Work and Travel, üniversite öğrencilerinin yaz taillerini Amerika‘da geçirmeleri için en ekonomik program olup her geçen yıl popularitesini arttırmaktadır. Artan popularitede beraberinde programa katılan öğrenci sayısındaki artışı getiriyor. Kültürler arası değişimi amaçlayarak başlatılan program ise şu an yurtdışında eğitim sektörü içerisinde farklı bir sektör haline gelmiş durumda.

Work and Travel programı için danışmanlık yapan şirketler, Amerikan Konsolosluğunun sitesinde yer alan resmi kuruluş sayısı her ne kadar 40 civarında olsada birçok yeni girişimcinin sektöregirdikten sonra küçük bir ofis açıp, iki masa ve bilgisayar alıp, konuyla ilişkisi olmayan küçük şirketlerle (çeviri bürosu, dersane, vs) özel anlaşma yapıp şube olarak göstermesi sonucunda şu an 100 üzerinde şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerin Amerika’daki zayıf bağlantıları veya hiç bağlantıları olmamasına rağmen öğrencileri Amerika’ya göndermesinden kaynaklanan sorunlar beraberinde öğrenci mağduriyetlerini getirmektedir. Yaşanan mağduriyetler sonrasında da kültürel değişimi amaşlayan olan work and travel programının adına leke sürmektedir. Durum böyle olunca öğrenciler programa katılmadan önce iki defa düşünmeye itmiştir, programa kölelik gözüyle bakan çevreler bile bulunmaktadır.

Work and Travel programının amacı öğrencilerin ailelerinden veya çevrelerinden herhangi bir finansal destek almadan Amerika’da kendi ayakları üzerinde durmasını sağlaması, bu sırada dillerini geliştirmesine olanak vermesinin yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen eğitimli bireylerin Amerikan kültürüne yakından tanıklık etmesini sağlamıştır.

Work and Travel programına katılmak ve mağdur olmak istemiyorsanız ilk yapmanız gereken programı ve organizasyonu bilen, daha önce tecrübe etmiş ve Amerika’da güçlü bağlantıları bulunan profesyonel danışmanlarla çalışan bir danışmanlık firmalarını seçmelisiniz. Unutmamalısınız ki gideceğiniz yer okyanus aşırı bir ülke olup en yakın uçuş süresi 10 saattir (New York). Bunu göz önünde bulundurarak firma tercihinizi ciddi araştırmaların ve sorgulamaların ardından en kısa sürede yapmalısınız. Bunların yanı sıra kayıt olacağınız firmanın size ne gibi güvenceler verdiğini ve bunların sözleşmede yer alıp almadığını sormalısınız. Unutmayınız ki bazı firmalar sözleşme dahi yapmadan kayıt almaktadır. Bu durum sizi hiç bir şekilde güvence altına almaz. Sözleşmeniz varsa da ABD’de olası bir mağduriyet durumunda ne gibi teminatlarınızın olduğuna bakmanızda fayda var. Programın doğası gereği iş verenlerden tutun herhangi bir başka sebepten dolayı firma kaynaklı olmayan bazı problemler de yaşanabilir. Bu gibi durumlara danışmanınızın sizi hazırlaması, olaya zamanında ve hızlı müdahil olması gerekir.

cat-yatay-banner-copy