Slovenya'da Üniversite EğitimiSlovenya’da üniversite eğitimi, Avrupa’da eğitim almak isteyen öğrenciler için Ljubljana ve Maribor üniversiteleri kalitesi ekonomik ücretleriyle en iyi seçeneklerdir. Slovenya Avrupa Birliği‘nde en iyi 4. eğitim sistemine sahiptir ve nüfusunun %99.6 sı okur yazardır. Eğitim dili Slovence‘dir ve belli bölümlerde İngilizce eğitim şansı bulunmaktadır.

Neden Slovenya’da Üniversite?

Slovenya üniversiteleri yüksek kalitede, disipli eğitimleriyle bilinmektedir. Ljubljana ve Maribor üniversiteleri YÖK tarafından tanınan ve denklik verilen dünyanın en iyi 1000 üniversitesi içerisinde yer almaktadır. İstediğiniz bölüme herhangi bir sınava girmeden başvuru yapabilirsiniz. Diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik yaşam masrafları olan ülkede doğaya çok önem verilmektedir. Slovenya en güvenli avrupa ülkelerinden birisi konumundadır.

  • Slovenya üniversitelerinin disiplinli ve yüksek kaliteli eğitimleri, dünya genelinde kabul görmekte, Slovenya üniversiteleri dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Slovenya’nın Ljubljana üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi içerisindedir.
  • YGS ve LYS sınavları sonucunda Türkiye’de, hayal etmediğiniz, istemediğiniz bir bölümü kazanmışsanız Slovenya üniversitelerinde size sunulan harika fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Slovenya üniversiteleri Türkiye’nin aksine diploma notunuza ve okul derslerinizdeki başarıya göre öğrencileri kabul etmektedir.
  • Lisede hangi bölümden mezun olduğunuza bakılmaksızın, Slovenya üniversitelerinde diploma puanınıza göre dilediğiniz tüm bölümlere kayıt yaptırabilirsiniz.
  • Bunun yanı sıra meslek liseli veya imam hatip lisesi mezunu olmanız istediğiniz bölüme kayıt yaptırmanıza engel teşkil etmez.

Başvuru ve Kabul Şartları

Slovenya üniversitelerine başvuru yapmak için lise mezunu olmanız yeterli olmaktadır, Türkiye’de gibi üniversite kazanma şartı yoktur. İstediğiniz bölüme başvurma ve eğitim alma hakkına sahipsiniz. Üniversite kabul ise lise diploma notu nuza bakılarak karar verilmektedir, lise not ortalamanızın yüksek olması çok büyük bir avantajdır.

Detaylı bilgi için tıklayın..

Slovenya Üniversiteleri

Slovenya üniversiteleri, en iyi 2 üniversitesi olan Ljubljana Üniversitesi her sene ilk 500’de Maribor Üniversitesi ilk 1000’de yer almaktadır ve devlet üniversiteleridir.. YÖK’ün tanıdığı üniversite tanınırlığı listerinde yer alan üniversiteler direkt olarak Türkiye’de denklik almaktadır.


Ljubljana Üniversitesi 


Maribor Üniversitesi


İngilizce ve Slovence Eğitim

Slovenya’nın eğitim dili Slovence’dir ve belli bölümlerde İngilizce eğitim olanağı bulunaktadır. Slovence eğitim almak isteyen öğrenciler için dil eğitimi alabilecekleri devlet onaylı okullar bulunmaktadır. İngilizce bölümlerde okuyacak öğrenciler içinde yine devlet onaylı dil okullarında eğitim alarak yeterli seviyeye gelebilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayın..

Ekonomik Yaşam Masrafları

Slovenya’da üniversite eğitimi Türkiye’de ki üniversite eğitimiyle maliyet bakımından neredeyse aynıdır. Slovenya, Avrupa’da eğitim almak için en ideal ülkelerden birisidir. Üniversitelerin yıllık ücretleri de en az konaklama ve yaşam maliyetleri kadar ekonomiktir.

Detaylı bilgi için tıklayın..

Slovenya Yararlı Bilgiler;


Slovenya’da Öğrencilere Çalışma İzni


Slovenya Vize Başvurusu


Slovenya’da Konaklama

Slovenya’ya giden öğrenciler

Slovenya’yı ve Slovenya’daki üniversiteleri oraya giden öğrencilerden dinleyin;