Polonya’da Üniversite Seçimi

Polonya’da üniversite eğitimi almaya karar verdiyseniz, öncelikle ilk dikkat etmeniz gereken dil yeterliliğinizdir. Polonya’da üniversite eğitimi Lehçe ve İngilizce verilmektedir. İngilizce dil yeterliliğiniz yoksa üniversitelerin bünyelerinde 1 yıl ya da 6 aya yakın eğitim alabilirsiniz. Ayrıca, Polonya’da üniversite eğitimi için Türkiye’de herhangi bir sınava girmenize gerek yok. Polonya’da bulunan üniversitelerin çoğunda Yök denkliği bulunmaktadır.

Dil Yeterliliği

Polonya’da okumak istediğiniz alanı alırken, kendi ilgi alanlarınıza göre okumak istediğiniz programı seçmenizi öneririz. İngilizce dil eğitimi alacaksanız, okumak istediğiniz programı dil eğitimi alırken de karar verebilirsiniz. Üniversiteler, öğrenci seçiminde lise ortalamanıza ve lisede aldığınız derslere de dikkat etmektedir. Lise diploma ortalamanızın en az 70 olması gerekmektedir.

Bölüm Seçimi

Polonya’da en çok tercih edilen programlar, işletme, ekonomi, psikoloji, mühendislik ve tıp eğitimi programlarıdır. Mühendislik eğitimi matematik temelli verilmektedir. Mühendislik eğitimi alacak öğrencilerin matematik alt yapıların yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Ayrıca tıp eğitimi için de üniversiteler bir sınav yapmaktadır. Sınav sonucuna göre öğrencileri kabul etmektedir.

Şehir ve Okul Seçimi

Polonya denilince akla Varşova gelse de üniversite eğitimini Polonya’nın başka şehirlerinde de alabilirsiniz. Wroclaw,  Poznan, Gdansk, Chorzow ve Krakow şehirlerinde de üniversite eğitimini alabilirsiniz. Polonya’da üniversite eğitimi yıllık maliyetleri 2000-3500 Euro arasında değişmektedir. Aylık yeme, içme ve barınma maliyeti ise 550 Euro civarındadır. Varşova dışındaki şehirlerde de aylık, yeme ve içme maliyetiniz 450 Euro civarındadır.


Polonya’da Üniversite detaylı bilgi için tıklayın