Polonya’da lisans tamamlama, Geleceğimizi şekillendiren belki en büyük dönemeçlerden biri, üniversite hayatımızın başlaması ile çalışmak istediğimiz alanı belirlemiş olmamızdır. İleride ilgilenmeyi istediğimiz mesleğimizin yanı sıra, iyi bir üniversite ve mezun olunduğunda hemen hemen her yerde geçerli olabilecek bir diplomaya sahip olmak kadar önemlidir. Bu anlamda çok mantıklı bir ülke olan Polonya, öğrencilerin tercih sıralamalarında her zaman yükseklerdedir.

Polonya’da Lisans Tamamlama

2004 yılında Avrupa Birliğine katıldıktan sonra sistematik bir şekilde güçlenen eğitim sistemine daha da fazla yatırım yapma şansı bulan Polonya, uluslararası alanlarda adını daha da duyurmaya başladı. Avrupa’da uygun üniversite ve yaşama maliyetleri sunan Polonya, öğrencilere; uluslararası bir alanda eğitim alma ve bu ortamda bulunmayla değişen ve gelişen vizyonu da sunar.

Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Polonya’da eğitim Eylül – Ekim aylarında başlamaktadır. Yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler en geç Mayıs ayında başvurularını tamamlamak durumundadır.

Lisans Tamamlama Şartları Nedir?

Yatay geçiş başvuruları genellikle hazırlık, 1 ve 2’nci sınıf öğrencileri içindir. Nadir durumlarda 3’üncü sınıf öğrencileri de kabul edilebilmektedir.

Polonya Üniversitelerine Yatay Geçiş

Mevcut standart uygulamaya bakıldığında öğrenciler kabul edildikten sonra, not dökümlerini eğitim alacağı üniversiteye sunması ve kredilerin sayılmasını talep etmesi yeterlidir. Talebiniz değerlendirildikten sonra hangi derslerden muaf olduğunuz söylenir ve eğitiminize başlarsınız. Ülkemizde üniversiteler arası geçişlerde bile bazı derslerin sayılmadığını göz önüne alarak; ülkeler arası geçişlerde bazı derslerinizin sayılmayabileceğini unutmamanız gerekir.


Polonya’da Üniversite detaylı bilgi