Nitra Slovak Tarım Üniversitesi, 1952 yılından bu yana, Slovak tarımının Mekke’si olarak adlandırılan antik Nitra şehrinde faaliyet göstermektedir. En başından beri üniversitenin; insan aktivitesinin öncelikleri ile Slovakya’da tarımsal eğitim, araştırma ve geliştirme merkezi olması; çevre koruma, biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kalkınma ile uyumlu, sağlıklı ve sağlıklı gıda üretimi için yeterli üretim alanında kendini geliştirmeye çalışmaktadır.

Kurumun bilimsel ve eğitsel performansı ve tarihi gelenekleri yurt içinde ve yurt dışında tanınmaktadır. 2009 yılında kapsamlı bir akreditasyon elde eden Nitra Slovak Tarım Üniversitesi, 2010 yılında ECTS Etiketine layık görüldü.

Nitra Slovak Tarım Üniversitesi (SUA), altı fakültede sadece tarım alanında değil, aynı zamanda biyoloji, ekonomi ve teknik bilimler alanlarında geniş kapsamlı çalışma olanakları sunmaktadır. Üniversitedeki yükseköğretim ve bilimsel araştırmanın içerik yapısı, üretim ve gıda kalitesinin sürdürülebilirliği (teknoloji ve biyoteknoloji) açısından, ayrıca eko-çevre koşulları (tarım ekolojisi) ve sosyal açıdan tarımsal gıda sektörünün işlevlerini kapsamaktadır.

Günümüzde Nitra Slovak Tarım Üniversitesi, 38 lisans, 31 master ve 22 doktora derecesi ile öğrenci mezun etme hakkına sahiptir. Aynı zamanda hayat boyu öğrenmenin diğer biçimlerini de sunmaktadır. Yıllık olarak SUA yaklaşık 250 araştırmaya ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitenin 56 departmanında okuyan öğrenci sayısı son yıllarda 10 binde sabit kalmıştır. Lisans derecesinden mezun olan öğrencilerin çoğunluğu yüksek lisans eğitimine devam etmektedir ve üniversitenin bilimsel araştırmalarında en iyileri, tarım ve gıda kalitesinin sürdürülebilirliği (teknoloji ve teknoloji kalitesi) konularını kapsamaktadır.

Nitra Slovak Tarım Üniversitesi Bölümleri

  • Zirai Mücadele ve Gıda Kaynakları Fakültesi
  • Biyoteknoloji ve Gıda Bilimleri Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • Avrupa Çalışmaları ve Bölgesel Gelişme Fakültesi
  • Bahçe Bitkileri ve Peyzaj Mühendisliği Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi

Slovakya'da Üniversite detaylı bilgi