Ukraynada Üniversite Okumak

Ukraynada üniversite okumak her geçen yıl popülerliliğini artırıyor. Sınavsız üniversite başvuru avantajı, ekonomik yaşam masrafları ve okul ücretleri, dünya sıralamasında ilk binde yer alan ve YÖK tarafından tanınan ukrayna üniversiteleri ülkenin tercih edilme nedenlerinin başında geliyor.

Ukraynada Üniversite Okumak

Yurtdışında eğitim tercihlerinde son yıllarda büyük bir rağbet gören Ukrayna da eğitim almanın avantajları ve dezavantajları neler, hangi şehri yada hangi okulu tercih etmelisiniz. Üniversitelerin başvuru şartları neler? Okul ve vize başvuru işlemleri nasıl yapılıyor, okul yurtları nasıl ve nasıl kayıt yaptırabilirim gibi birçok sorunun cevabını bilen kişilere sorup tecrübelerinden yararlanmanız sizleri karşılaşabileceğiniz birçok sorundan kurtaracaktır. Özellikle hayatınıza yön verecek olan üniversite eğitiminiz için ülke ve okul şeçiminde mutlaka bir yurtdışı eğitim danışmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları

Ukryanada Üniversite Başvuru Şartları

Üniversite Sınav Şartı Yok

Ukrayna üniversitelerine Türkiye’de üniversite sınavına girme şartı olmadan lise diplomanız ile başvuru yapabilirsiniz. Tıp, eczacılık ve diş hekimliği gibi bölümler için o üniversitede medikal hazırlık okursanız herhangi bir sınav olmadan bölüme başlayabilirsiniz. Eğer medikal hazırlık okumadan bölüme başlamak isterseniz ise okul sizleri hem dil yeterliliği hemde biyoloji kimya gibi alanlarda yeterliliğinizle ilgili sınava tabi tutabilir.

Ukrayna’da üniversite eğitimi kaç yıl?

Ukraynada lisans eğitimleri genel olarak 4 yıl sürmektedir. Ancak Diş Hekimliği ile Eczacılık programları 5 yıl sürmekte iken, Tıp eğitim programları 6 yıl sürmektedir. Ukraynada üniversite eğitimi almanızın ardından bir de yüksek lisans eğitimi alayım derseniz bu da 1,5 yıl sürecektir.

Ukraynada Üniversite Hazırlık Eğitimi

Ukrayna üniversitelerde eğitim almak istediğiniz dilde yeterliliğinizin olduğunu okulların yaptığı sınavlarda veya IELTS , TOEFL gibi sınavlardan aldığınız sertifikalar ile kanıtlayabilirsiniz. Eğer yeterli seviyede dil bilginiz yok ise üniversitelerin İngilizce veya Rusça hazırlık sınıflarında okuduktan sonra bölümünüze başlayabilirsiniz.

İngilizce Hazırlık Ücretleri

Üniversite Şehir Paket Program Ücreti
Kharkiv Politeknik Üniversitesi Kharkiv 3.400 USD
Kharkiv Havacılık Üniversitesi Kharkiv 3.700 USD
Kharkiv Karazin Üniversitesi Kharkiv 4.400 USD
Taras Shevchenko Üniversitesi Kiev 4.500 USD
Kiev Havacılık Üniversitesi Kiev 3.700 USD
Kiev Tıp Üniversitesi Kiev 4.000 USD
Kiev Yapı ve Mimarlık Üniversitesi Kiev 4.000 USD
Odessa Politeknik Üniversitesi Odessa 3.600 USD

Üniversite eğitimini İngilizce olarak almak isteyen ama yeterli dil bilgisi olmayan öğrenciler üniversitelerin sunduğu İngilizce hazırlık programlarına katılabilirler. Farklı şehir ve üniversite seçeneklerinin olduğu programlardan size uygun olanı seçerek dil eğitiminize başlayabilir, yeterli dil bilgisine sahip olduktan sonra lisans eğitiminize başlayabilirsiniz.

