MontanaMONTANA

Montana, Amerika’nın batı bölgesinde kalan 875km’lik Kanada sınırı bulunan bir eyalettir.Japonya’dan daha büyük olan bu eyalet Amerika’nın da 4. büyük eyaletidir.İnsan yoğunluğu açısından ise sondan 3.dür.Eyaletin batısı genellikle Rocky Dağları ile kaplıdır.Çok sayıda olmasa da hemen hemen her şehrine work and travel öğrencileri gider.Başkenti Helena olan bu eyaletin en büyük şehri ise Billings’dir.Şehirlerinin tümü eski yapılı ve gelenekseldir.

Montana’nın Ulusal Park ve Ormanları:

Kootenai National Forest,Lewis&Clark National Forest,Flathead National Forest,Custer National Forest,Lolo National Forest,Beaverhead-Deerlodge National Forest,Upper Missouri River Breaks National Monument,Glacier National Park.

Bunlardan en ünlüsü Glacier National Park’tır.

Eyalet özellikleri:

2.iş bulma olanağı: Orta
Satış vergisi (Ek vergi dahil): %0 (Sadece bazı ürünlerde %3’lük vergi uygulanır.)
Yaşam masrafları: Düşük

Saatlik ücret:$9-$12.5
Konaklama masrafı(Haftalık): $80-$100

Daha çok doğası ile öne çıkan bu eyalet genelde soğuktur.Yıl içinde hava sıcaklığı en fazla 2 ay boyunca 30 derecenin üstüne çıkar. Montana’da gezilecek yerler:

Glacier National Park, Playmill Theater(West Yellowstone), Grizzly and Wolf Discovery Center(West Yellowstone), Big Gun Fun(West Yellowstone), Museum of The Rockies(Bozeman), Cathedral of St. Helena(Helena), C.M. Russell Museum(Great Falls).

dunya_uzerinde_montana_nerede