Yurtdışında üniversite eğitimi almak son yıllarda hayli popülerleşmiştir. Eğitim alabileceğiniz birbirinden farklı ülkelerin ve eğitim programlarının var olması, sizleri sizin için en uygun seçeneği edinebilmeniz noktasında rahatlatmaktadır.

Ülkemizde eğitim sisteminde sürekli olarak meydana gelen değişimler nedeni ile pek çok öğrenci eğitim tercihini yurtdışında üniversiteden yana kullanmaktadır. Yurtdışı üniversite tercihinde en çok rağbet gören ülkelerden biri olan Sırbistanda üniversiteyi sizler için ele alacağız. Sırbistan üniversitesine kayıt için gerekenler ile konaklama seçenekleri ve Sırbistan üniversite ücretleri hakkında detaylı bilgi için yazımızı incelemeye devam edebilirsiniz.

Sırbistanda Üniversite Eğitimi

Sırbistan üniversite eğitimi son yıllarda bütün odakları üzerine toplamayı başarabilmiş bir merkezdir ve üniversitelerinin başarısı ile akademik personelinin donanımı sayesinde ilk sıralara yükselmiştir. Bulunduğu konum ve sağlamış bulunduğu eğitim olanakları ile gençlerin gözdesi haline gelen Sırbistanda üniversite eğitimi almak sizlere geri dönüşü yüksek neticeler de sağlamaktadır.

Sırbistan üniversiteleri, pek farklı ülkeler ile iş birliği içinde olmuş bulunmakta ve bu neden ile de farklı kültürleri bünyesine kabul etmeye devam etmektedir. Ekonomik yapılarında iyileşmeler meydana gelen Sırbistan’da ülke refahıda artmış bulunmaktadır.

Bahsettiğimiz üzere Sırbistan farklı imkanlar sunarak akademik bilginin yanı sıra kişisel gelişiminizi zenginleştirmeye de yardımcı olmaktadır. Üniversitelerin bünyesinde düzenlenmekte olan turnuva ve  gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar sizleri daha eğlenceli bir ortamda eğitim almaya teşvik etmektedir.

Sırbistan Üniversitesine Kayıt için Gerekenler

Hemen her yurtdışı üniversitelerinde olduğu Sırbistan üniversitesinde de okullara kayıt yaptırabilmek için gerekli bir takım şartlar vardır. Şimdi sizler için bu şartları detaylı bir şekilde ele alacağız.

  • Sağlık Raporu: Sağlık raporunu aile hekimliğinden yahut devlet hastanelerinden edinebilirsiniz. Edindiğiniz sağlık raporunun sağlık müdürlüğü onaylı olmasına dikkat ediniz. Hepatit c ile Hıv testi sonuçlarınızın ise negatif olması gerekmektedir.
  • Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli.
  • Fotoğraf: Arka zemini beyaz olan 6 adet (3.5×5) vesikalık resmi yanınızda bulundurmalısınız.
  • Adli Sicil Kaydı: Vilayet makamından apostilli.
  • Taahhütname: Alacağınız eğitim süresinde eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayacağınıza dair noterden belge edinmelisiniz. Bununda vilayet makamından apostilli olması gerekmektedir.
  • Vekaletname: Yurtdışında eğitim işlemlerini eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
  • İkametgah: Nüfus müdürlüğünden alınacak 2 adet.
  • Uluslararası Doğum Belgesi: Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
  • Pasaport Fotokopisi: Pasaport geçerlilik süresinin en az 2 yıllık olması gerekir. Yeşil pasaport oturum işlemleri için kabul edilmemektedir. Yeşil pasaportu olan öğrencilerin bordo pasaport çıkartması gerekmektedir. (Pasaport 5 yıllık olması önerilir)
  • Transkript: Lise not dökümü 1..3.4. dönemi yıl sonu notlarını gösteren belge. İl ya da ilçe emniyet müdürlüğünden onaylı, vilayet makamından apostilli.

Sırbistan Üniversiteleri

Yurtdışı ünversiteleri ile sizlerde başarılı bir gelecek inşa edebilir, kariyerinizde ciddi bir yükseliş elde edecek hem akademik hem de kendinizi geliştirecek birikimleri elde edebilirsiniz. Sırbistanda üniversite eğitimi alabileceğiniz farklı seçenekler bulunmaktadır.

Sırbistan üniversiteleri için tıklayınız.


Belgrad Üniversitesi


Singidunum Üniversitesi


Sırbistan Üniversite Ücretleri

Dil eğitimi ücreti: 1000 euro’dur. Sunulacak eğitim Belgrad Üniversitesinin tanıdığı Singidunum Üniversitesinde olacak olup, haftada 5 gün, günde 4 saat olacaktır. İngilizce eğitim görmek isteyenler haftanın bir günü 4 saat İngilizcenin yanında Sırpça eğitim alacak ve Sırpça eğitim görmek isteyenler haftanın 1 günü 4 saat İngilizce eğitim göreceklerdir.

Totalde öğrenciler yıl sonuna kadar haftada 20 saat dil eğitimi göreceklerdir. Dil eğitimi sonunda yapılacak dil sınavı ile öğrenciler dil sertifikası almaya hak kazanacaklardır. Dil eğitim programı ekim ayının başında başlayacaktır ve mayıs sonuna kadar devam edecektir. Sırbistanda üniversite ile alakalı diğer detaylar için site içerisinde yer alan iletişim kanallarımızı kullanarak tarafımız ile iletişime geçebilirsiniz.