İrlanda’da Dil Eğitimi İçin 5 Neden

Neden İrlanda’da Dil Eğitimi için birden çok fazla nedeniniz bulunuyor. Ekonomik yaşam masrafları, İngilizce pratik, öğrencilere çalışma izni, vize kolaylığı ve Türk öğrenci oranı az olması. Özellikle İngilizce Dil Eğitimi için İrlanda’yı seçen öğrencilere yasal çalışma izni verilmesi bu nedenlerin belki de en başında gelmektedir. Peki diğer nedenleriyle İrlanda’yı İngilizce Dil Eğitimi için neden seçmelisiniz?

Türkiye’ye yakın olması

İrlanda Türkiye’ye 4 saatlik bir uçuş mesafesindedir. Dolayısıyla öğrenciler Türkiye’ye dönmek durumunda kaldıklarında yada öğrencilerin aileleri çocuklarını görmek istediklerinde aynı gün içerisinde bile rahatça birbirlerine ulaşabilmektedir. Amerika, Kanada gibi Türkiye’ye uzaklığı en az 10 saatlik uçak yolculuğu olan ve İngilizce dil eğitimi için tercih edilen diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok daha mantıklıdır. Ülkemize yakın olması aynı zamanda daha ekonomik uçak bileti anlamına gelmektedir.

Ekonomik yaşam masrafları

İrlanda’nın para birimi EURO olduğunda eğitim seçenekleri diğer ülkelere göre nispeten daha ekonomiktir. Anadili İngilizce olan bir ülke için böyle bir avantaj kesinlikle kullanılmalıdır. Öğretmen kalitesi de yine tercih ettiğiniz okula göre değişmekle birlikte öğretmenlerin çoğu İrlandalı yani anadili İngilizce olan eğitmenlerdir.

Öğrencilere Yasal Çalışma İzni

İrlanda 25 Hafta ve üzeri eğitim alacak kişilere Haftada 20 Saat Part Time çalışma izni vermektedir. 25 Haftalık bir eğitim için vize başvurusu yaptığınızda İrlanda sizlere toplamda 33 Haftalık vize vermektedir. Eğitiminizden sonraki 8 Haftada ise Full Time yani haftada 40 Saat çalışma izniniz bulunmaktadır. Bu şartlarla Konaklama ve Kişisel Harcamalarınızı çok rahat karşılayabilirsiniz.

Türk öğrenci oranı düşük

İrlanda hala İngilizce Dil Eğitimi için insanların ilk aklına gelen seçenek değildir. Dolayısıyla bu bize İrlanda’da Türk öğrenci oranının düşük olduğunu göstermektedir. Türkçe konuşmadan İngilizce pratik yapmak amacıyla İrlan’daya gideceğiniz düşünüldüğünde ister istemez Türkçe sohbet edeceğiniz arkadaşlarınızın olmaması bir avantajır. Çok fazla kişi tarafından keşfedilmeden en kısa sürede İrlanda’da İngilizce Dil Eğitimi almak şu anda çok mantıklı görünmektedir.

Vize kolaylığı

Özellikle 90 günü aşmayan İngilizce Dil Okulu vize başvurularında İrlanda öğrencileri çok zorlamamaktadır. 90 günü aşan vize başvuruları Ulusal Vize kapsamına girdiğinden biraz daha zor olmakla birlikte o durumda bile mantıklı bir başvuru için red oranı düşüktür.