macaristanda-yuksek-lisans

Macaristan’da yüksek lisans – master, üniversite programlarında Orta Avrupa’nın en çok tercih edilen ülkelerinden Macaristan, öğrencilere sadece lisans değil, yüksek lisans imkanı da sunmaktadır. Yüksek lisansa başvuru yaparken, Türkiye’deki ALES, YDS gibi sınavlara girmeniz gerekmemektedir. Macaristan’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin, lisans diploması olması yeterlidir.

Macaristan Yüksek Lisans Başvuru ve Kabul Şartları

Başvuru yapılırken öğrencilerde dikkatle bakılan, öğrencinin eğitim almak istediği dilde yeterliliğinin bulunmasıdır. Öğrencilerden istenen dil yeterliliği, uluslararası geçerliliği olan B2 sertifikası, IELTS 6,5 veya TOEFL 79 skorudur. Öğrencilerin İngilizce yeterliliği yoksa Macaristan’da hazırlık alarak yüksek lisansa geçiş yapabilir. Ayrıca Macaristan’daki birçok üniversite öğrencilere, çift diploma programları da sunabilmektedir. Dileyen öğrenciler, yüksek lisans devamında Doktora programları ile akademik kariyerlerine devam edebilmektedir.

Macaristan’da Master Avantajları

Uygun fiyatlı eğitim ücretleri ve yaşam masrafları ile öğrencilere kapılarını açan Macaristan, Yüksek lisans eğitimi boyunca öğrencilere verilen part time çalışma izni ile çalışabilir ve yaşam masraflarına katkı sağlayabilir. Yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere Avrupa’daki her ülke gibi Macaristan da belli bir süre ülkede kalıp iş arama ve çalışma şansına sahiptir.


Macaristan’da İşletme ve Ekonomi Yüksek Lisansı için tıklayın