Amerika ve kültürel değişim programları denildiğinde, özellikle üniversite öğrencilerinin aklına gelen ilk iki program; Work and Travel ve Camp and Travel Programlarıdır.

Temel olarak her iki programda da aşağı yukarı aynı şartlar istense de, aslında programlar birbirlerinden tamamen yarı programlardır. Bu yazımızda her iki programla ilgili avantajlar ve dezavantajları görmenizi sağlamaya çalışacağız.

Karşılaştırmalı olarak bir bilgilendirme yapmaya çalışalım;

  • Öğrenci olma şartı; Work and Travel programı katılımcının üniversite öğrencisi olmasını isterken, Camp and Travel programına katılmak için böyle bir şart aranmamaktadır.
  • Yaş Aralığı; Work and Travel Programına katılmak için yaş aralığı 18- 26 iken, Camp and Travel programında bu aralık 20- 24 yaş şeklindedir.
  • Program Maliyeti; Work and Travel programında katılımcı herşey dahil ortalama 3500 USD (11000TL) masraf yaparken Camp and Travel programında katılımcının yaptığı toplam masraf ortalama 1500 USD (5000TL) gibi bir rakamı bulmaktadır.

*Her iki programa da “Para Kazanma Programı” şeklinde bakmak son derece yanlış bir düşüncedir!

  • Program süresi; Work and Travel programı ortalama 12 hafta sürerken, Camp and Travel Programı ortalama 9 haftadır. (Nadir de olsa Camp and Travel programı 11 Haftaya kadar uzamaktadır.)
  • Kişisel beceri; Work and Travel programında sizden ekstra bir özellik istenmiyorken, Camp and Travel programında 18 yaş altı öğrencilere öğretebileceğiniz ve onlara güzel zaman geçirtebileceğiniz bazı yeteneklerinizin olması istenmektedir.
  • Travel; Her iki programda da Travel kısmı bulunmaktadır.
  • Ücretsiz Yeme-İçme; Work and Travel programında konaklama ve yeme içme ücretini öğrenci kendisi karşılarken, Camp and Travel programında konaklamanız ve yeme içmeniz gitmiş olduğunuz kamp tarafından karşılanmaktadır.
  • Türk Öğrenci Sayısı; Work and Travel programına katılan çok sayıda (Ortalama her yıl 5000 Öğrenci) türk öğrenci bulunmaktadır ve bu durum katılımcıların İngilizcelerini geliştirmeleri için bir handikaptır. Camp and Travel’da ise danışmanlar genellikle Kanada, İngiltere,Yeni Zelanda, Avustralya ve İrlanda’dan gelmektedir. Bu da daha kaliteli bir İngilizce pratik anlamına gelmektedir.

Her iki programda da İngilizcenizi geliştirme fırsatı bulabilir, Amerika’yı kültürüyle ve insanlarıyla tanıma fırsatınız olabilir. Yine her iki programda kariyeriniz için son derece size katkı sağlayan programlar olacaktır.

cat-yatay-banner-copy