Amerikaya gitmiş olan öğrencilerimizin yanında kimlik bulundurması gerekiyor. Türk kimliğinin orada bir önemi olmadığı için yanınızda mutlaka pasaportunuzu bulunması lazım. Amerikada bir çok noktada kimlik göstermeniz gerekiyor. 21 yaş sınırının önemli olmasından dolayı mesela sigara ve alkol almak istediğinizde, barlara girmek istediğinizde, polis sizi çevirdiğinde ya da banka hesabı açmak istediğiniz de mutlaka yanınızda ID olması gerekiyor. Pasaport büyük ve kullanışsız olduğu için yanınızda taşımanız için oldukça zahmetli. Üstüne bu kadar zahmetten sonra kaybettiğinizde konsolosluk için bir o kadar masrafı üstlenmeniz gerekecek.

Amerikada insanlar genellikle sürücü kimliklerini kullanırlar. Sizde sürücü kimliği çıkartmak isteseniz bunun için yaklaşık 4 hafta gibi bir zaman kaybedeceksiniz. Bunların hepsini bir kenara bırakıp. Bulunduğunuz eyalette en yakın DMV(Department of Motor Vehicles) ofisine giderek ID istediğinizi söylemeniz yeterli. Bunun için yanınızda bulundurmanız gereken evraklar var:

  • Pasaportunuz
  • Ds-2019 formunuz
  • Orada ikamet ettiğinizi kanıtlamanız için fatura veya bankadan alacağınız belge.
  • Sosyal güvenlik kartınız

Belgelerinizi hazırladıktan sonra bir form dolduruyorsunuz orada eyalete göre değişen 25 ile 30 dolar arasında bir ücreti var onu da orada ödeyebiliyorsunuz. DMV(Department of Motor Vehicles)’den alacağınız ID her eyalette farklılık göstermektedir. Kimliğin üzerinde eyaletin spesifik özelliklerini taşıyan işaretler vardır. Görünüşleri genellikle farklı olmaktadır. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra en geç 10 iş günü içerisinde vermiş olduğunuz adrese gelmiş olacaktır. Ancak kartınız gelene kadar resmi olarak kullanabileceğiniz orijinal kart yerine geçen damgalı bir kağıt alacaksınız, bu kağıdı kartınız gelene kadar pasaport taşıma zorunluluğunuz olmadan kullanabilirsiniz. Kartınız geldiğinde üzerinde expiration date(kullanım süresi) göreceksiniz. Kartınızı pasaportunuzdaki vize süresine göre ayarlıyorlar. Kartınız geldikten sonra gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.