macaristan en iyi universiteleri

Macaristan'da en iyi 5 üniversite, uygun yaşam maliyetleri ve okul masrafları, kaliteli eğitimleri ve kolay kabulleri ile Türk öğrencilerini cezbeden Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Dünyaca saygı duyulan sıralamalarda her zaman kendilerine yer bulan üniversiteler, öğrencilerin de en çok tercih ettiği üniversitelerdir.

Kıta Avrupasında ilk metro Macaristan’a aittir. Mühendislik alanında kendilerini geliştirmiş olan Macarlar, bu yeteneklerini Avrupa’nın birçok farklı ülkesine yayarak göstermişlerdir. Üniversiteleri teknik, fen, edebiyat gibi alanlarda ayırmak gerekirse şu şekilde sıralanabilmektedir:

Mühendislik bölümlerinde; Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi: BME olarak bilinen, Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Avrupa’nın ilk mühendis yetiştiren okullarından bir tanesidir. Avrupa’da mühendislik alanı denilince akla gelen ilk üniversitelerden BME, aralarında Nobel ödüllü olan birçok biliminsanı yetiştirmiştir.

Yabancı diller alanında Eötvös Lorand Üniversitesi: 1635 yılında Budapeşte’de kurulan ve bir devlet üniversitesi olan ve ELTE olarak da bilinen üniversite, ülkedeki en büyük ve en prestijli okullardan biridir. Sıralamalarda her zaman yüksek derecelere sahip olan ELTE, 5 Nobel ödüllü biliminsanı yetiştirmiştir.

Fen alanlarında Pecs Üniversitesi: Pecs Üniversitesi, Macaristan’ın Pecs şehrinde 1367 yılında kurulmuştur. Ülkede kurulan ilk ve en büyük üniversitesi sıfatına sahiptir. Pecs Üniversitesi; 10 fakülteye, 32 kliniğe ve araştırma enstitülerine sahiptir.  Üniversite TIP, fizyoterapi, psikoloji dahil birçok bölümde İngilizce eğitim vermektedir.

İşletme – Yönetim alanında; IBS (International Business School): Sadece işletme – yönetim alanında eğitim veren IBS, aynı zamanda sunduğu çift diploma ve partner olduğu firmalarda öğrencilerine sunduğu internship programları ile, öğrencilerine teoriden çok pratikte eğitim vermeyi amaçlamaktadır ve bu özelliği ile diğer birçok üniversiteden ayrılmaktadır.

‘Ulusal Mükemmeliyet’ nişanlı Debrecen Üniversitesi: Debrecen Üniversitesi, Macaristan’ın Debrecen şehrinde, 1538 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir.  Ülkede ‘Ulusal Mükemmeliyet’ nişanı verilen 3 üniversiteden biridir. Bu nişan; üniversitelerin, eğitim ve araştırma kapasitelerine, ses getiren bilimsel çalışmalarına, uluslararası sıralamalardaki yerlerine, uluslararası öğrenci ve eğitmen oranlarına bakılarak verilmektedir.

Macaristan'da Üniversite detaylı bilgi için tıklayın