Work and Travel Overtime?

Overtime’ın Türkçesi mesai demektir. Amerika Birleşik Devletleri’nde mesai şartları Türkiye’den oldukça farklı. Saatlik çalışma ücreti alırsınız ve eyaletten eyalette farklılık gösterir. Amerika’da work and travel programında 40 saatten sonra overtime’a girer ve çalışma saatinizin bir buçuk katı daha fazla saatlik kazanırsınız. 40 saatten sonra her bir saat başına kazanır ve paycheck’inize yansıtılır.

Saatlik 10$ kazandığınızı farz edersek eğer. 40 saatten sonra saat başına 15$ kazanırsınız ve 52 saat çalıştığınızı düşünürsek eğer. O haftaki paycheck’inizde 12 saatlik overtime kazancınız 180$ artı kazanç elde edersiniz.

Peki Work and Travelda overtime şansımız var mı?

Evet Work and Travel yapan tüm herkes Amerikalılarla aynı çalışma haklarına sahiplertirler ve overtime yapabilirler. Fazla çalışıp kazançlarını arttırma şansları vardır. Öğrenci isterse ikinci bir işte çalışabilir bu tamamen öğrencinin kendi isteğine kalmış bir durumdur. Amerikadaki işverenler 40 saatten fazla çalıştırmak istemedikleri için bazı Amerikalılar ikinci bir iş bulup çalışırlar. Amerika’ya gitmiş öğrencilerin büyük bir kısmı kendilerine ikinci bir iş bulup ek gelirle sağlıyor.

Overtime yapmak istiyorsanız öncelikle çalışacağınız bölgeyi iyi seçmeniz gerekiyor. Özellikle yoğun olması lazım. Bunun içinde turistik bir bölge olsun yada iç eyaletlerde çok fazla insanın yaşamadığı bir yer olsun tamamen şans faktörü devreye giriyor. Çünkü iş talebi fazla olunca bu sefer turistik bölgede iş çok olsa da overtime şansınız olamaz çünkü alternatifiniz her zaman bulunur. O yüzden ortalamaları düşünmek lazım. Turistik olan bir bölgede şöyle bir şansınız olabilir fazla seçenek olduğu için ikinci iş seçenekleri çoğalır.


Work and Travel detaylı bilgi için tıklayın