Working Holiday Germany

Working Holiday Germany üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanmış kültürel bir değişim
programıdır. Alman hükümeti tarafından yasal olarak verilen çalışma izni sayesinde Almanya’da 90
güne kadar çalışma ve seyahat etme imkanına sahip olabilirsiniz. Programa belli zaman dilimlerinde
başvuru kabulü yapılabilmektedir.

ALMANYA’DA HEM ÇALIŞ HEM DE TÜM AVRUPA ÜLKELERİNDE GEZME FIRSATINI YAKALA

Avrupa Birliği’nin en büyük ülkelerinden Almanya’da hem çalışıp hem de seyahat etme fırsatını sizlere sunduğumuz bu programla yakalayabilir, özgeçmişinize bir deneyim daha ekleyebilirsiniz. Farklı sektörlerde sunulan iş imkanları ve paket programları ile dilerseniz 90 günlük süreyi;
-Çalış & Kazan
-Çalış & Kazan & Seyahat Et
şeklinde değerlendirebilirsiniz.
Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden olan Almanya multikültürel yapısı sayesinde size hem eğlence
hem de kültürel anlamda çok farklı bir deneyim sunuyor.
 

Working Holiday Germany Başvuru Şartları Nelerdir?

-Üniversitelerin lisans ve yüksek lisans programlarında okuyan,
-18-26 yaş aralığında olan,
-Almanca A2 seviyesinde dil bilmek tercih sebebidir.(Zorunluluk aranmamaktadır.)

öğrenciler programa katılabilirler.
*Programda not ortalaması şartı aranmamaktadır.
 

Worling Holiday Germany Programına Kimler Katılamaz?

Yukarıdaki maddelerde yer alan özellikleri taşımayan öğrenciler kural icabı programa katılamamaktadır. Ayrıca daha önce Almanya veya diğer Avrupa ülkelerinde herhangi bir suç /sabıka kaydı işlememiş olmanız gerekmektedir. Bu durum konsoloslukta vize alım sürecinde ciddi zorluklar yaşatabilir.
 

Süreç Nasıl İşler?

Work And Travel İn Germany programına katılmaya karar verdiyseniz macera ve heyecan dolu bir yaza, yeni arkadaşlıklara ve yeni kültüre de merhaba diyorsunuz. Yapmanız gereken işlemler için detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. İşlemlerinizi sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için aşağıdaki prosedüre  uymaya çalışın ve aklınıza takılan her noktada GYG Global danışmanları ile irtibata geçin. İstanbul dışından katılmayı isteyen öğrencilerimiz için online kayıt sistemi hizmetini de sunuyoruz. Bu hizmette öğrenci için bütün işlemleri internet, telefon ve posta servisi aracılığı ile yapıyoruz.
Öğrencinin toplam süreçte sadece bir kez, oda ikametgaha göre bağlı bulunduğu vize başvuru merkezine (Çoğunlukla İstanbul ve Ankara) gitmesi gerekmektedir.
 

Ön Kayıt Aşaması

GYG Global ofisi ile irtibata geçerek kayıt formumuzu isteyin veya web sayfamızdan online kayıt formunu doldurun, eğitim danışmanımız Wat in Germany programı için uygun bir aday olup olmadığınızı anlamak için size birkaç soru soracak ve program için uygun özellikleri taşıyorsanız başlangıç paketinizi e-mail, faks veya kargo yoluyla size ulaştıracaktır.
Almanca olarak hazırlanmış CV’nizi bununla birlikte kendinizi ve bu işi neden istediğinize dair yazdığınız motivasyon mektubunuzu oluşturun ve GYG Global’e gönderin. Daha önce CV hazırlanmamış veya Almanca CV ve motivasyon mektubu bulunmayanlara uzman çevirmenlerimiz tarafından ekstra ücretle CV ve motivasyon mektubu hazırlanmaktadır. Bunun için sizden Türkçe olarak hazırlanmış bir CV ve motivasyon mektubu talep edilmektedir.

İşlemlerinize başlamak için 250 Euro ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra GYG Global WAT PROGRAM SOZLEŞMESİ’ni okuyup imzalayarak bir örneğini GYG Global’e ulaştırmanız bir örneğini de kendinizin alması gerekmektedir. Evraklarınızın bize ulaşmasından sonra eğitim danışmanımız hemen işlemlerinize başlayacak ,size uygun iş tekliflerinin sunulması, işveren ile çalışan arasında tüm şartların sağlanması, vize başvurusu öncesi işverenle yapılacak görüşmelerde destek sağlanması,Vize başvurusu için gerekli belgeler, vize başvuru formları, vize mülakatı sırasında karşılaşacağınız sorular, vize görüşmesinin mantığı ve bu görüşmede nasıl davranmanız gerektiğine ilişkin bilgiler vize başvuru paketinin temel içeriğini oluşturmaktadır.

