PPS Numarası Nedir

PPS Numarası (Personal Public Service Number)

İrlanda’da Work and Study yapacak öğrencilerimiz bu yazıyı mutlaka okumalı, çünkü GNIB dışında bu işlem de gerçekten çok önemli. PPS yani Kişisel Kamu Servisi numarası, İrlanda’da sosyal yardımlar için, kamu hizmet ve bilgilerine erişmek için sizlere yardımcı olan bir numaradır.

PPS numarası ne işe yarar?

PPS numarası, İrlanda’da çalıştığınız süre boyunca, maaşınızdan Acil Durum Vergisi kesilmesini engelleyen yani aslında bir bakıma size özel bir vergi numarasıdır. Bu numaraya sahip olmadan çalıştığınızda maaşınız üzerinden %30 oranında bir vergi kesintisi yapılmaktadır. Yani GNIB randevunuza gittikten sonra mutlaka çalışmaya başlamadan bu numarayı edinmeniz gerekmektedir.

PPS numarası nasıl alınır?

İrlanda’da PPS numarası alabilmek için bulduğunuz işyerinden (Proof of Employment) yani işe kabul edildiğiniz gösterir bir belge almalısınız. Buna ek olarak PPS randevunuza giderken yanınızda pasaportunuzu bulundurmayı da sakın unutmayın!

Başvurusu için nereden randevu alacaksınız?

İrlanda’da PPS numarası almak için önce www.mywelfare.ie adresinden online randevu alanız gerekmektedir. Buradaki sayfa sizi www.mygovid.ieadresine yönlendirmektedir. Mygovid, en basit tanımıyla bizdeki e-devlet gibi bir sistemdir. Sonrasında Mygovid sayfasında bir hesap oluşturarak “PPS Appointment” seçeneğini seçerek uygun randevunuzu alabilirsiniz. Randevunuzu size en yakın ofisten alabilmeniz de mümkün.

Öncelikle randevunuza 15 önce gitmeniz önerilmektedir. İşlemleriniz ise ortalama 4-5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Kartınız adresinize posta ile gönderilmektedir.