Ukrayna’da üniversite okumak pek çok öğrencinin hayallerini süslemek ile birlikte hem eğitim almanın hem dil hakimiyetini zenginleştirmenin yanında farklı kültürlere tanıklık ederek empati yeteneğinizi de geliştirmektedir.

Ukrayna’da Üniversite Okumak

Yurtdışında eğitim tercihlerinde son yıllarda büyük bir rağbet gören Ukraynada üniversite tercihinde bulunurken aklınıza takılabilecek sorulara ışık tutacak yazımızda, sizlerde neden Ukrayna’da üniversite okumanız gerektiğini daha iyi idrak edebileceksiniz.

Ukrayna üniversiteleri, AB üniversitelerince denk olarak kabul edilmektedir.

Ukraynada Eğitim Süresi

Ukraynada lisans eğitimleri genel olarak 4 yıl sürmektedir. Ancak Diş Hekimliği ile Eczacılık programları 5 yıl sürmekte iken, Tıp eğitim programları 6 yıl sürmektedir. Ukraynada üniversite eğitimi almanızın ardından bir de yüksek lisans eğitimi alayım derseniz bu da 1,5 yıl sürecektir.

Başvuru ve Kabul Şartları

Üniversite Sınav Şartı Yok

Ukrayna üniversitelerine Türkiye’de üniversite sınavına girme şartı olmadan lise diplomanız ile başvuru yapabilirsiniz. Tıp, eczacılık ve diş hekimliği gibi bölümler için o üniversitede medikal hazırlık okursanız herhangi bir sınav olmadan bölüme başlayabilirsiniz. Eğer medikal hazırlık okumadan bölüme başlamak isterseniz ise okul sizleri hem dil yeterliliği hemde biyoloji kimya gibi alanlarda yeterliliğinizle ilgili sınava tabi tutabilir.

İngilizce ve Rusça Dil Yeterliliği

Ukrayna üniversitelerde eğitim almak istediğiniz dilde yeterliliğinizin olduğunu okulların yaptığı sınavlarda veya IELTS , TOEFL gibi sınavlardan aldığınız sertifikalar ile kanıtlayabilirsiniz. Eğer yeterli seviyede dil bilginiz yok ise üniversitelerin İngilizce veya Rusça hazırlık sınıflarında okuduktan sonra bölümünüze başlayabilirsiniz.

İngilizce Hazırlık

Üniversite eğitimini İngilizce olarak almak isteyen ama yeterli dil bilgisi olmayan öğrenciler üniversitelerin sunduğu İngilizce hazırlık programlarına katılabilirler. Farklı şehir ve üniversite seçeneklerinin olduğu programlardan size uygun olanı seçerek dil eğitiminize başlayabilir, yeterli dil bilgisine sahip olduktan sonra lisans eğitiminize başlayabilirsiniz.

Rusça Hazırlık

Halkın Ukrayna’da konuştuğu dil olan Rusça olarak eğitim almak istiyor ama yeterli dil bilgisine sahip değilseniz üniversitelerin Rusça hazırlık programlarına katılabilirsiniz. İngilizce eğitime oranla daha ekonomik okul seçeneklerine sahip olacağınız Rusça eğitimde daha avantajlı bir eğitim almış olacaksınız.

Ukrayna Üniversiteleri

Doğu Avrupa’nın en önemli üniversitelerine ev sahipliği yapmakta olan Ukrayna üniversiteleri bünyesinde yer alan akademik kadro, deneyimleri ve bilgilerini sürekli olarak güncellemekte ve kendilerini yenilemektedir.

