macaristandaki-universiteler

Macaristan Üniversiteleri, başvuru ve kabul şartları, ücretleri, bölümleri ve daha birç ok konuda bilgi sahibi olmak çok önemli. Başkenti Budapeşte olan ülke, OECD, NATO, AB ve Schengen üyesidir. Batısında Avusturya ve Slovenya, kuzeyinde Slovakya, doğusunda Romanya ve Ukrayna, güneyinde Sırbistan ve Hırvatistan bulunur.

Macaristan'daki üniversiteler de öğrencilerden İngilizce bölümler için IELTS, TOEFL veya uluslararası geçerliliği olan B2 sertifikası istenmektedir. Hali hazırda Macaristan’da hazırlık okumak isteyenler, üniversitelerin sunmuş olduğu İngilizce hazırlık sınıflarına katılabilir, hazırlıkta başarılı olduktan sonra bölüme geçiş yapabilirler. Macaristan’ın eğitim sistemine göre, öğrencilerin hazırlık okurken bir bölüm belirlemelerine gerek yoktur. Bazı okullar, dil hazırlığı gibi; pre-medicine, pre-engineering gibi hazırlık sınıfları da sunmaktadır. Lise transkripti yeterli olmayan öğrenciler, bölüm hazırlık okuyup bölüme geçiş yapabilirler.

Macaristan’da lisans eğitimleri, diğer Avrupa ülkelerindeki gibi 3 – 3 buçuk sene, yüksek lisans eğitimleri 2 sene sürmektedir. Tıp eğitimi 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılık eğitimleri 5 yıldır.

Macaristan Üniversiteleri

Pecs Üniversitesi


 ⇒Dunaujvaros Universitesi


Budapeste Metropolitan Universitesi


 ⇒Budapeste Teknik Üniversitesi


 ⇒IBS – International Business School


 ⇒Budapeste Film Akademisi


Debrecen Üniversitesi


 ⇒Obuda Universitesi


 ⇒Budapeşte Corvinus Üniversitesi