Polonya’da üniversite okumak, kaliteli ve YÖK denkliği olan üniversiteleri, sınavsız üniversite başvurusu, İngilizce eğitim sunması, ekonomik üniversite fiyatları ve yaşam maliyetleri ve gelişen ekonomisi ile Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinden öğrencinin tercih ettiği ülkelerden olan Polonya son yıllarda Türk öğrenciler tarafından da tercih ediliyor.

Polonya’da Üniversite Okumak

Türkiyede bir kader olarak tabir edilen üniversite tercihleri, Polonyada böyle görülmemekte ve istediğiniz bölümleri tercih edebilmenize olanak tanınmaktadır. AB ülkelerinde eğitim alabilmek için üniversite sınavlarında başarılı olmanız mutlak zorunluluklardan biri değildir. Lise eğitimlerinde edinmiş olduğunuz yeterlilik dahilinde tercihlerinize en uygun bölümlere kayıt yaptırarak polonyada üniversite eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

Ancak ortaöğretimini Türkiye’de tamamlayan ve yurtdışında eğitime başladığı yıllarda dünya üniversite sıralamalarında ilk 1000 üniversiteden herhangi birine yerleşemeyen adayların yurtdışı eğitimine başlamak istedikleri yıl Türkiye’de YGS ile LYS sınavlarına girmiş olması gerekmektedir. Tercih edecekleri bölümlerde tıp için ilk 40 bin, hukuk için ilk 150 bin ve mimarlık için ilk 200 bin ile mühendislik için ilk 240 bin içine girmiş olması gerekmektedir.

Poloyada üniversite kurumlarında almış olduğunuz eğitimlerin YÖK onayı bulunmaktadır. Eğitim dili İngilizce olduğu için kariyerinizde ciddi ilerleme kaydedecek imkanlara da sahip olabileceksiniz.

Başvuru ve Kabul Şartları

Üniversite sınavında isteğiniz bölümü kazanamadıysanız veya hedefinizde yurtdışında ve uygun fiyata, yüksek eğitim kalitesine sahip, YÖK denkliği bulunan bir üniversitede, dilediğiniz bölümde İngilizce veya Lehçe olarak eğitim almaksa, Polonya sizin için ilk tercih demektir.

Lise mezunu olmak

Polonya üniversitelerine başvuru yapabilmek için Lise mezunu olmanız yeterli. Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Çoğu Polonnya üniversitesi sınav yapmazken bazı üniversiteler kendi sınavlarını yapabiliyor. Tıp, dişhekimliği ve eczacılık gibi medikal bölümlerse mutlaka kendi sınavlarını yapmaktadırlar.

Lise Not Ortalaması – Transkript

Polonya üniversite başvurularınızın değerlendirmesinde lise mezuniyet ortalamanız (transkript notunuz) önemli rol oynuyor. Lise not ortalamanız ne kadar yüksek ise başvurunuzdan kabul alma şansınız da bir o kadar artıyor.

İngilizce yeterlilik

Polonya’da eğitim dili lehçedir. Aynı zamanda İngilizce eğitim veren birçok okul bulunmaktadır. Bu üniversitelerde eğitime başlayabilmeniz için İngilizce dil yeterliliğinizin olduğunu IELTS, TOEFL, TOEIC gibi uluslararası kabul gören sınavlarla kanıtlamanız gerekmektedir. Eğer yeterli seviyede İngilizceniz yoksa Polonya üniversitelerinden şartlı kabul alarak 1 sene veya yarım dönem İngilizce hazırlık eğitimi alabilirsiniz.

Polonya üniversiteleri başvuru ve kabul şartları için tıklayınız

Polonya’da İngilizce Hazırlık

Polonya üniversitelerinde İngilizce eğitim ve Lehçe eğitim alabilirsiniz. Lisans derslerine katılacak kadar dil yeterliliğiniz olduğunu İngilizce için TOEFL veya IELTS gibi dil sınavlarından yeterli puanı alarak kanıtlayabilirsiniz. Eğer dil seviyeniz yeterli değilse üniversitelerin İngilizce veya Lehçe hazırlık sınıflarında okuyabilirsiniz.

Polonya’da Hazırlık detaylı bilgi

Polonya Üniversiteleri

Polonya üniversiteleri; Avrupa’da ve dünyada belli bir yeri olan, verdiği kaliteli eğitim ile tanınmış birçok üniversiteye ev sahipliği yapan Polonya, farklı ülkelerden birçok öğrenci başvurusu almaktadır. Uluslararası öğrenci profiline sahip üniversiteler mezunlarının kolay iş bulması ve önemli mevkilere gelmesiyle tanınmaktadır.

Varşova Üniversitesi

Varşova Teknik Üniversitesi

Varşova TIP Üniversitesi

Varşova Ekonomi Üniversitesi

Vizja Üniversitesi


Lazarski Üniversitesi

Jagiellonian Üniversitesi

Krakow Teknoloji Üniversitesi

Wroclaw Üniversitesi

Wroclaw Tıp Üniversitesi

Wroclaw Teknik Üniversitesi

Poznan Tıp Üniversitesi

Poznan Teknoloji Üniversitesi

SWPS Üniversitesi

Lodz Üniversitesi

Lodz Teknoloji Üniversitesi

Nicolous Copernieus Üniversitesi

Poznan Üniversitesi

Kozminski Üniversitesi

Krakow Ekonomi Üniversitesi 

Gdansk Üniversitesi

Gdansk Teknoloji Üniversitesi

Vizja Üniversitesi


polonyada üniversite bölümleri

Polonya Üniversite Bölümleri

Polonya’daki üniversiteler oldukça geniş bölüm seçenekleri sunmaktadır. Tıp, diş hekimliği, inşaat mühendisliği, mimarlık, makine ve bilgisayar mühendisliği, ekonomi, finans, yabancı diller, psikoloji ve daha bir çok bölüm için Polonya’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.


