Polonya'da üniversite okumak için 5 neden

Polonya'da üniversite okumak için 5 neden; kaliteli eğitim, ekonomik yaşam maliyeti, renkli sosyal yaşam, değişim programları, İngilizce üniversite eğitimi. Akademik eğitim için birçok fırsat bulunduran Avrupa, 20 yıldan fazladır Türk öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Saygın üniversiteleri, etrafında oluşan öğrenci şehirleri, açık hava müzesi gibi kentleri ile sadece kaliteli eğitim değil aynı zamanda uluslararası bir ortam ve kültürel zenginlik ile farklı kariyer yollarını da öğrencilere açıyor. Polonya da bu anlamda Türk öğrenciler tarafından tercih edilmesi gereken ülkelerden biri. Nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

1)     Yüksek kalitede üniversite eğitimi

Polonya’da 450’den fazla eğitim kurumu bulunmaktadır. Bu kurumların çoğu, öğrencilerine konusunda uzman olan kişilerden ders alma şansı sunmaktadır. Kuruluş tarihleri 1300lere uzanan üniversitelerin eğitim kaliteleri; Polonya Akreditasyon Komitesi, Bilim ve Yüksek Öğretim Genel Konseyi ve Polonya Akademik Okul Rektörleri gibi otoriteler tarafından denetlenmektedir. Times Higher Education 2015 yılı Dünyanın En İyi Üniversiteleri listesinde 7 Polonya üniversitesi bulunmaktadır.

2)     Ekonomik üniversite ve yaşam maliyeti

Avrupa’nın kaliteli eğitim merkezlerinden Polonya, aynı zamanda Türk öğrenciler için ‘cep dostu ülke’ olarak anılabilir. Polonya’da İngilizce eğitimlerin senelik ücretleri; 2,500 – 4,500 Euro arası iken, Lehçe bölümler için ücretler çok daha düşüktür. Lehçe bölümlerde eğitim ücretleri 1,500 ile 3,500 Euro arasında değişmektedir.

3)     Renkli Sosyal Yaşam

Öğrenci olmak; dersler, projeler, ödevler, sınavlar arasında boğulmaktan çok daha fazlasını ifade eder. Gelecekte yapılacak mesleği öğrenmenin yanında, hayatın da öğrendiği bu dönemler, öğrenciler için asla geri gelmeyecek dönemlerdir. Her yaz büyük pop müzikleri tarafından ziyaret edilen Polonya, aynı zamanda birçok festivale ev sahipliği yapıyor. Festivallerin yanı sıra, üniversiteler her yıl kendi özel karnavallarını düzenlemektedir.

4)     Değişim programları ve çift diploma şansı

Polonya’da eğitim alan öğrencilerin, değişim programlarından yararlanabilmesi için Polonya vatandaşı olmasına gerek yoktur. Öğrenciler, üniversitelerin katıldığı değişim programları ndan rahatça faydalanabilmektedir ve bu durum eğitim alınan üniversite ve bölüme göre değişmekle birlikte, sadece Avrupa ile sınırlı değildir. Değişim programlarının yanı sıra, öğrencilerin eğitimlerini Polonya’da tamamlayıp, birden fazla diploma ile mezun olması da mümkün. Üniversiteler ve bölümlerin anlaşmalı olduğu farklı ülkelerdeki üniversiteler ile öğrenciler çift diploma programlarına katılabilmektedir.

5)     İngilizce Üniversite Eğitimi

Türkiye’deki öğrencilerin en büyük problemi yabancı dili bilse bile konuşamamasıdır. Öğrencilerin rahatlıkla İngilizce hazırlık alabileceği ve bu hazırlığın pratiğini dışarıda rahatlıkla yapabileceği ülkelerden biri Polonya’dır. Toplumun İngilizce seviyesini ölçen EF İngilizce Yeterlilik Endeksi, Polonya, Avrupa’da ve dünyada anadili İngilizce olmayan ülkeler kategorisinde, İngilizce yeterliliği en yüksek olan ilk 10 ülke arasındadır.

Polonya'da Üniversite detaylı bilgi için tıklayın