Slovenya'da üniversite okumak için 5 neden

Slovenya’da Üniversite İçin 5 Neden; kaliteli akademik eğitim, tanınmış üniversiteler, ekonomik yaşam maliyeti, düşük suç oranı ve Türk öğrenci sayısının az olması. Slovenya çok fazla kişinin bilmediği ve insanlarının dürüst, sakin ve paylaşmaya açık olduğu Merkez Avrupa’nın merkezinde yer alan harika bir ülkedir. Ülkede dikkat edilen en önemli hususlardan birisi çevre temizliği diyebiliriz. Slovenya, özellikle doğal güzellikleri ve turistik bölgeleri ile insanların dikkatini çekmekte ve turizm anlamında tercih ettiği bir ülkedir. Trafik kurallarına özellikle çok dikkat eden insanlarıyla Üniversite eğitimi için gidilebilecek cennet benzeri bir ülkedir Slovenya.

Kaliteli Akademik Eğitim

Slovenya, eğitim sistemi gereği daha Lise seviyesindeki öğrencilere bile son derece kaliteli eğitim vermektedir. Üniversite seviyesindeki öğrenciler ise eğitimlerine başladıklarında hem devamlılıkları hem de derse olan ilgileri hocalar tarafından çok yakından gözlenmektedir. Özellikle derslere ilgisiz ve vurdumduymaz öğrenciler okulları tarafından uyarılmaktadır. Eğitim sistemi özellikle bizim ülkemize nazaran son derece kaliteli ve içerikleri dolu bir sistemdir.

Tanınmış Üniversiteler

Slovenya’nın (QS Ranking’e göre) ilk 1000’de 2 tane Üniversitesi bulunmaktadır. 2017 Şubat ayı sıralamasına göre Ljubljana Üniversitesi 601, Maribor Üniversitesi ise 701. sırada bulunmaktadır. Ljubljana Üniversitesi ve Maribor Üniversitesinde okul ücretleri (Fakültelere göre değişmekle birlikte) yıllık ortalama 2000 – 5000 EURO arasında değişmektedir. Bir öğrencinin aylık yaşam masrafı ise ortalama 450- 500 EURO civarlarındadır.

Ekonomik Yaşam Maliyeti

Slovenya diğer tüm ülkelere nazaran çok daha ekonomik rakamlarla yaşayabileceğiniz bir ülkedir. Slovenya’da şehir içi ulaşım, özellikle öğrenciler için, aylık 20 EURO ödeyerek aldıkları kart ile sınırsız olarak sağlanmaktadır. Yemek için ise, hükümetin öğrenciler için hazırlamış olduğu Kupon Programıyla öğrenciler anlaşmalı restoranlardan çok daha ucuza yemek yeme olanağı bulmaktadırlar.

Düşük Suç Oranı

Slovenya’da, şu saatlerde şu sokaklar daha güvenlidir gibi bir durum bulunmamaktadır. Ülke son derece saygılı ve dürüst insanlardan oluştuğundan suç oranı neredeyse sıfırdır. Tabi ki kişiler bireysel olarak dikkatli olmalıdır ama Slovenya’da (Özellikle bizim öğrencilerimizden) daha önce başı belaya girmiş bir tanıdığımız yoktur. Gönül rahatlığıyla özgürlüğün tadını çıkarabilir ve güzel insanlarla birlikte harika zaman geçirebilirsiniz.

Türk Öğrenci Oranın Çok Düşük Olması

Slovenya’da toplam Türk sayısı şu sıralar sanırım 500 kişiyi geçmez. Bu durumu öğrenciler kendileri için avantaja çevirerek İngilizce dil bilgilerini artırmak adına kullanabilmektedir ve uluslar arası arkadaşlıklar kurarak gelecekleri için kendilerine yeni kapılar açmaktadırlar. Slovenya halkının Türk öğrencilerle bir sorunu yoktur ve neredeyse tüm insanlar öğrencilere sıcak ve samimi davranmaktadır.

Slovenya’da Üniversite detaylı bilgi