Macaristanda üniversite eğitimi almanın avantajlarından faydalanmak istemez misiniz? Macaristan üniversiteleri, bölümleri, ücretleri, başvuru şartları gibi birçok konuda bilgi edinmeniz gerekir. Dünyada geçerli bir mavi diploma, sınava girmeden istediğiniz bölümü İngilizce olarak okuma şansı, mezun olduktan sonra Avrupa’da çalışıp yaşama şansı ve Türkiye’deki özel üniversitelerden okumaktan daha az bir bütçeyle Avrupa’da eğitim alma fırsatı.

Macaristanda Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları 

Macaristanda üniversite okumak için Türkiye’de üniversite kazanmış olmanız gerekmiyor, lise mezunu olmanız üniversitelerden kabul almanız için gerekli şartlar arasında. Türkiye’de üniversiteye yerleşemediyseniz veya istediğiniz bölümü kazanamadıysanız Macaristan’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. Macaristanda üniversite fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçiniz. Avrupa’nın seçkin üniversitelerinden biri olan Macaristan üniversiteleri ekonomik açıdan ailelerin bütçelerini sarsmadan çocuklarını arzu ettikleri bölümlerde okumalarını sağlamaktadır. Macaristan üniversiteleri dünya sıralaması bakımında en çok tercih edilen ve kaliteli eğitim veren kurumlardan biridir.

Üniversite kabul şartları için tıklayın..

Macaristanda Üniversite Ücretleri

Türkiye’deki özel üniversitelerin yıllık ücretleri Macaristan üniversiteleri ücretlerine oranla çok daha ekonomik rakamlardır. İşletme, mühendislik, sosyal bilimler gibi bölümlerin okul ücretleri yıllık 3000 – 4000 Euro aralığındayken Tıp, eczacılık eğitimi ve diş hekimliği gibi bölümlerin okul ücretleri 8000 – 11000 Euro arasında değişir. Macaristan üniversite bölümleri hakkında detaylı bilgi için üniversiteleri tıklamanız yeterlidir. Macaristan devlet üniversiteleri bir çok öğrencinin hayalini kurduğu eğitim kurumlarından biridir. Macaristanda üniversite fiyatları için bizlere ulaşarak detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Debrecen üniversitesi ve Peç üniversitesi en fazla ilgi gören üniversitelerden biridir. Sizlerde hayallerinize kapılarını sonuna kadar açan bu iki üniversite hakkında detaylı bilgi için aşağıda yer alan üniversiteler linkine tıklayabilirsiniz.

Macaristan üniversiteleri dünya sıralaması ilk 1000’e girmesi bakımından en sık tercih edilen ülke ve üniversitelerde olmaktadır.

Macaristan Üniversiteleri Ücretleri için tıklayın..

Macaristan’da Konaklama Ücretleri

Macaristanda üniversite eğitimi almaya karar veren öğrencilerin konaklamaları için oldukça ekonomik öğrenci yurdu seçenekleri bulunmaktadır. Yurtlarda 3-4 kişilik odalarda konaklamanın maliyeti 80-110 Eur arası aylık rakamlar arasında değişir.

Özel odalarda daha konforlu odalarda kalmak isteyen ve bütçesi buna yeterli olan öğrenciler içinde seçenekler mevcuttur. Macaristanda üniversite okuyanlar tarafından dile getirilen ülkenin kaliteli eğitim sistemi ve kolay yaşanabilir bir ülke olması nedeni ile Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerde arasında yer almasını sağlamaktadır.

Öğrenci yurdunda değil de ev kiralayarak konaklamayı tercih eden öğrencilerin içinse şehre göre değişilik gösteren ev kiraları 2 kişinin kalabileceği bir daire için ev kiraları 300 – 500 Eur arasında aylık olarak değişir. Macaristan’da okumak için ülkeye giriş yapan öğrenciler bir çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bu konaklama seçeneklerinden bazıları hakkında kısa bir bilgi vereceğiz.

