macaristanda-lisans-tamamlama

Macaristan’da Lisans Tamamlama

Türkiye’de ön lisans programına katılan ve mezun olan öğrencilerle, lisans okuyan ve lisansını Avrupa’da tamamlayarak Mavi Diploma almak isteyen ve daha önemlisi, Avrupa’nın geçmişi çok eskiye dayanan kaliteli üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrenciler için en uygun ülkelerden biri Macaristan’dır.

Başvuru ve Kabul Şartları

Ülkemizde, en büyük eğitim sorunlarından biri, ön lisans öğrencilerinin lisansa tamamlarken karşılaştığı zorluklardır. Ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin, üniversite mezunu sayılmaması ve diplomalarının lise diplomasından çok da fark yaratmadığı ülkemizde, her sene binlerce öğrenci DGS’ye girmekte, lisans programı için üniversitelere kayıt yaptırmaya çalışmaktadır. Maalesef öğrencilerin büyük kısmı bu sınavda başarısız olmakta veya açık öğretim – uzaktan eğitim programlarına yönelmekte, sınavı kazanıp, lisansa tamamlarken oluşan ders saydıramama, bir dönem içerisinde çok fazla ders alma gibi durumlarla karşılaşarak ya çok zorlanmak ya da okulu uzatmak durumunda kalmaktadır.

Macaristan’da Lisans Tamamlama

Macaristan’da lisans tamamlama, okuduğu bölümü seven ancak kariyeri için daha kaliteli üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrenciler ise genellikle Mavi Diploma ve +1 yabancı dil öğrenebilecekleri Avrupa üniversitelerini tercih etmektedir. Mühendislik, fen, eğitim bilimleri gibi alanlarda ilklerden olan Macaristan ise bu öğrenciler için en mantıklı ülkelerden biridir.

Başvuru Tarihleri Nedir?

Dikey geçiş yapmak isteyen öğrenciler, ön lisans programlarının son senesinde veya mezun olduktan hemen sonra başvurularını yapabilirler.

Yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler, lisans programlarının 1’inci ve 2’nci senelerinde başvurularını yapabilirler. Nadir de olsa 3’üncü sınıf öğrencilerinin de başvuruları kabul edilebilmektedir.

Ne Kadar Dersim Sayılır?

Üniversite programına kabul edilen öğrenciler, önceki senelere ait ders dökümlerini okula vererek sayılmasını isteyebilir. Ders içerikleri birbirine uygun olan dersler düşülerek öğrenci eğitime başlar ancak ülkemizde üniversiteler arası geçişlerde bile bazı derslerin sayılmadığını göz önüne alarak; ülkeler arası geçişlerde bazı derslerinizin sayılmayabileceğini unutmamanız gerekir.