Slovakyada universiteSlovakya’da Üniversite Eğitimi, Slovakya; kuzeyinde Polonya, kuzeybatısında Çekya ve güneyinde Macaristan’ın olduğu harika bir lokasyondadır. Merkez Avrupa’nın da merkezinde bulunan Slovakya sıcak insanlarıyla dikkat çeken yaşaması güzel bir ülkedir.

Slovakya’da eğitimin avantajları çok fazladır. Örneğin; Slovakya’da Tıp Eğitimi alan öğrenciler Türkiye’de doktorluk yapabilmektedir. Lisans Programlarının 3 sene sürdüğü Slovakya’da, Yüksek Lisans ve Master Programları 2 sene sürmektedir. Slovakya’da eğitim alacak öğrenciler 15 gün içinde oturum izni alabilmektedir. Üniversitelerde Hazırlık eğitimi alabilmeniz mümkündür. Slovakya’da özellikle Sahne Sanatları ve Tarih alanlarında en iyi eğitimi alabilmeniz olasıdır.

Slovakya'da İngilizce Üniversite

Slovakya’da eğitim veren Üniversitelerde İngilizce eğitim verilen bölümler bulunmaktadır. Eğitiminizi isterseniz İngilizce, isterseniz de Slovakça dillerinde alabilmeniz mümkündür. Bu durum aslında eğitim almak istediğiniz bölümün eğitim diliyle alakalıdır. Yine bölümden bahsetmişken; Ekonomi, İşletme, Tıp ve Mühendislik gibi bölümlerde eğitim İngilizce olarak alınabilmektedir.

Slovakya Üniversiteleri Başvuru ve Kabul Şartları 

Slovakya’da Üniversite eğitimi almak için Türkiye’de yerleştirme sınavına girmeniz veya bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmemektedir. Lisans Eğitimi başvuruları için; Lise diplomanız ve Lise not dökümünüz (Transcript) ile başvuru yapabilmeniz mümkündür. Slovakya’da Üniversite başvuruları Nisan – Temmuz aylarında yapılmaktadır. Bu süreler çok öenmli sürelerdir. Kontenjan ve vize problemleri yaşamamak adına işlemlerinizi en kısa sürede başlatmanız gerekmektedir.

Slovakya Üniversiteleri


Slovakya’da Üniversite Yaşam Masrafları

Slovakya’da Lisans yada Yüksek Lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için Slovakya ekonomik bir seçenektir. Öğrenciler 1 ayda ortalama 350 EURO harcama yapmaktadır. Aylık ortalama kira harcaması 200 EURO iken, toplu taşımaya ise ortalama aylık 20 EURO harcanmaktadır.

Slovakya’da Yaşam

Slovakya kesinlikle yeşilin hakim olduğu ve doğa güzellikleriyle insanları etkileyen bir cennettir. Gerçi bu durum Avrupa ülkelerinin tamamında mümkünken Slovakya’nın yeri başkadır. Sıcak insanları ve huzurlu sokaklarıyla insanları mutlu eden bir atmosfere sahiptir.

Slovakya’da İngilizce ve Almanca konuşulma oranı yüksektir. Slovakçayı tabi ki belli bir seviyede öğrenmenizi sizin yararınıza olacaktır ama günlük hayatınızı İngilizce ile yaşayabilirsiniz. Slovakya Viyana’ya toplu taşıma ile yaklaşık 35-40 dakika uzaklıktadır. Slovakyalıların çoğu Bratislava’dan daha çok Viyana Havaalanını kullanmaktadır. Her saat başı Viyana Havaalanından Bratislava’ya servisler kalkmaktadır.