Polonya’da Mimarlık Eğitimi


Polonya’da TIP Eğitimi


Polonya’da Mühendislik Eğitimi


Polonya’da Konaklama Seçenekleri

Yurtdışında alınan eğitimlerde en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Polonyada üniversite eğitimleri için öğrencilerin eğitim süresinde konaklamaları için çeşitli seçenekler sunulmaktadır.

Yurt Konaklaması

Polonyada üniversite eğitimi süresince öğrencilerin en çok başvurduğu konaklama, üniversite yurtları olmaktadır. Polonya’da üniversite yurtlarının odaları genellikle 2-3 kişilik olup aylık ortalama 150 Euro’dur.  Tek kişilik odalar ise aylık 250 Euro ile 400 Euro arasında bir fiyata kiralanabilmektedir.

Öğrenci Evi

Sadece dünyanın farklı bögelerinden gelen öğrencilerin konaklayabileceği öğrenci evleri ise Varşova bölgesinde bulunmaktadır. Evlerin elektrik ile su ve internet gibi ihtiyaçları ev yönetimi tarafından karşılanmaktadır. Ev kiraları ise evin şekline özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; iki kişinin konaklayabileceği 35 m2 eşyalı bir ev 350 Euro ile 500 Euro arasındadır.

Polonya’da Üniversite Ücretleri

Polonyada üniversite, kaliteli eğitiminin yanında ekonomik yaşam şartları ve okul ücretleri olan Polonya, üniversite eğitiminde tercih edilmesi bir çok neden sunuyor. 1 yıllık üniversite eğitiminin okul, konaklama, yaşam masrafları gibi giderlerin toplamı ortalama 9000 Eur olan Polonya’da Türkiye’de yapacağınız masraflardan çok daha ekonomik bir şekilde okuyabilirsiniz.

Polonya’da Üniversite Sık Sorulan Sorular

Polonya üniversitelerine ne zaman başvuru yapmalıyım?

Polonya üniversiteleri başvuru tarihleri İngilizce veya Lehçe hazırlık okuyacak ya da bölüm derslerine başlayacak öğrencilere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çoğu üniversite Ekim ayında eğitime başlarken, bazı üniversiteler öğrencilere Şubat ayında İngilizce hazırlık, Lehçe hazırlık ve bazı eğitim programlarında başlama şansı da sunmaktadır. Şubat ayı başlangıç için başvurular da Ekim ayında başlamaktadır.

Kontenjan sıkıntısı yaşamak istemeyen, evrak işlemlerinin yetiştirmeye çalışırken zaman sıkıntı olmasın isteyen öğrenciler bu tarihler itibarı ile işlemlerini başlatarak oluşabilecek olumsuz durumları bertaraf edebilmektedir.

Polonya üniversitelerine ara dönem başvurusu yapabilirmiyim?

İngilizce hazırlık eğitimi alacaksanız ara dönemde başvuru kabul eden üniversite bulma şansınız yüksek olacaktır. Ama unutmamanız gereken ara dönemde üniversiteler başlangıç seviyesinde olan başvuruları değil, altyapısı olan min. B1 seviyede İngilizce bilgisini olan öğrencilerin başvurularını kabul etmektedir.

Eğer yeterli seviyede dil bilginiz varsa ve üniversitelere bölüm başvuru yapacaksınız seçenekleriniz daha az olacaktır. Polonya’da ara dönem başvurusu açan devlet üniversiteleri sayısı azdır lakin özel üniversite seçenekleri daha fazladır.

Polonyada üniversitelerden burs alabilir miyim?

Polonya’da üniversite eğitiminizin ilk senesinde burs alma şansınız yok denecek azdır. Ama eğitiminizin 2. senesi ve sonrası için derslerinizde başarılı olursanız okulunuzla konuşarak okul ücretinde indirime gitmelerini talep edebilirsiniz. Eğer ekonomik durumunuz yeterli seviyede değilse okul ücretlerinde burs alma şansınız artar. Okul ücretlerine indirim haricinde hem Polonya hükümetinin hem de Türk hükümetinin verdiği burslara başvuru yapabilirsiniz.

Burs başvurusu yapabileceğiniz kuruluşlar

Türk Eğitim Vakfı – TEV http://www.tev.org.tr/burslarimiz/detay/Yurt-Disi-Burslarimiz/49/46/0

Polonya üniversitelerinin Türkiye’de YÖK denkliği var mı?

Kaliteli ve başarılı üniversiteleriyle dünya sıralamasında ilk 10 içerisinde yer alan Polonya, mezunlarının çalıştığı yönetici pozisyonlarıyla biliniyor. Çok disiplinli olan Polonya eğitim sistemi bir o kadarda başarılıdır.

Bu üniversiteler; Mühendislik, Ziraat, Tıp, Ekonomi Vb alanlarda eğitim veren dünyaca ünlü üniversiteler olmasını yanı sıra yaratıcı ve sanatsal çalışmaları, temel ve uygulamalı araştırmaları ile öğrencilerine eğitim vermektedir.

YÖK tarafındna tanınan Polonya üniversitelerinin listesi için danışmanlarımızla iletişime geçiniz.