Macaristan'da universite basvuru

Macaristan’da üniversite başvuru ve kabul şartları, Macaristan’da üniversite başvurusu yapmak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Türkiye’de üniversite kazanmış olmanız veya herhangi bir sınava girmeniz gerekmemektedir.

Macaristan’da Sınavsız Üniversite

Üniversite sınavı girmek, okumak istediğiniz bölüm için yeterli puanı alma gibi zorunluluklarınız olmadan Macaristan’daki istediğiniz okul veya bölüme başvuru yapma şansınız bulunmaktadır. Lise diplomanız ile başvurunuzu kabul eden Macaristan üniversitelerinin en çok önem verdiği kriter ise lisedeki not ortalamanızdır. Başvuru yapmak istediğiniz bölümün alan derslerine göre başvurunuzu kabul etmektedirler.

Macaristan’da Üniversite Eğitim Sistemi

Macaristan eğitim sisteminde, hazırlık sınıfındaki öğrencilerin en baştan kesin karar verip bir bölüm seçmelerine gerek yoktur. Hazırlık programları belirli bilim dallarına ayrılmıştır. Mesela, sosyal bilimler, mühendislik bilimler ya da Tıp gibi. Mühendislik bilimleri üzerine hazırlık yılını tamamlayan bir öğrenci, bu aşamadan sonra isterse bilgisayar mühendisliği, kimya mühendisliği, elektrik mühendisliği vb. seçimler yapabilir. Aynı seçim sosyal ve tıp hazırlık bölümleri için de geçerlidir.

İngilizcesi Foundation programına katılacak kadar iyi olmayan öğrenciler, yoğunlaştırılmış İngilizce programına katılarak, Foundation eğitimi öncesinde İngilizce öğrenebilirler. Yoğun İngilizce eğitimi içeren bu program sonunda öğrenciler, Foundation eğitimi alabilmek için ihtiyaçları olan İngilizce seviyesine ulaşırlar ve ilgili alanda üniversite hazırlık eğitimine alınırlar ve bu eğitim sonunda bölümlerine başlayabilmeleri mümkündür.

Macaristan’da Üniversite Ve Şehir Seçimi

Üniversite seçimi yaparken en önemli kural seçiminizi sadece üniversitenin ücretine bakarak yapmamanız gerektiğidir. En iyi üniversite en ucuzu ya da en pahalısı değildir. Seçeceğiniz üniversite sizin hayatınızın geri kalanını doğrudan etkileyecek ve değiştirecek olan yıllarını geçireceğiniz kuruluştur ve bu seçim hayatınızın belki de en önemli seçimlerinden biri olacaktır.

Üniversitenizi seçerken ücretin yanı sıra, o üniversitenin okumak istediğiniz bölüm için ne kadar iyi bir seçenek olduğunu, öğrenci yapısı ve akademisyen kadrosunu incelemeli, üniversitenin size sağladığı kültürel, akademik ve sportif olanaklar hakkında bilgi edinmelisiniz.