Yurtdışında üniversite okumak pek çok öğrencinin hayallerini süslemek ile birlikte hem eğitim almanın hem dil hakimiyetini zenginleştirmenin yanında farklı kültürlere tanıklık ederek empati yeteneğinizi de geliştirmektedir.

Ukrayna’da Üniversite Okumak

Yurtdışında eğitim tercihlerinde son yıllarda büyük bir rağbet gören Ukraynada üniversite tercihinde bulunurken aklınıza takılabilecek sorulara ışık tutacak yazımızda, sizlerde neden Ukrayna’da üniversite okumanız gerektiğini daha iyi idrak edebileceksiniz.

Ukrayna üniversiteleri, AB üniversitelerince denk olarak kabul edilmektedir.

Ukraynada Eğitim Süresi

Ukraynada lisans eğitimleri genel olarak 4 yıl sürmektedir. Ancak Diş Hekimliği ile Eczacılık programları 5 yıl sürmekte iken, Tıp eğitim programları 6 yıl sürmektedir. Ukraynada üniversite eğitimi almanızın ardından bir de yüksek lisans eğitimi alayım derseniz bu da 1,5 yıl sürecektir.

Ukrayna Üniversiteleri

Doğu Avrupa’nın en önemli üniversitelerine ev sahipliği yapmakta olan Ukrayna üniversiteleri bünyesinde yer alan akademik kadro, deneyimleri ve bilgilerini sürekli olarak güncellemekte ve kendilerini yenilemektedir.

Başarıları ve buluşları ile potansiyelleri, dünya çapınca ün yapan akademik kadro eşliğinde eğitim hayatına devam eden Ukrayna üniversiteleri öğrencilere hayli kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Şimdi sizlere Ukrayna üniversitelerinden bahsedelim;

Ukrayna Üniversiteleri listesi için tıklayın

Bahsi geçen bu üniversiteler Dünya sıralamaları içerisinde ilk 1000’de yer almaktadır. Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isterseniz tercih edeceğiniz başka üniversiteler de bulunmaktadır. Diğer Ukrayna Üniversiteleri ise;

Kiev’de yer alan üniversiteler

 • Tıp Üniversitesi
 • Politeknik Üniversitesi
 • Milli Havacılık Üniversitesi

Odessa’da yer alan üniversiteler

 • Denizcilik Akademi
 • Denizcilik Üniversitesi
 • Politeknik Üniversitesi
 • Meçnikov Üniversitesi
 • Beşeri Bilimler Üniversitesi
 • Özel İnşaat Akademi
 • Odessa ve Kiev Tıp Üniversitesi

Harkiv’de yer alan üniversiteler

 • Karazina Üniversitesi
 • Simon Kuznets Ekonomik Üniversitesi
 • Tıp Üniversitesi şeklinde farklı üniversiteler bulunmaktadır. Sizler alanında uzman okullardan üniversite eğitimi almak isterseniz bahsi geçen okulları inceleyebilir ve bu okullar hakkında detaylı bilgi edinmek için ise sitemiz içerisinde yer alan iletişim kanallarımız aracılığı ile tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Ukrayna’da İngilizce ve Rusça Hazırlık

Ukrayna’da üniversitelerin eğitim dili Rusça ve İngilizce’dir. Ukrayna üniversitelerinde okumak isteyen fakat yeterli dil bilgisine sahip olmayan öğrenciler üniversitelerin hazırlık programları okuyabilirler. Öğrencilerimiz için hazırladığımız paket program ile kurs, konaklama, ulaşım ve benzeri ihtiyaçlarınızı karşılayacak hizmetler bulunmaktadır.

Paket program detayları için tıklayın..

İngilizce Hazırlık

Üniversite eğitimini İngilizce olarak almak isteyen ama yeterli dil bilgisi olmayan öğrenciler üniversitelerin sunduğu İngilizce hazırlık programlarına katılabilirler. Farklı şehir ve üniversite seçeneklerinin olduğu programlardan size uygun olanı seçerek dil eğitiminize başlayabilir, yeterli dil bilgisine sahip olduktan sonra lisans eğitiminize başlayabilirsiniz.

