slovenia-yuksek-lisans

Slovenya’da yüksek lisans, eğitim alanındaki ulusal ilgi, ülkeyi, yurtdışında master yapmak isteyen her öğrenci için ideal hala getirmiştir. Slovenya’nın eğitim sistemi dünyada 12’nci, Avrupa’da 4’üncü olarak belirlenmiştir ve okuma yazma oranı yüzde 99,6’dır. Lise mezunu olan her öğrenci ileri derecede İngilizce bilgisine sahiptir ayrıca ülkede, çevredeki komşuların dillerinden de esintiler bulunmaktadır.

Yüksek Lisans Başvuru ve Kabul Şartları

Slovenya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için ilk şart not ortalamasıdır ve dil yeterliliğidir. Lisans programlarında İngilizce bölümler için IELTS veya TOEFL gibi bir belge istemeyen okullar, yüksek lisansta da istememektedir ancak öğrencilere, başvurularını güçlendirmek için eğer İngilizce bölüm okumak istiyorlarsa ve hazırlık okumak istemiyorlarsa mutlaka bu sınavlara girmeleri önerilmektedir. Lisansını yüzde 100 İngilizce okuyan öğrencilerin, İngilizce yüksek lisansta kabul anlamında şansları daha yüksektir. Not ortalaması için kriterler bölümden bölüme değişmektedir. Detaylar için üniversite danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Prestijli Üniversitelerde Master

Slovenya’da en çok bilinen üniversite, ülkenin başkentinin de adını taşıyan Ljubljana Üniversitesi’dir ve URAP listesinde her zaman ilk 500 içinde yer almaktadır. Slovenya’da en çok bilinen ikinci üniversite Maribor Üniversitesi’dir. Bu her iki üniversite de devlet üniversitesidir ve kuruluşları 1900’lü yıllara dayanır. Slovenya’nın zengin tarihi, sanatı da yanında günümüze kadar taşımıştır. Birçok öğrenci Slovenya’yı, dilbilimi, tarih ve beşeri bilimler için tercih etmektedir. Ljubljana Üniversitesi, kendi sanat galerisine sahiptir.

Uzmanlık Alanlarında Ülke Olanakları

Veterinerlik gibi bölümler için de çokça tercih edilen Slovenya, ormanların ve bitki yaşamının bolluğu ile botanik ve ilgili bilim dalları için ideal bir ortam oluşturmaktadır. Doğa bilimleri ile ilgilenen öğrenciler, Slovenya’nın göze çarpan biyoçeşitliliğinin, benzersiz çalışma olanakları ile dolu canlı bir laboratuvar olduğunu bilmelidirler. Slovenya’nın kültürel çeşitliliği, uluslararası ilişkiler, dış politika ve dil sanatlarını incelemek için olağanüstü bir yer olmasını sağlar ayrıca Slovenya’da teşvik edilen bilim – teknoloji, TIP ve diş hekimliği alanları da eğitim sisteminde güçlü bir yere sahiptir.

Ekonomik üniversite ücretleri

Slovenya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin senelik okul için ödeyeceği miktar bölümlere ve üniversitelere göre değişmektedir. Ancak; bir ortalama almamız gerekirse yüksek lisans programlarının senelik ücretleri 2,500 ile 8,500 Euro arasında değişmektedir. Öğrencilerin aylık masrafları konaklama dahil ortalama 400 – 450 Euro arasında olmaktadır. Avrupa ülkeleri arasında uygun fiyatlı hem yaşama olanağı hem de eğitim olanağı sunan Slovenya, huzurun ve doğanın başkentidir.

Mavi Diploma ve İş Arama İzni

Slovenya’da Avrupa Birliği ülkesi olduğu için, mezun olan öğrencilerine diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerli olan aynı zamanda dünyada farklı ülkelerde de prestiji bulunan Mavi Diploma vermektedir. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri, mezun olduktan sonra 6 ayda daha kalıp iş arama iznine sahiptir.