work and travel saglik sigortası
Work and Travel Saglik Sigortası

Work and Travel programıyla Amerika‘ya giden öğrenciler için en önemli konulardan biride sağlık sigortasıdır. Amerika’da sağlık sigortası harcamaları Türkiye’ye oranla çok daha pahalıdır. En ufak bir sağlık durumu için hastaneye gittiğinizde eğer sağlık sigortanız yoksa min. 500-1000 USD arası fatura ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Work and Travel Programına GYG Global Yurtdışı Eğitim ile katılan öğrencilere otomatik olarak sağlık sigortası yapılmaktadır ve sigorta ücreti program ücretine dahildir, yani bunun için extra ücret ödemeniz gerekmiyor. Öğrencilerimize yaptırdığımız sigorta sadece çalıştığınız süreyi değil amerika bulunduğunuz toplam süreyi kapsamaktadır.

Sağlık sigortanızın neleri kapsadığı ve nasıl kullanmanız gerektiği hakkında GYG Global danışmanlarından detaylı olarak Amerika’ya gitmeden önce oryantasyon alacaksınız, fikir sahibi olmak amacıylada alt kısında yaptığımız açıklamalara göz atabilirsiniz.

• Hastane işlemleri sırasında sağlık sigortanız olduğundan bahsedin ve size verilmiş olan sigorta kartınızı ya da numaranızı görevlilere gösterin. Hastaneye Amerika’daki ikamet adresinizi verin.
• Hastane sigortanızı tanıyorsa sadece işlem ücreti olan 40$’ı ödeyerek o anda ücretsiz muayene olabilirsiniz. Eğer tanımıyorsa size ‘Claim Formu’ denilen belgeyi vereceklerdir. Bu belgeyi doldurup sigorta şirketine postalamanız gerekmektedir. Sigorta şirketi size ödemiş olduğunuz masrafları geri öder.

Sağlık sigortası acil müdahale gerektiren her türlü hastalığı kapsamaktadır. Bunun haricinde ülkenizde süre gelen hastalıklarınız için gerekli ilaçlarınızı yanınızda götürmeniz gerekmektedir, örneğin şeker hastalığınız varsa ilacı yanınızda götürürsünüz ama acil müdahale gerektirdiğinde elbette ki sigortanızdan faydalanabilirsiniz. Gelişmiş hastalıklar da sağlık sigortası kapsamı dışındadır (diabet, depresyon vb.). Bunun dışında bir kaza sonucu olmadığı takdirde göz ve diş rahatsızlıkları da kapsam dışıdır. Ayrıca estetiğe dahil olan rahatsızlıklar da dünyanın hiçbir yerinde sigorta kapsamına girmemektedir.