Polonya’da Mühendislik Eğitimi denilince ilk akla gelen ülkelerden Polonya; çok sayıda uluslararası öğrenciye ve bölüme ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa Birliği ülkesi olduğu için Mavi diploma veren ve kurulduğu günden bu yana ödüller alan birçok devlet ve özel üniversiteye sahip olan bu ülkede; eğitim kalitesi her zaman için belli standartların üzerinde bulunmak durumundadır. Özellikle mühendislik ve medya alanında kendini geliştiren ve bu alanlarda adı duyulmuş onlarca mezunu olan okullar halen daha eğitim vermeye devam etmektedir.

polonyada mühendislik

Üniversite sınavı olmadan istediğiniz bölüme yerleşme şansı

Polonya’da mühendislik eğitimi, Ülkemizde yeteri kadar puanı alamayan ve sıralaması tutmayan öğrencilerin tercihleri yoğunlukla sınavsız öğrenci kabul eden ve lise diploması ile yerleşilebilen ülkelerdir. Polonya da bu ülkelerden biri olmakla beraber; lisans bölümlerinde öğrenci kabul ederken lise diplomasına önem vermektedir. Özellikle teknik bölümlerde lisedeki matematik, fizik gibi sayısal derslerin dönem notlarına bakılmaktadır.

Polonya’da, 2015 University Ranking by Academic Performance (URAP) listesinde ilk 1000’de yer alan birden fazla teknik üniversite bulunmaktadır. Teknik bölümler için Almanya’dan sonra en çok tercih edilen ülkede, çok çeşitli sayıda bölüm bulunmaktadır.  Türkiye’den giden öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler; İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği olarak sıralanabilir. İngilizce ve Lehçe olarak sunulan bu lisans programlarında İngilizce bölümler için ücretler ortalama 3000 ile 4500 Euro arasında, Lehçe dilinde bölümler için ortalama 2000 ile 3000 Euro arasında değişmektedir.

Polonya’da bölümlere göre yoğunlukla tercih edilen üniversiteler; İnşaat Mühendisliğinde Varşova Teknik, Mimari Mühendislik bölümünde Lodz Teknik, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Wroclaw Teknik üniversiteleri olarak sıralanabilir. Dünyaca bilinen bu üniversiteler kabul verirken lise diploma puanına, dil seviyesi yeterliliğine, lisede alınan matematik, fizik gibi derslerden alınan puanlara dikkat etmektedir. Lehçe bölümler için özendirme çalışması yapıldığından, Lehçe bölümlerden kabul almak İngilizce bölümlerden kabul almaktan biraz daha kolaydır. Üniversitelerin birçoğunda İngilizce hazırlık bulunduğu için dileyen öğrenciler dil yeterliliğini orada kazanabilir. Bu bölümlerde Lehçe eğitim alan öğrenciler staj yaparken çok daha avantajlı durumda olurken, İngilizce eğitim alan öğrenciler genellikle Amerika, Kanada veya İskandinavya’ya doğru bir rota belirlemektedir.

Polonya’da Bilgisayar Mühendisliği

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte birçok alanda istenilen ve aranılan meslek olan bilgisayar mühendisliği bölümü, Polonya’da da öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümlerden biridir. Bu alanda birçok okul seçeneği bulunmaktadır, başlıcalarını; Wroclaw Teknoloji, Varşova Teknoloji, Krakow Teknoloji, Lodz Teknoloji ve Poznan Adam Mickiewicz Üniversitesi olarak sıralayabiliriz.

Polonya’da İnşaat Mühendisliği

Sektörünün büyüklüğünden ötürü özellikle Türkiye, Arabistan gibi ülkelerde çok fazla aranan mesleklerden biridir inşaat mühendisliği. Avrupa standartlarından eğitim veren Polonya’da, Polonyalı öğrenciler tarafından değil ama yabancı öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir. Bu bölüm için başlıca önereceğimiz okullar; Varşova Teknoloji, Vistula ve Wroclaw Teknoloji Üniversiteleridir.

Polonya’da Mimarlık

Mimarlık eğitimi, caddelerine, caddelerini süsleyen eski dönem yapılarına oldukça değer veren, Unesco tarafından da korunan birçok yapıya ev sahipliği yapan Polonya’dan başka hangi ülkede alınabilir? Bu bölüm için size önerebileceğimiz okullar; Poznan Teknoloji, Wroclaw Teknoloji ve Vistula Üniversiteleridir.

Elektrik – Elektronik Mühendisliği

Birden fazla uzmanlık alanı bulunan bu mühendislik bölümünde Polonya’da, henüz lisans okurken alanlar seçilmektedir. Bu bölüm için en çok tercih edilen okullar; Varşova Teknoloji ve Wroclaw Teknoloji’dir.


Polonya’da Üniversite detaylı bilgi için tıklayın