Polonya’da Tıp Eğitimi , Avrupa’nın parlayan yıldızı olan ve yeni nesil eğitim sistemlerinin en büyük destekçilerinden olan Polonya’da tıp eğitimi almak için lise mezunu olmanız yeterli. İngilizce tıp eğitimi yada yerel dil olan Lehçe olarak eğitim sunan ülke başta Amerika olmak üzere birçok ülkeden öğrenciyi bünyesinde barındırmaktadır.

polonyada tıp egitimi

Başvuru ve Kabul Şartları

Polonya’da tıp eğitimi almak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Tıp okullarından kabul alıp eğitime başlamak içinse her okulun kendi düzenlediği medikal sınavından başarılı olması gerekmektedir. Medical sınavının içeriği lise biyoloji, kimya ve fizik derslerinden oluşmaktadır. Sınav sözlü ve yazılı olarak yapıldığından başvuran adayların yeterli seviyede İngilizce’ye sahip olmaları gerekmektedir. İngilizce yeterliliğin kanıtlanması içinde okullara min. 6 ielts skoru ve dengi sertifika sunulmalıdır.

İngilizce ve Pre-Medical Hazırlık Eğitimi

Polonya’da Tıp okumak isteyen lakin yeterli İngilizce bilgisine sahip olmayan öğrenciler üniversitelerde İngilizce hazırlık okuyabilirler. İngilizcesi yeterli olan lakin medikal sınavlardan geçemeyen öğrenciler içinde üniversitelerin Pre-Medical hazırlık sınıfları bulunmaktadır.

Polonya Tıp Üniversiteleri Ücretleri

Polonya’da Tıp Eğitimi 6 sene sürmektedir. Okulların yıllık ücretleri 11 bin ila 13 bin Eur arasında değişmektedir, öğrenciler kitap, deney ve diğer harcamaları ortalama 2000 Eur civarındadır. Tıp eğitimi öncesinde İngilizce hazırlık veya Pre-Medical hazırlık alacak öğrenciler içinse İngilizce hazırlık kursları 2000 – 3500 Eur, Pre-medical kursları 4000-5000 Eur aralığındadır.

Polonya Tıp Üniversiteleri

Polonya’da tıp eğitimi alabileceğiniz ve YÖK’ün denklik için ön şart koyduğu tanınan üniversite sıralamaları listelerinde ilk 1000’e giren üniversiteleri altta bulabilirsiniz.


Varşova Tıp Üniversitesi


Wroclaw Tıp Üniversitesi


Poznan Tıp Üniversitesi


Jagiellon Tıp Üniversitesi