Pilotluk Lisans Türleri, Ülkelerin pilotluk yapabilmek için istediklerini pilotluk lisansları değişiklik göstermektedir. Dünyada 3 temel lisans tipi bulunmaktadır. Bunlar: FAA, EASA ve JAA.

FAA – Federal Aviation Admistration

Amerika’da verilen ATPL ticari pilot lisansıdır. Dünya’nın bir çok ülkesinde kabul görmektedir. Öğrencilerimiz de okulumuzda FAA lisanslarını 6 – 8 ay sürecek olacak eğitimler ile kolaylıkla alabilirler.

EASA – European Aviation Safety Agency

Avrupa birliginde geçerli olan lisans türü EASA’dır. EASA Lisansı Avrupa Birliği’ne ait bir lisanstır ve Avrupa ülkelerinde pilot olmak isteyen öğrencilerin alması gereken lisanstır. FAA programlarımızdan başarı ile mezun olan pilotlarımız, lisanslarını kolaylıkla EASA’ya dönüştürebilirler. FAA lisansı ile arasındaki en büyük fark, ATPL Teori dersleridir. 14 dersten oluşan ATPL Teori derslerini alıp, sınavlarını geçen pilotların EASA lisansları onaylanır. Mezun pilotlarımız isterlerse, FAA eğitimleri sırasında PPL programlarını tamamladıktan sonra anlaşmalı EASA okulumuzda EASA ATPL teori derslerini almaya başlayabilirler. Bu sayede eğitim süresi kısalacak ve toplamda 8- 10 ay süre ile hem FAA hem de EASA lisanslarına sahip olabileceklerdir.

JAA – Joint Aviation Authorities 

Türkiye’de EASA lisansı yada SHGM’nin verdigi JAA Lisansı geçerli olmaktadır. FAA lisansına sahip pilotun, Türkiye’de ki hava yolu şirketlerinde çalışabilmesi için lisansını EASA yada JAA lisansına çevirmesi gerekir. Çevrim için aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekirç

Pilotluk Lisans Türleri çevrimi

FAA’DEN EASA LİSANSINA

A) AMERİKA’DA FAA LİSANSINDAN EASA LİSANSINA ÇEVRİM

Sanılanın aksine EASA üyesi olmayan bir ülkeden alınan Pilot lisansının EASA ve/veya Türkiye Lisansına çevrimi zor bir süreci gerektirmemektedir. EASA ve/veya Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından konulan SHT-1H Lisans Çevirim talimnamesi esasları takip edilerek çevrim kolaylığı sağlanabilmektedir. Çevrim için 14 dersden oluşan EASA Teori derslerinin alınması ve sınavlarından başarı ile geçilmesi ile çevrim uçuşlarının tamamlanması gerekmektedir.FAA PPL lisansı sonrası ATPL teori derslerini alabilirsiniz. Sınavlara da Amerika’da girerek FAA lisans sürenize ek olarak sadece 2 aylık bir uzatma ile lisans çevrim işleminizi tamamlayabilirsiniz. Türkiye’de ATPL teori derslerinizi alabilirsiniz. Ancak bu durum süreyi uzatabilir. En kısa sürede eğitimleri tamamlamak için en uygun ülke Amerika’dır. ATPL teori derslerini Amerika’da konuçlu anlaşmalı EASA okullumuzdada PPL bitiminde almaya başlayabilirsiniz. Özellikle tüm eğitimini ABD’de tamamlamak isteyen öğrencilerimiz için bu seçenek uygun olacaktır. Online ders ağırlıklı program yaklaşık 6 ay sürmektedir ancak FAA uçuş eğitimleri ile eş zamanlı alındığından ve kanun geregi FAA PPL lisansi alindiktan sonra başlanbildiginden süre açısından sadece 2 aylık bir uzatma gerektirmektedir.

Maliyetler: Programın toplam maliyeti ABD’de dersler alindiginda $3.100’dır. Amerika’da her ders için sınav ücreti £92’dir

B) YUNANİSTAN’DA FAA LİSANSINDAN EASA LİSANSINA ÇEVRİM

Yunanistan’da anlaşmalı okulumuz tarafından sağlanan programa katılarak online derslerle de bu eğitimleri hızla bitirmeniz mümkündür. ATPL teori derslerini Avrupa’da almak isteyen öğrencilerimiz için Yunanistan’da bulunan EASA okulumuz iyi bir seçenek olacaktır.

Maliyetler: Programın toplam maliyeti €2.500’dur. Atina’da sınav ücreti her ders icin €5 ’dir. Sinavlara Atina’da yada eger Yunan Turist Vizesi (Type C) alirsaniz Orlando- ABD’deki EASA sinav merkezinde girilmektedir. Amerika’da her ders için sınav ücreti £92’dir.

JAA TÜRK LİSANSININ ALINMASI: ABD okullarımızdan mezun öğrencilerimize, Amerika’dan aldıkları FAA lisanslarını Türk JAA lisansına kolaylıkla çevirmeleri konusunda ücretsiz yardımcı olmaktayız. Ayrıca, Türkiye’ye çevrim işlemleri için aylarca bekleme ve sıraya girme durumlarını AFA (Atlantic Flight Academy) önderliğinde ortadan kaldırmaktayız.

FAA eğitimlerini ve ATPL teori derslerini okulumuzda Türkiye’de dahil olmak üzere bir çok ülkeye göre daha kısa sürede ve düşük maliyetler ile tamamlayan pilotlarımız, çevrim işlemlerini anlaşmalı olduğumuz AFA bünyesinde kolayca alarak, JAA lisanslarına aylarca beklemeden sahip olabilir ve JAA lisansları ile Türk hava yolu şirketlerine pilotluk başvurularını yapabilirler. SHGM SHT-1H talimnamesine göre, lisansını Türkiye veya EASA dışı bir ülkeden alan öğrencilerin çevrim uçuşları yapması gerekmektedir. Çevrim uçuşları; 6 yer dersinden ve 3,5 saat çevrim uçuşundan ibarettir. Derslerde uçağın teknik özellikleri anlatılmaktadır ve öğrenci uçuşlara hazırlanmaktadır. Uçuşlar ise; 1 saatlik tazeleme ve 2,5 saatlik SHGM’den gelen hoca ile yapılacak çok motor kontrol uçuşundan (IR dahil) oluşmaktadır.

NOT: Bu uçuşlar EASA ülkelerinde de yapılabilir ( Avrupa ) ancak uçuşlar minumum 28 saat sürmektedir ve yaklaşık $15.000 ‘ı bulmaktadır. Bu nedenle Türkiye’de pilotluk mesleğine devam etmek isteyenlerin çevrim uçuşlarını Türkiye’de yapmaları daha mantıklıdır.

Maliyetler: AFA’da alınacak çevrim uçuşunun maliyeti €3000 + %8 vergidir. Dersler ve kontrol uçuşları fiyata dahildir. Ancak SHGM tarafından alınan ücretler (kontrol uçuş hocasının ücreti 100 TL, sağlık raporu 500TL, sağlık sertifikası tanzim ücreti 250TL ile SHGM lisans tanzim ücreti 500TL) fiyata dahil değildir.