunuz!

Litvanya bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu için, diğer Avrupa ülkeleri gibi öğrencilere Mavi Diploma vermektedir. Sahip olduğunuz Mavi Diploma, Avrupa’nın diğer ülkelerinde de tanınır ve geçerliliğe sahiptir.

Serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz!

Schengen ülkesi olan Litvanya, lisans/yüksek lisans öğrencilerine oturum kartı verdiğinden dolayı, eğitim aldığınız dönemler boyunca, Avrupa’nın diğer ülkelerine vize başvurusu yapmadan giriş/çıkış yapabilir, serbest dolaşım hakkınızı kullanabilirsiniz.

Ekonomik Master Eğitimi!

Litvanya’yı diğer Avrupa ülkelerinden ayıran özelliklerden biri diğer ülkelere nazaran hem yaşam masrafının hem de eğitim masrafının daha ekonomik olmasıdır. Litvanya’da aylık yaşam masrafların –yurt konaklaması ile- ortalama 300 Euro’dur. Senelik eğitim masraflarını 1,700 ile 8,000 Euro arasında değişmektedir.