Başarıları ve buluşları ile potansiyelleri, dünya çapınca ün yapan akademik kadro eşliğinde eğitim hayatına devam eden Ukrayna üniversiteleri öğrencilere hayli kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Şimdi sizlere Ukrayna üniversitelerinden bahsedelim;

Kiev Üniversiteleri

– Kiev Politeknik Üniversitesi

– Kiev Ulusal İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi

– Taşımacılık Teknolojisi ve Ekonomi Devlet Üniversitesi

– Kiev Devlet Denizcilik Akademisi (Hetman Petro Konashevich- Sahaydachniy)

– Kiev Ulusal Ekonomi ve Ticaret Üniversitesi

– Taras Shevchenko Üniversitesi

– Ulusal İstatistik Akademisi

– Kiev Uluslararası Üniversitesi

– Kiev Ulusal Eknomi Üniversitesi (Vadym Hetman)

– Bogomolets Ulusal Tıp Üniversitesi

– Kiev Ulusal Üniversite Mohyla Akademisi

– Kiev Tıp Üniversitesi

– Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi

– Igor Sikorsky Kyiv Politeknik Entitüsü

– Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi

– Kiev İşletme ve Teknoloji Enstitüsü

Odessa Üniversiteleri

– Odessa Beseri Bilimler Akademisi

– Odessa Tarım Üniversitesi

– Odessa Mühendislik ve Mimarlık Devlet Akademisi

– Odessa Ulusal A.S. Popov Telekomünikasyon Akademisi

– Odessa Uluslararası Dil Üniversitesi

– Odessa Ulusal Üniversite Denizcilik Akademisi

– Odessa Ulusal Üniversite Hukuk Akademisi

– Odessa Ulusal Gıda Teknolojileri

– Odesa Tarım Devlet Üniversitesi

– Odesa Ulusal Tıp Üniversitesi

– Odesa Ulusal Denizcilik Üniversitesi

– Odessa Uusal Politeknik Üniversitesi

– Odessa I.I. Mechnykov Ulusal Üniversite

– Odessa Ulusal Ekonomi Üniversitesi

– Odessa Ulusal A. V. Nezhdanova Müzik Akademisi

Sumy Üniversiteleri

– Sumy Devlet Üniversitesi

– Sumy Ulusal Tarım Üniversitesi

– Tıp Enstitüsü (Sumy Devlet Üniversitesi)

Zaporizhzhia Üniversiteleri

– Zaporizhzhia Ulusal Üniversitesi

– Zaporizhzhia Ulusal Teknik Üniversitesi

– Zaporizhzhia Tıp Devlet Üniversitesi

– Zaporizhzhia Mühendislik Devlet Akademisi

Kharkiv Üniversiteleri

– Kharkiv Ulusal Radyo Elektronik Üniversitesi

– Kharkiv Ulusal Eczacılık Üniversitesi

– Kkarkiv Politeknik Üniversitesi

– Kharkiv Ulusal Tıp Üniversitesi

– V. N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversite

– Simon Kuznets Kharkiv Ulusal Ekonomi Üniversitesi

– Kharkiv Ekonomi ve Hukuk Üniversitesi

– Kharkiv Ulusal Havacılık Üniversitesi

– Kharkiv Ulusal Mühendislik ve Mimarlık Üniversitesi

– Vinnytsya National Pirogov Memorial Tıp Üniversitesi

Ivano-Frankivsk Üniversiteleri

– Ivano-Frankivsk Ulusal Tıp Üniversitesi

– Ivano-Frankivsk Ulusal Petrol ve Doğal Gaz Teknik Üniversitesi

Lviv Üniversiteleri

– Danylo Halytsky Lviv Ulusal Tıp Üniversitesi

– Lviv Ekonomi ve Ticaret Üniversitesi

– Lviv Ulusal Politeknik Üniversitesi

– Kherson Devlet Denizcilik Akademisi

– Bukovinian Devlet Tıp Akademisi

– Dnipropetrovsk Tıp Akademisi

– Dnipro Devlet Tarım ve Ekonomi Üniversitesi

– Prydniprovska Devlet Mimarlık ve Sivil Havacılık Akademisi

– I. Horbachevsky Ternopil Devlet Tıp Üniversitesi

– Ternopil Ulusal Ekonomi Üniversitesi

– Ternopil Ivan Puluj Ulusal Teknik Üniversitesi

– Ukrayna Stomatoloji Tıp Akademisi

– Poltava Ekonomi ve Ticaret Üniversitesi

– Yuri Kondrayuk Ulusal Teknik Üniversitesi

– Ulusal Havacılık Üniversitesi Uçuş Akademisi (Kropyvnytskiy – Kirovograd)