Üniversite Yurtları

Macaristan konaklama seçenekleri arasında tercih edilen üniversite yurtları Budapeşte üniversitelerinin bir çoğunda yurt bulunmaktadır. Bu durumda öğrenciler hostel yada yurt gibi bazı konaklama seçeneklerine yönlendirilmektedir. Erken konaklama başvurusu oldukça önemli olup kontejan kısıtlamasına dikkat etmek gereklidir.

Kiralık Ev Seçeneği

Macaristanda üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin yurt dışında farklı bir seçenek olan kiralık evde konaklamak isteyen öğrencilerimiz için firmamız gereken yardımı yapmaktadır. Öğrencinin bütçesine uygun ev araştırmaları ile gereken desteği sunmaktayız. Ortalama olarak iki odalı kiralık evler 300€ ve 550v arasında değişmektedir. Pecs ve Debrecen bu fiyatlar daha hesaplıdır.

Özel Yurt ve Hostel Seçeneği

Macaristanda bazı hosteller öğrencilere yurt hizmeti sunmaktadır. Üniversite yurdu ve öğrenci evinde konaklamak istemeyen öğrenciler, geçici konaklama, yer bulamaya  öğrenciler için seçeneklerden olan özel yurt ve hosteller de ister uzun süreli isterse kısa süreli olarak konaklaya bilmektedirler.

Özel yurtlarda aylık konaklama ücreti ortalama 200€ ile en fazla 400€ arasında değişmektedir. Bir sömestr yurtta kalan öğrenci dileği zaman başka bir seçeneğe geçebilmektedir. Macaristan üniversite bölümleri hayallerinize bir adım daha yaklaşmanızı sağlayacaktır.

Macaristan Üniversiteleri

Budapeşte Metropolitan Üniversitesi – Ücretsiz Başvuru Danışmanlığı


IBS – International Business School – Ücretsiz Başvuru Danışmanlığı


Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi


Budapeşte Corvinus Üniversitesi


Budapeşte Film Akademisi


Debrecen Üniversitesi


Pecs Üniversitesi


Dunaujvaros Üniversitesi


Obuda Üniversitesi

Macaristanda Çalışma ve Yaşama Hakkı

Macaristanda üniversite eğitimi alan yabancı öğrenciler mezun olduktan sonra sadece Macaristan’da değil tüm Avrupa’da ve dünyada geçerli bir diplomaya sahip olacaklardır. Avrupa’da çalışma ve oturma iznine sahip olacaklardır. Ayrıca, Schengen alanı dahilinde eğitim süreci boyunca Avrupa’yı keşfetme fırsatı da tüm öğrencilere sunulmaktadır.

Macaristanda Yüksek Lisans Master Programları

Uluslararası eğitim kalitesiyle birçok yabancı öğrencinin yüksek lisans eğitimi için tercih ettiği ülkelerden olan Macaristan dünya çapında okullarda Master programları sunmaktadır. İngilizce olarak katılacabileceğiniz master programları 1-1,5 sene sürmektedir.

Macaristanda Üniversite Okumanın Avantajları

Macaristan üniversiteleri size hayallerinizi gerçekleştirmek için büyük vaatlerde bulunuyor. Bu vaatleri ve avantajları öğrenebilmek için yazımızı okumaya devam edin!

  • Macaristanda üniversite okumak için sınav zorunluluğunuz yok. Bu nedenle sizlerde strese girmeden lise diplomanız ile hayallerinize kavuşabilirsiniz.
  • Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin en merak ettikleri konu seçim yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanınmasıdır. Macaristan üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.
  • Eğitim dili İngilizce olmasından dolayı hangi bölümde okursanız okuyun İngilizce eğitim alır yabancı dilinizi de geliştirmiş olursunuz.
  • Macaristanda eğitim ve yaşam maliyetleri Türkiye ile aynı olduğundan dolayı zorlanmadan rahatlıkla yaşayabilirsiniz.
  • Macaristanda okuduğunuz sürece geçerli olan Schengen vizeniz ile Tüm Avrupa ülkelerini görme şansına sahip olabilirsiniz.

Macaristan’da Yüksek Lisans detaylı bilgi için tıklayın