Rusça Hazırlık Ücretleri

Üniversite Şehir Paket Program Ücreti
Kharkiv Karazin Üniversitesi Kharkiv 4.200 USD
Kharkiv Politeknik Üniversitesi Kharkiv 3.200 USD
Kharkiv Havacılık Üniversitesi Kharkiv 3.500 USD
Kharkiv Beketov Mimarlık Üniversitesi Kharkiv 3.200 USD
Kharkiv Yapı ve Mimarlık Üniversitesi Kharkiv 3.200 USD
Taras Shevchenko Üniversitesi Kiev 4.300 USD
Kiev Politeknik Üniversitesi Kiev 4.100 USD
Kiev Havacılık Üniversitesi Kiev 3.500 USD
Kiev Tıp Üniversitesi Kiev 3.750 USD
Kiev Yapı ve Mimarlık Üniversitesi Kiev 3.750 USD
Odessa Tıp Üniversitesi Odessa 3.400 USD
Odessa Denizcilik Akademisi Odessa 3.200 USD
Odessa Politeknik Üniversitesi Odessa 3.400 USD
Odessa Yapı ve Mimarlık Akademisi Odessa 3.200 USD
Sumy Üniversitesi Sumy 4.000 USD

Halkın Ukrayna’da konuştuğu dil olan Rusça olarak eğitim almak istiyor ama yeterli dil bilgisine sahip değilseniz üniversitelerin Rusça hazırlık programlarına katılabilirsiniz. İngilizce eğitime oranla daha ekonomik okul seçeneklerine sahip olacağınız Rusça eğitimde daha avantajlı bir eğitim almış olacaksınız.

Paket Program Ücretine Dahil Olanlar

 • 1 akademik yıl hazırlık eğitimi ücreti
 • 1 yıllık devlet yurdu konaklaması ( 2-4 kişilik odalarda )
 • Gidiş uçak bileti
 • 1 yıllık oturum izni
 • 1 yıllık devlet sağlık sigortası
 • Evrakların Ukraynaca’ya tercümesi ve noter tastik işlemleri
 • Vize takip işlemlerinin tarafımızca yapılması ve vizenin alınması
 • Okul kabul mektubunun başvurusu
 • Kabul mektubu başvuru harç ücreti
 • Okul kayıt ücretleri
 • Hava limanı karşılama
 • Hoş geldin paketi
 • Okul ve yurt transferi
 • Şehir oryantasyonu ( tarihi yerler, yemek yenilebilecek yerler, ulaşım ve şehir hakkında detaylı bilgi )
 • Kurs bitiminde hazırlık sertifikasının alınması
 • İstenilen üniversite de istenilen bölüme hazırlık sonrası 1 sınıf kayıt işlemlerinin yapılması
 • Ukrayna ve Türkiye ofislerinde 4 yıl danışmanlık

Ukrayna Üniversiteleri

Ukrayna Üniversiteleri

Doğu Avrupa’nın en önemli üniversitelerine ev sahipliği yapmakta olan Ukrayna üniversiteleri bünyesinde yer alan akademik kadro, deneyimleri ve bilgilerini sürekli olarak güncellemekte ve kendilerini yenilemektedir. Başarıları ve buluşları ile potansiyelleri, dünya çapınca ün yapan akademik kadro eşliğinde eğitim hayatına devam eden Ukrayna üniversiteleri öğrencilere hayli kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Şimdi sizlere Ukrayna üniversitelerinden bahsedelim;

ÜniversiteŞehir
Kiev Politeknik Üniversitesi Kiev
Shevchenko Üniversitesi Kiev
Kiev Ulusal Eknomi Üniversitesi Kiev
Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi Kiev
Kharkiv Politeknik ÜniversitesiKharkiv
Kharkiv İnşaat ve Mimarlık Üni Kharkiv
Odessa Beseri Bilimler Akademisi Odessa
Odessa Tarım Üniversitesi Odessa
Odessa Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Odessa
Sumy Devlet Üniversitesi Sumy
Lviv Ulusal Politeknik Üniversitesi Lviv

Ukrayna Üniversite Ücretleri

Ukraynada Üniversite Ücretleri

Yurtdışında eğitim almak isteyen büyük bir çoğunluğun, son yıllarda ki tercihlerini Ukrayna üniversitelerinden yana kullanabildiğini söyleyebilmek mümkündür. Yurtdışında üniversite maliyetleri aileleri çoğu zaman zorlamaktadır. Ancak tercihlerinizi Ukraynada üniversite eğitim kurumlarından yana kullandığınızda Türkiye ile kıyasla daha uygun bir maliyet çıkartabilirsiniz.