Ukrayna Üniversite Fiyatları

Yurtdışında eğitim almak isteyen büyük bir çoğunluğun, son yıllarda ki tercihlerini Ukrayna üniversitelerinden yana kullanabildiğini söyleyebilmek mümkündür. Yurtdışında üniversite maliyetleri aileleri çoğu zaman zorlamaktadır. Ancak tercihlerinizi Ukraynada üniversite eğitim kurumlarından yana kullandığınızda Türkiye ile kıyasla daha uygun bir maliyet çıkartabilirsiniz.

Ukrayna üniversite ücretleri hakkında daha detaylı bilgilere erişmek isterseniz sitemiz içerisinde yer alan iletişim kanallarımızdan tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Ukrayna Üniversite Fiyatları için tıklayın

Neden Ukrayna’da Üniversite

Yurtdışında eğitim almanın sayısız faydası vardır. Şüphesiz hemen herkesin aklına gelen ilk faydası geliştirilen dil hâkimiyetidir. Kaliteli akademisyenler eşliğinde alacağınız eğitime ilave olarak geliştireceğiniz dil bilginiz ile sizlerde pek çok imkâna sahip olabilirsiniz.

Üstelik yurtdışında üniversite okurken, sizin gibi farklı ülkelerden gelen öğrencilerin konuştuğu dillere de aşinalık kazanacak ve belki de Ukrayna’da üniversite okumak süresince bu dilleri de hafızanıza yerleştireceksiniz.

Yurtdışında üniversite eğitimi almanın faydalarından bahsettik. Peki, Ukraynada üniversite okumanın faydaları yahut avantajları nelerdir?

Üniversite Sınavı Yok

Türkiye’de veya Ukrayna’da üniversite sınavına girmeden, lise diplomanız ve transkriptiniz (lise not dökümü) ile üniversitelere başvurunuzu yapabilirsiniz.

Diploma denkliği

Ukrayna üniversitelerinden almış olduğunuz diplomalar hem AB’de hem de Türkiye’de tanınmaktadır. Mezun olduktan sonra diplomanız YÖK denkliğini alabilirsiniz.

Rusça ve Ukraynaca

Ukraynada dil öğrenir iseniz hem yurtdışında üniversite eğitimi almanın getirilerini yaşar hem de Rusça ile Ukraynaca öğrenerek daha donanımlı bir hal alabilirsiniz.

Ekonomik Üniversite ve Yaşam Maliyeti

Ukrayna üniversitelerinde Türkiye’deki özel üniversitelerden çok daha ekonomik şartlarda eğitim alabilirsiniz. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Ukrayna’da konaklama, yeme-içme ve sosyal yaşam giderleriniz çok daha ekonomiktir.

Sizlerde yurtdışında lisans eğitimi almak istiyor iseniz son yıllarda büyük bir yoğunluk ile tercih edilen Ukrayna Üniversitelerini tercihte bulunabilirsiniz.

Konaklama Seçenekleri

Yurtdışı eğitimlerde öğrencilerin sorun halinden çıkarması gereken ilk konu konaklama seçeneğidir. Ukrayna üniversiteleri konaklama seçenekleri yurtlar ile oda kiralama yani aile yanı konaklamalar olabilmektedir.

Üniversite yurtları tercih edilen ilk konaklama merkezi olmaktadır. Farklı alternatif isteyen öğrenciler için bahsettiğimiz üzere aile yanı konaklamalarda mevcut tutulmak ile birlikte konaklama maliyetleri Türkiye ile kıyaslandığında daha ekonomik bir şekilde çözüme kavuşturulmaktadır.

Ukrayna Üniversite Denklik işlemleri

Ukrayna’da eğitim aldıktan sonra ülkenize dönüp çalışmak isterseniz diplomanızın denkliğini Türkiye’de almanız gerekmektedir. Denklik alabilmeniz için hangi üniversitelerde okumanız gerekiyor ve hangi işlemleri yapmanız gerekiyor.

Detaylı bilgi için tıklayın..