almanya universite ucret

Almanyada yaşam maliyeti, Almanya üniversite ücretleri birçok ülkenin aksine çok düşüktür, okul harçları yıllık 500 Eur olup Türkiye’deki özel üniversiteler ile karşılaştırıldığında çok daha ekonomik fırsatlar sunmaktadır.

Almanya’da üniversite okumak tüm hayatınızın akışını değiştirecek, size güvenli ve nitelikli bir gelecek sağlayacak olan doğru bir seçimdir. Tüm dünyaca saygı duyulan, prestijli Almanya üniversiteleri uluslararası öğrencilere kucak açmaktadır. Siz de üniversite eğitiminizi Almanya’da alabilirsiniz ve bu aslında hem çok kolay hem de çok ekonomiktir.

Almanyada Yaşam Maliyeti

Eğitim ve yaşam giderleri bakımından dünyadaki birçok ülke ile kıyaslandığında, Almanya’nın çok daha ekonomik bir ülke olduğu görülecektir. Özellikle İngiltere, ABD, Kanada gibi eğitim standartları yüksek olan diğer ülkelerle kıyaslandığında, aynı kalitede ve prestijdeki eğitimin çok çok daha ekonomik olduğu net biçimde ortaya çıklar.

Almanya Üniversite Ve Eğitim Giderleri

Almanya’da bulunan devlet üniversitelerinin neredeyse tamamı ücretsiz eğitim sunmaktadır. Bu üniversitler öğrencilerden sadece yıllık olarak birkaç yüz Euro kadar katkı bedelleri almaktadır. Bu kadar üst düzey üniversitelerde ücretsiz üniversite eğitimi alabilme büyük bir fırsattır.

Almanya Yaşam ve Konaklama Giderleri

Almanya’nın yaşam ve konaklama maliyetleri, İngilter, ABD gibi ülkelere kıyasla çok daha ekonomiktir. Maliyetler ülkemiz öğrencileri için çok uyugndur. Öğrenciler ortalama 500-600 EUR aylık giderle konaklama, ulaşım ve beslenme gibi ihtiyaçlarının tümünü karşılayabilmektedirler.

Almanya’da okuyan bir öğrencinin yıllık toplam gideri 6500-7000 EUR civarındadır. Bu ücret, ülkemizde veya Kıbrıs’ta vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin eğitim ve yaşam giderlerine kıyasla daha ekonomiktir.

Eğitim imkanları, prestij, yabancı dile hakimiyet, iş ve staj imkanları ile diğer getirileri göz önüne alındığında Almanya’da üniversite eğitimi çok daha mantıklı bir seçimdir.

Almanya’da Üniversite detaylı bilgi