Ukrayna üniversite ücretleri hakkında daha detaylı bilgilere erişmek isterseniz sitemiz içerisinde yer alan iletişim kanallarımızdan tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Ukrayna Üniversite Fiyatları için tıklayın

Neden Ukrayna’da Üniversite

Yurtdışında eğitim almanın sayısız faydası vardır. Şüphesiz hemen herkesin aklına gelen ilk faydası geliştirilen dil hâkimiyetidir. Kaliteli akademisyenler eşliğinde alacağınız eğitime ilave olarak geliştireceğiniz dil bilginiz ile sizlerde pek çok imkâna sahip olabilirsiniz.

Üstelik yurtdışında üniversite okurken, sizin gibi farklı ülkelerden gelen öğrencilerin konuştuğu dillere de aşinalık kazanacak ve belki de Ukrayna’da üniversite okumak süresince bu dilleri de hafızanıza yerleştireceksiniz.

Yurtdışında üniversite eğitimi almanın faydalarından bahsettik. Peki, Ukraynada üniversite okumanın faydaları yahut avantajları nelerdir?

Üniversite Sınavı Yok

Türkiye’de veya Ukrayna’da üniversite sınavına girmeden, lise diplomanız ve transkriptiniz (lise not dökümü) ile üniversitelere başvurunuzu yapabilirsiniz.

Diploma denkliği

Ukrayna üniversitelerinden almış olduğunuz diplomalar hem AB’de hem de Türkiye’de tanınmaktadır. Mezun olduktan sonra diplomanız YÖK denkliğini alabilirsiniz.

Rusça ve Ukraynaca

Ukraynada dil öğrenir iseniz hem yurtdışında üniversite eğitimi almanın getirilerini yaşar hem de Rusça ile Ukraynaca öğrenerek daha donanımlı bir hal alabilirsiniz.

Ekonomik Üniversite ve Yaşam Maliyeti

Ukrayna üniversitelerinde Türkiye’deki özel üniversitelerden çok daha ekonomik şartlarda eğitim alabilirsiniz. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Ukrayna’da konaklama, yeme-içme ve sosyal yaşam giderleriniz çok daha ekonomiktir.

Ukrayna’nın para birimi Grivnadır. Ukrayna’da Grivna’dan sonra en çok kullanılan para birimi Amerikan Doları’dır USD. Ukrayna’da günlük yaşamınızda yapacağınız masraflar ve alacaklarınız hakkında fikir sahibi olmak için alttaki linke göz atabilirsiniz.

Ukrayna’da yaşam maliyetleri için tıklayın

Konaklama Seçenekleri

Yurtdışı eğitimlerde öğrencilerin sorun halinden çıkarması gereken ilk konu konaklama seçeneğidir. Ukrayna üniversiteleri konaklama seçenekleri yurtlar ile oda kiralama yani aile yanı konaklamalar olabilmektedir.

Üniversite yurtları tercih edilen ilk konaklama merkezi olmaktadır. Farklı alternatif isteyen öğrenciler için bahsettiğimiz üzere aile yanı konaklamalarda mevcut tutulmak ile birlikte konaklama maliyetleri Türkiye ile kıyaslandığında daha ekonomik bir şekilde çözüme kavuşturulmaktadır.

Ukraynada Üniversite Denklik işlemleri

Ukrayna’da eğitim aldıktan sonra ülkenize dönüp çalışmak isterseniz diplomanızın denkliğini Türkiye’de almanız gerekmektedir. Denklik alabilmeniz için hangi üniversitelerde okumanız gerekiyor ve hangi işlemleri yapmanız gerekiyor.

Detaylı bilgi için tıklayın..