macaristanda-universite-okumak

Macaristan'da üniversite eğitimi almak için başvuru ve kabul şartları nelerdir? Hangi üniversitelerde okuyabilirsiniz ve ücretleri ne kadar? Macaristan üniversitelerinden mezun olmanın avantajları nelerdir?

Macaristan'da Yaşam

2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Macaristan, AB fonlarından aldığı desteklerle eğitim alanında yatırım yaparak, hali hazırda güçlü olan eğitim sistemini geliştirmiş, Macaristan üniversiteleri bu şekilde, Avrupa’daki en iyi üniversiteler arasında yerini almıştır. Macaristan bir Orta Avrupa ülkesidir ve nüfusu 10 milyon civarındadır. Başkenti Budapeşte olan ülke, turizm alanında Avrupa’da en çok ziyaretçi karşılayan ülkelerden biridir.

Üniversite Sınavı Olmadan Eğitim Alın

Türkiye'de istediğiniz bölümü okuyabilmek için 12 sene hazırlanıp bir kez sınava girerek yeterliliğinizin belirlenmesi ne kadar doğru bir yoldur tartışılır. Eğer üniversite sınavına girip te istediğiniz bölümü kazanamadıysanız üzülmeyin. Macaristan'da sınav şartı olmadan istediğiniz bölüme başvuru yapabilirsiniz.

Türkiye'de Özel Üniversite Maliyetine

Macaristan'da üniversite ücretleri Türkiye’de bulunan çoğu özel üniversitenin ve KKTC’de bulunan çoğu üniversiteden daha uygundur.Üstelik öğrenciler mezun olduklarında tüm Avrupa’da geçerli olan Mavi Diplomaya sahip olur. Macaristan üniversitelerinde okuyan yabancı öğrenciler bölümüne göre değişmekle birlikte yıllık 3000 – 4000 Eur arasında okul ücreti öderler. Tıp ve diş hekimliği gibi bölümlerde ise bu rakamlar 8000-11000 Eur arasında değişmektedir.

Macaristan'da İngilizce Üniversite Eğitimi

Dil yeterliliği olan öğrenciler, üniversiteden kabul aldıktan sonra direkt lisans ve yüksek lisans eğitimlerine başlayabilir, dil yeterliliğine henüz sahip olmayan öğrenciler, Macaristan’da hazırlık alarak dil yeterliliklerini sağlayabilir. Eğitim dili Macarca olan ülkede isterseniz bu dilde eğitim alabilirsiniz, fakat yurtdışından çok fazla öğrenci başvurusu alan üniversiteler İngilizce eğitimde sunmaktadır. Yeterli seviyede İngilizcesi olmayan öğrenciler üniversitelerin hazırlık sınıflarında dil eğitimi alabilirler.

Dünyaca Bilinen Üniversitelerde Eğitim

Günümüze kadar 14 Nobel Ödüllü bilim insanı yetiştirmiş olan Macaristan, uluslar arası öğrencilere kaliteli eğitimi, uygun fiyatlara alma şansı tanımaktadır. Dünyaca bilinen üniversitelere sahip Macaristan'da Budapeşte Teknik ve benzeri üniversitelerde eğitim alıp  her ülkede geçerliliği olan mavi diploma sahibi olabilirsiniz.

Avrupa'da Serbest Dolaşım ve Çalışma Hakkı

Macaristan’da eğitim alan öğrenciler, sahip oldukları oturum kartı ile diğer Schengen ülkelerine vize almalarına gerek kalmadan serbest dolaşım imkanına sahiptirler. Macaristan'ın Avrupa'da merkezi bir konumda olması komşu ülkeleri ziyaret konusunda ekstra kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca, Macaristan üniversitelerinden mezun olan öğrenciler Avrupa'da yaşama ve çalışma hakkına sahip olmaktadırlar.

Macaristan'da YÖK Denkliği

Macaristan'daki üniversitelerden mezun olan öğrenciler Türkiye'ye dönmek istedikleri taktirde denklik işlemlerini rahat bir şekilde tamamlayabilmektedirler. Yükseköğretim Kurulu YÖK'ün yurtdışı üniversitelerde denklik açıklamasını alttaki makalede okuyabilirsiniz.

YÖK Denkliği ve Yurtdışı Üniversitelerin Tanınması