Polonya'da en iyi 5 üniversitePolonya'da en iyi 5 üniversite, öğrencilerin en çok tercih üniversiteler, bölümleri ve başvuru şartları neler? Her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında önemli başarılar elde eden Avrupa ülkelerinden biridir. İlk 1000’de en az 6 – 7 üniversitesi bulunan Polonya, aynı zamanda hem İngilizce hem de Lehçe birçok bölüm seçeneği ile Türkiye’deki öğrencilerin de en çok tercih ettiği ülkelerden biri olmuştur.

Sosyal ve beşeri bilimler, biyomedikal ve sağlık bilimleri, fizik ve mühendislik bilimleri, matematik ve bilgisayar bilimleri gibi alanların yanı sıra, akademik araştırma performansı, üniversitenin aldığı Nobel ödülleri, akademik yayınlar, uluslararası işbirlikleri, konferanslar, eğitim kalitesi, sahip olunan patentler gibi kriterlere bakılarak sıralamalar yapılmaktadır.

Polonya’da medikal bölümler denilince akla ilk gelen üniversite Jagiellonian Üniversitesi’dir. 1364 yılında, Krakow’da kurulan Jagiellonian Üniversitesi’nin uluslararası alanda tanınırlığı 15’inci yüzyıla değin uzanmaktadır. Hemen hemen her fakültesi için Polonya’nın 1 numarası denilen Jagiellonian Üniversitesi, uluslararası öğrencilerde en çok TIP gibi sağlık bölümlerinde tanınmaktadır.

Polonya’da teknik bölümler denilince ise akla gelen üniversiteler; Varşova Teknoloji ve Wroclaw Teknoloji Üniversiteleridir. Bu üniversitelerin yanı sıra AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi de URAP 2016 listesinde 568’inci sırada bulunmaktadır. Özellikle Bilgisayar Mühendisliği alanında çalışmaları, eğitimleri ve başarıları ile tanınan Wroclaw Teknoloji Üniversitesi, 1945 yılından beri aynı isimle, Polonya’nın Wroclaw şehrinde eğitim vermektedir. 1826 yılında kurulan ve 1915 yılında Varşova Teknoloji Üniversitesi adını alan okul ise, Polonya’da kurulan ilk teknik üniversitedir.

Polonya’daki üniversiteler arasında en yüksek sıralamaya sahip 2 üniversiteden biri de Varşova Üniversitesi’dir. Özellikle sosyal alanlarda eğitim veren Varşova Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin mezun olduktan sonra yüzde 80’i, mezuniyetten sonraki 1 senede iş bulmaktadırlar. Nobel Ödülü almış 9 mezuna sahip olan Wroclaw Üniversitesinin de 10 fakültesinden 9’u yüksek kalite standartlarında, 1 fakültesi de ikinci derece yüksek kalite standartlarında değerlendirikmiştir.

Polonya'da üniversite detaylı bilgi