Mimarlık için hangi ülkede hangi üniversite

Mimarlık için hangi ülke ve üniversite ?

Günümüz gençliğinin gözde mesleklerinden Mimarlık, sadece Türkiye’de değil dünyada da en çok tercih edilen mesleklerden biridir. Meslek tercihi Mimarlık yönünde olan öğrencilerin en büyük sıkıntılarından biri de eğer yurtdışında eğitim alacaklarsa hangi ülkede hangi üniversitede eğitim almanın daha iyi olduğu ile ilgili olan araştırma sürecidir. Bu yazımızı da yurtdışında Mimarlık eğitimi almak isteyen öğrencilere bir nebze de olsa yardımcı olması dileği ile kaleme aldık.

Macaristan’da Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

1782 yılında Institutumsitesi  Geometrico – Hydrotechnicum adıyla Budapeşte’de kurulan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi (BME), teknoloji ve bilim alanında eğitim veren Macaristan’daki en büyük teknik üniversitedir. Avrupa ve Amerika’da 100’den fazla üniversite ile anlaşması bulunan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, birçok Nobel Ödüllü akademisyene ev sahipliği yapmıştır.

Polonya’da Varşova Ekoloji ve Yönetim Üniversitesi:

20 yıl önce kurulan Varşova Ekoloji ve Yönetim Üniversitesi, Polonya'nın en ünlü özel teknik üniversitelerinden biridir. Üniversite hem Polonya hem de Avrupa öğretim standartlarını karşılamaktadır ve yüksek derecede sertifikalı 300 öğretmenden ve bilimsel kadroya ve geniş teknolojik tabana – çok sayıda laboratuvar ve atölye çalışmasından dolayı öğrenciler tarafından büyük beğeniyle karşılanmaktadır.

Litvanya’da Vilnius Gediminas Teknoloji Üniversitesi

Vilnius Gediminas Teknoloji Üniversitesi, 14 enstitüye, 2 araştırma merkezine, 34 laboratuvara sahip olan, Doğu Avrupa’da bilimsel araştırmalara ve deneysel geliştirmelere önderlik etmektedir. 10 fakülteye sahip olan üniversitede 10 binden fazla öğrenci eğitim görmektedir. QS Ranking’e göre VGTU, yüzde 4 olan dünyanın en iyi üniversiteleri arasındadır.

İtalya’da Roma Tre Üniversitesi:

1992 yılında kurulmuş olan genç Roma Tre Üniversitesi günümüzde 54 lisans, 75 master ve 16 doktora programı sunmaktadır. Amerika çalışmaları ve kurumsal ekonomi gibi konulara odaklanan bağımsız çalışma merkezlerinin yanı sıra sürdürülebilir bir çiftliğe de sahip olan üniversite, kent genelinde birden fazla tesisi işletmektedir.

Slovenya’da Ljubljana Üniversitesi:

Ljubljana Üniversitesi, temel, uygulamalı ve gelişimsel araştırmaları uygular ve teşvik eden ve tüm bilimsel alanlarda ve sanatta mükemmellik ve en yüksek kalite ile en yüksek etik kriterleri uygulayan bir üniversitedir. Bu ulusal kimlik alanlarında, Ljubljana Üniversitesi, özellikle Sloven bilimsel ve mesleki terminolojiyi geliştirmeyi amaçlar ve teşvik eder. 1919 yılında kurulan üniversite, shangai, Times and Webometrics sıralamalarına göre ilk 500’dedir.

Ukrayna’da Kharkiv İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Üniversitesi

Kharkov İnşaat Mühendisliği ve MimarlıK Üniversitesi, uluslararası camiada binlerce uzman geleneği sahiptir. Üniversite, eski bilimsel geleneklere sahip olan ve geleceğin sorunlarını çözen Avrupa düzeyindeki yüksek eğitim kurumudur ve en eski ve yaratıcı mesleklerin yanı sıra 21'inci yüzyılda iddia edilen spesiyaliteleri elde etmek için eşsiz bir fırsat verir. Üniversite, Ukrayna'nın önde gelen yüksek eğitim kurumlarından, özellikle inşaat biliminin en önemli merkezlerinden biridir. 500'den fazla eğitmene sahip olan üniversitede; 68 profesör bulunmaktadır. Üniversite; 1950'den beri eğitim vermektedir.