MBA Nedir? MBA anlamı İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı olan, dünya çapında görev alan iş kadını veya iş adamlarının daha üst makamlara kolayca çıkabilmek ve rütbe bakımından daha üst derecede bulunmak için yapılan bir lisansüstü eğitim programıdır. MBA, eğitim bakımından en üst seviyede bulunan ve dünyada kabul gören bir lisansüstü eğitim programı olup, ilk kez Amerika’da başlamıştır. MBA, işletme alanına özel bir lisansüstü eğitim programıdır. Tüm ülkelerde bu lisansüstü derecesine sahip olan kişiler çok rahat bir şekilde iş bulabilmektedir. Avrupa’da bu eğitim işletme bölümü için lisansüstü eğitim çeşitlerinden biri olarak verilse de Türkiye’de bu eğitim işletme mezunlarının lisansüstü eğitimini okumak isteyen herkese verilmektedir.

MBA, eğitimi işletme bölümünün inceliklerini öğrenebileceğiniz ve alanda uzmanlaşmanızı sağlayabilecek bir lisansüstü programdır. Türkiye’de birçok üniversite bu hizmeti sağlarken, en iyi MBA eğitimi Amerika’da sunulmaktadır. Bu lisansüstü eğitimin diplomasına sahip olan kişiler her zaman ayrıcalıklı sayılmaktadır. MBA, üniversitelerde verildiği gibi çalışan kişiler içinde uzaktan eğitim şeklinde verilebilmektedir. Yani çalışan kişiler dersler internet üzerinde izleyip, internet üzerinden işletme eğitimi almaktadır. Uzaktan eğitim ile MBA okuyan kişilerin vizeleri internet üzerinden yapılıp, final sınavları kayıtlı olduğunuz üniversiteler üzerinden yapılmaktadır. Aynı üniversitede alınan eğitimi internet üzerinden alıp, üniversiteden yüksek lisans bitiren kişiler ile aynı diplomayı almaktadır.

MBA Maliyeti

MBA eğitiminin ücreti ülkesine, eğitim diline ve verilen üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Ücretleri minimum 6000 TL iken 40000 TL’ye kadar yükselebilmektedir.