ssn-social-securiy-card

Social Security Number kısa adıyla SSN sosyal güvenlik numarası anlamına gelmektedir. SSN numaranız Türkiye’deki TC kimlik numaranıza benzer bir numaradır. Tüm SSN’ler kişiye özeldir. Amerika’da SSN aldığınızda bu numarayı ömür boyu kullanacak, bir daha Amerika’ya gitmeyecek olsanız bile size ait bir numara olarak kalacaktır.

SSN almak için nereye ve nasıl başvuru yapılmalı?

SSN, Sosyal güvenlik numarası başvurunuzu Amerika’da size en yakın olan olan SSA (Social Security Administration) ofisinden yapabilirsiniz. www.socialsecurity.gov adresinden bulunduğunuz yerin ZIP kodunu yani posta kodunu girerek size en yakın SSA yı bulabilirsiniz.

SSN başvurunuzu yapmadan önce SEVIS’inizi aktifleştirmelisiniz. SEVIS nasıl aktive edilir? linkinden nasıl sevis aktivasyonu yapılacağını öğrenebilirsiniz.

SEVIS aktivasyonunuz tamamlandıktan sonra alttaki belgelerle birlikte en yakın SSN ofisine gidip başvurunuzu yapabilirsiniz.

SSN başvurusu sırasında ofis içerisinde sıra numarası alırsınız. Sıra size gelene kadar da ofis içerisinden basit ve kısa olan “SSN Başvuru Formu“nu doldurabilirsiniz. Bu form ile birlikte sıra size geldiğinde yukarıdaki diğer belgelerle birlikte görevli memurun karşısına geçer ve işlemlerinizi tamamlarsınız.

SSN kartı ne işe yarar ve ne zaman elinize geçer?

Sosyal Güvelik Numara’nızı aldıktan sonra ev kiralama, faturalı telefon hattı alma, banka hesabı açma gibi işlemleri yapabileceğiniz gibi Work and Travel programı dahilinde yasal olan herhangi bir işte de rahatlıkla çalışabilirsiniz. Tüm işverenler SSN kartına sahip kişileri işyerlerine alırlar; aksi durum işverenin kaçak olarak çalışan çalıştırması anlamına gelir. Bu durum Work and Travel ile yerleşmiş olduğunuz ilk iş yeri için problem değildir çünkü Amerika’ya ayak bastığınız gün SEVIS aktivasyonunuzu yapar ortalama 2 gün sonra Sosyal Güvenlik Ofisi’ne giderek SSN başvurusunda bulunursunuz. Başvuru esnasında size hemen SSN kartınız verilmez ancak başvuru yaptığınıza dair konfirmasyon bilgileri bulunan bir kağıt alırsınız. Bu kağıtla birlikte artık çalışmaya başlarsınız. Geçen ilk iki gün içinse iş yerinde eğitim alma durumunuz yüksek bir olasılık olduğu için gün kaybı gibi durumlarla genel olarak karşılaşmazsınız ancak bu durum yine de işverenden işverene değişir. SSN başvurunuz sonrası SSN kartınız 1 ile 4 hafta arasında başvuru sırasında vermiş olduğunuz irtibat adresine gelir.