Rusça Hazırlık

Halkın Ukrayna’da konuştuğu dil olan Rusça olarak eğitim almak istiyor ama yeterli dil bilgisine sahip değilseniz üniversitelerin Rusça hazırlık programlarına katılabilirsiniz. İngilizce eğitime oranla daha ekonomik okul seçeneklerine sahip olacağınız Rusça eğitimde daha avantajlı bir eğitim almış olacaksınız.

Ukrayna’da Üniversite Eğitiminin Avantajları

Yurtdışında eğitim almanın sayısız faydası vardır. Şüphesiz hemen herkesin aklına gelen ilk faydası geliştirilen dil hâkimiyetidir. Kaliteli akademisyenler eşliğinde alacağınız eğitime ilave olarak geliştireceğiniz dil bilginiz ile sizlerde pek çok imkâna sahip olabilirsiniz.

Üstelik yurtdışında üniversite okurken, sizin gibi farklı ülkelerden gelen öğrencilerin konuştuğu dillere de aşinalık kazanacak ve belki de Ukraynada üniversite okumak süresince bu dilleri de hafızanıza yerleştireceksiniz.

Yurtdışında üniversite eğitimi almanın faydalarından bahsettik. Peki, Ukraynada üniversite okumanın faydaları yahut avantajları nelerdir?

Üniversite Sınavı Yok

Türkiye’de veya Ukrayna’da üniversite sınavına girmeden, lise diplomanız ve transkriptiniz (lise not dökümü) ile üniversitelere başvurunuzu yapabilirsiniz.

Diploma denkliği

Ukrayna üniversitelerinden almış olduğunuz diplomalar hem AB’de hem de Türkiye’de tanınmaktadır. Mezun olduktan sonra diplomanız YÖK denkliğini alabilirsiniz.

Rusça ve Ukraynaca

Ukraynada dil öğrenir iseniz hem yurtdışında üniversite eğitimi almanın getirilerini yaşar hem de Rusça ile Ukraynaca öğrenerek daha donanımlı bir hal alabilirsiniz.

Ekonomik Üniversite ve Yaşam Maliyeti

Ukrayna üniversitelerinde Türkiye’deki özel üniversitelerden çok daha ekonomik şartlarda eğitim alabilirsiniz. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Ukrayna’da konaklama, yeme-içme ve sosyal yaşam giderleriniz çok daha ekonomiktir.

Sizlerde yurtdışında lisans eğitimi almak istiyor iseniz son yıllarda büyük bir yoğunluk ile tercih edilen Ukrayna Üniversitelerini tercihte bulunabilirsiniz.

Ukraynada Üniversite Okumak için Konaklama Seçenekleri

Yurtdışı eğitimlerde öğrencilerin sorun halinden çıkarması gereken ilk konu konaklama seçeneğidir. Ukrayna üniversiteleri konaklama seçenekleri yurtlar ile oda kiralama yani aile yanı konaklamalar olabilmektedir.

Üniversite yurtları tercih edilen ilk konaklama merkezi olmaktadır. Farklı alternatif isteyen öğrenciler için bahsettiğimiz üzere aile yanı konaklamalarda mevcut tutulmak ile birlikte konaklama maliyetleri Türkiye ile kıyaslandığında daha ekonomik bir şekilde çözüme kavuşturulmaktadır.

Ukraynada Üniversite Fiyatları

Yurtdışında eğitim almak isteyen büyük bir çoğunluğun, son yıllarda ki tercihlerini Ukrayna üniversitelerinden yana kullanabildiğini söyleyebilmek mümkündür. Yurtdışında üniversite maliyetleri aileleri çoğu zaman zorlamaktadır. Ancak tercihlerinizi Ukraynada üniversite eğitim kurumlarından yana kullandığınızda Türkiye ile kıyasla daha uygun bir maliyet çıkartabilirsiniz.

Ukrayna üniversite ücretleri hakkında daha detaylı bilgilere erişmek isterseniz sitemiz içerisinde yer alan iletişim kanallarımızdan tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Ukrayna Üniversite Fiyatları için tıklayın

Ukrayna Üniversite Denklik işlemleri

Ukrayna’da eğitim aldıktan sonra ülkenize dönüp çalışmak isterseniz diplomanızın denkliğini Türkiye’de almanız gerekmektedir. Denklik alabilmeniz için hangi üniversitelerde okumanız gerekiyor ve hangi işlemleri yapmanız gerekiyor.

Detaylı bilgi için tıklayın..