maribor-universitesi-maribor

Maribor Üniversitesi

Maribor’daki yüksek öğrenimin başlangıcı, 1859 yılında piskopos Anton Martin Slomšek’in Lavantine piskoposluğunun koltuğunu Lavantal’daki (Avusturya Karintiya) Maribor’a taşıdığı ve daha sonra bir Sloven seminerini kurduğu 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu durumla birlikte, Maribor, Slovenya’daki Stajerska bölgesinde, Sloven ulusal, kültürel ve bilimsel düşüncenin önemli bir odak notası haline gelmesini ve ilk yüksek öğrenim kurumu niteliğine sahip olmasını sağladı. Üniversite, iki yıllık öğretmen yetiştirme okulu olduğunda tarih 1863, dört yıllık bir okul haline geldiğinde tarih 1888’ti.

Günümüzün Maribor Üniversitesi‘nin öncülü, 1959-1961 yılları arasında kurulan Maribor’daki Yüksek Öğretim Kurumları Derneği’dir. Bunlardan en eskisi, İktisat ve Ticaret Okulu’dur. Bu okulu, Mekanik mühendisliği, elektrik mühendisliği, tekstil teknolojisi, inşaat mühendisliği ve kimya bölümleri izlemiştir. Maribor Üniversitesi, bilginin kazanımlarının önemini bilen üniversitelerden biridir. Üniversite, Times gibi uluslararası dergilerde ve Slovenya’daki önemli dergilerde derecelerle anılmıştır. 2014 yılında uluslararası öğrenciler için en iyi şartları sunan okul olarak ödül alan Maribor Üniversitesi, 15,000 öğrenciye sahiptir.

Maribor Üniversitesi, öğrencilerine; sosyal bilimler, mühendislik, ekonomi, TIP, hukuk, eğitim bilimleri, ve sanat alanlarında eğitim alma şansı sunmaktadır.

Slovenya’da Üniversite detaylı bilgi