polonyada üniversite bölümleri

Polonya’da üniversite bölümleri, hayallerini kurtduğunuz bölümlerden Türkiye’de yapılan sınavlardan, lise çıkış alanlarınızdan ve özel üniversitelerin yüksek maliyetlerinden dolayı vazgeçmek zorunda değilsiniz! Polonya gibi Türkiye maliyetlerinde okuyabileceğiniz, YÖK tanınırlığı olan üniversitelerde eğitiminizi tamamlayabilir; bu eğitim sonunda Mavi Diploma ( Avrupa Birliği ülkelerinden alınan ) sahibi olabilir ve devamında istediğiniz bir Avrupa Birliği ülkesinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Polonya’da üniversite bölümleri; Türkiye’deki gibi çok çeşitli sektörlerden ve uzmanlık alanlarından oluşmaktadır. Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümlerden bahsetmek gerekirse;

Polonya’da Tıp Eğitimi

Gelecekte doktor, eczacı veya diş hekimi olmak isteyen ve yeterli derece alt yapısı olmayan öğrenciler, Polonya’da ilk 1000’de bulunan Jagiellonian ve Medical University of Warsaw gibi üniversiteler için öncesinde pre-med ( medikal hazırlık ) okuyarak tıp eğitimi alabilirler. Genelleme yapılacak olursa Polonya’da; tıp, diş hekimliği, hemşirelik bölümleri yıllık 8,000 ile 10,000 Euro arası; fizyoterapi bölümü 1,000 ile 3,500 Euro arası değişmektedir.

Polonya’da Mühendislik Eğitimi

Polonya üniversitelerinin disiplinli ve yüksek kaliteli eğitimleri, dünya genelinde kabul görmekte, birçok Polonya üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Polonya’daki birçok üniversiteUniversity Ranking by Academic Performance ( URAP ) listesinde ilk 1000’dedir. Bu listede yer alan iki teknik üniversite sırası ile (625) Warsaw University of Technology ve (709) Wroclaw University of Technology’dir. Teknik bölümlerin ücretleri senelik 3,500 ile 9,000 Euro arasında değişmektedir.

Polonya’da Psikoloji Eğitimi

Polonya’da en çok tercih edilen bölümlerden bir diğeri de; Türkiye’de de oldukça talep gören psikoloji bölümüdür. Yüksek eğitim standartları ile kalifiye öğrenci yetiştiren ve psikoloji alanında en çok tercih edilen üniversiteler sırası ile Varşova Üniversitesi ( ilk 500’de ), Jagiellonian Üniversitesi ( ilk 500’de ) ve Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi olarak sıralanabilir. Psikoloji bölümünün ücretleri senelik ortalama 3,000 ile 4,500 Euro arası değişmektedir.

Polonya’da Medya Eğitimi

Polonya’nın hizmet sektörü ile yükselmesi; günümüzün en çok aranan meslek dallarından yeni medya, sinema gibi bölümlerin eğitim kalitesini arttırmıştır. Polonya’da bu konuda en çok tercih edilen ve eğitim alan öğrencilerin referansları ile adını duyuran okullardan bir tanesi, Varşova’da meşhur saat kulesinde eğitim veren Collegium Civitas, Warsaw Film School ve Lodz Film School’dur. Özellikle Lodz Film School; bu alanda eğitim veren dünyadaki en iyi ikinci okuldur ve Roman Polanski gibi ünlü oyuncuları, senaristleri mezun etmiştir.