Macaristan’da üniversite okumak için 5 nedenMacaristan'da üniversite okumak için 5 neden; eğitim kalitesi, ekonomik olması, Köklü üniversiteleri, İngilizce EğitimAvrupa'da serbest dolaşım ve Mavi diploma sunması başlıca nedenleri. 2004 yılında Avrupa Birliğine tam üye olmuş, Orta Avrupa ülkelerinden biridir. Kıta Avrupası’nda ilk metroya sahip olan ülke, bilim-sanat alanında da birçok Avrupa ülkesine göre çok daha ileridedir. Türkiye’de üniversite okuma maliyetlerine Avrupa’da eğitim sunan Macaristan, uzun yıllardır da Türk öğrencileri ağırlıyor. Öğrenciler için uzun uzun anlatılabilecek nedenleri, 5 başlık altında açıklamak gerekirse;

1) Eğitim Kalitesi

Macaristan üniversiteleri; altyapı, gelişmişlik ve eğitim kalitesi açısından yüksek standartlara sahiptir.

Macaristan’daki üniversiteler, Avrupa’nın en güçlü üniversiteleri arasında gösterilmektedir. AB üyesi olduğu tarihten beri aldığı desteklerle de büyük ilerleme kaydetmiş olan bu üniversiteler, günümüze kadar Nobel Ödülü almış 14 bilim insanı yetiştirmiştir.

2) Ekonomik Maliyet

Yaşam ve okul maliyetleri birçok Avrupa ülkesine, İngiltere’ye ve ABD’ye göre çok daha uygundur.

Macaristan üniversitelerinde TIP ve mühendislik gibi bölümler haricinde senelik eğitim maliyetleri ortalama 3,000 ile 4,500 Euro arasındadır. Mühendislik bölümlerinin senelik ücretleri 4,000 ile 7,000 Euro arasında değişmektedir. Macaristan’da yaşam maliyetleri ortalama aylık 500 – 600 Euro arasındadır.

3) Tanınmış Üniversiteler

Macaristan üniversitelerinin geçmişi çok eski tarihlere dayanmaktadır.

Macaristan’ın en büyük ve önemli teknik üniversitesi Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi’dir. Okulun kuruluş tarihi 1782 yılına dayanmaktadır. Ülkedeki bir diğer önemli ve büyük üniversite, Macaristan’ın Pecs şehrinde bulunan Pecs Üniversitesi’dir. Pecs Üniversitesi’nin kuruluş tarihi 1367’dir. Bu kuruluş tarihleri, Macaristan’da yüksek öğrenim geleneğinin çok eskilere dayandığını kanıtlamaktadır.

4) Avrupa'da serbest dolaşım

Oturum kartı ile gelen Avrupa’da serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz.

Macaristan’da eğitim alan öğrenciler, oturum kartına sahip oluyorlar. Schengen bölgesi olduğu için oturum kartına sahip olan her öğrenci aynı zamanda diğer Schengen bölgesindeki Avrupa ülkelerine vize başvurusu yapmadan dolaşım hakkına sahip olmaktadır.

5) İngilizce Eğitim ve Mavi Diploma

İngilizce eğitim alma ve Mavi Diploma sahibi olursunuz.  

Avrupa ülkelerinin çoğu kendi dilinde eğitimi desteklemekte, bu nedenle öğrencilere çok fazla İngilizce bölüm seçeneği sunmamakta ve sunsa bile üniversitelerin çoğunda İngilizce hazırlık bulunmamaktadır. Macaristan, birçok bölümde öğrencilere İngilizce eğitim şansı sunmaktadır ve hemen hemen her okulun, uluslararası öğrenciler için İngilizce hazırlık sınıfı bulunmaktadır.

Macaristan'da Üniversite detaylı bilgi için tıkayın