Almanya Vize Başvurusu

Vize dosyanızın kontrol edilmesini istiyorsanız vize için hazırladığınız tüm belgeleri randevu tarihinden önce GYG Global’e göndermeniz istenir. GYG Global vize dosyanızı inceleyerek varsa eksiklikleri size bildirir. GYG Global tarafından vize mülakatı için randevunuz alınır ve mülakat tarihine kadar tüm vize belgelerinin eksiksiz hazırlanması sağlanır. Mülakat için belirlediğiniz belirli bir tarih varsa mülakat randevusu bu tarihe göre alınır.

Seyahat Hazırlığı

En ekonomik uçak bileti seçenekleri için henüz vize aşamasındayken uçak bileti rezervasyonlarınız yapılır. Program başlangıç tarihi yaklaştıkça oryantasyon, acil durum telefonları ve Almanya’da yapmanız gereken temel işlemlerle ilgili düzenli olarak bilgilendirilirsiniz.

Vergi İadesi

Work and Travel programını tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra da sizi yalnız bırakmıyoruz. Almanya’da ödediğiniz vergilerin iadesi konusunda bize ulaşarak vergi iade işlemlerini bizim aracılığımızla tamamlayabilirsiniz. Almanya’da çalışarak gelir elde eden herkes hangi ülke vatandaşı olursa olsun Almanya’da gelir vergisi ödemek zorundadır. Bu vergiler siz maaşınızı alırken işveren tarafından maaşınızdan kesilerek devlete sizin adınıza ödenir. Almanya’da yasal olarak çalışıp Türkiye’ye dönen her WAT katılımcısı ödediği vergileri geri alma hakkına sahiptir. Siz Türkiye’ye döndükten sonra işvereninizin size gönderdiği formla başvurunuzu yapıyoruz. Bu form yıllık gelir düzeyine bağlı olarak ödemiş olduğunuz
vergilerin size geri dönmesini sağlayan formdur. Vergi iade miktarı gelir seviyenize ve çalıştığınız eyaletin vergi oranlarına göre belirlenmektedir.

Neden Work And Travel Germany?

Work And Travel düşük maliyetle size Almanya’da 3 ay bulunma imkanı veren bir programdır. Vize alınma süreci Amerika’ya kıyasla çok daha kolaydır. Ayrıca bu 3 ay boyunca isterseniz sadece çalışma imkanına sahip olup, isterseniz hem çalışıp hem de gezmek için ekstra bir masraf yapmanıza gerek kalmayacaktır.

-Almanca öğrenme şansına sahip olacaksınız. Türkiye’de herkes İngilizce eğitimini bir şekilde almaktadır. Bu eğitim kurslarla veya okulda aldığınız derslerle olmaktadır fakat ikinci bir yabancı dil öğrenme isteği oldukça azdır.
-Arşivinizi Almanya veya diğer Avrupa ülkelerinde çektiğiniz fotoğraf ve videolarla genişletebilirsiniz
-Özgeçmişinizi zenginleştirir ve meslek hayatınıza yön verebilirsiniz.
-Eğer daha önce Türkiye’de herhangi bir işte çalışmadıysanız Work and Travel programı size kendi paranızı kazanma şansı verecek. Ülkenizden binlerce kilometre ötede kendi paranızı kazanacak ve bunun verdiği güvenle gezip eğleneceksiniz.
-Türkiye’de oldukça pahalı olan dünyaca ünlü birçok markanın ürünlerini Almanya’da oldukça ucuza edinebilirsiniz. Alışveriş merkezlerinde fiyatları görünce çok şaşıracak ve bu ürünleri bu kadar ucuza alacaksınız. Birçok elektronik ürüne Türkiye’den daha ucuza ve daha önce sahip olma imkanına kavuşacaksınız.
-Gerek çalıştığınız işlerde gerekse bulunduğunuz bölgeden birçok kişiyle arkadaşlıklar kuracaksınız. Dünyanın dört bir yanından edindiğiniz arkadaşlarla ülkenize geri döndükten sonra bile onlarla konuşarak anılarını taze tutacak hatta onları ülkenizde misafir edeceksiniz, onlar da sizi ülkelerinde misafir edecekler.
-Ailenizden ve ülkenizden çok uzaklarda bambaşka bir kültürün olduğu yerde çalışarak hayat tecrübesi edineceksiniz. Bir takım zorluklar karşısında sorunlarla başa çıkarak ilerideki hayatınızda artılar kazanacaksınız.

Konaklama Nasıl Sağlanacak?

Work and Travel programına Full Placement kapsamında yapıyorsanız Almanya’da bulunduğunuz süre boyunca konaklamanızın ayarlanması GYG Global sorumluluğundadır. Self Placement program kapsamında olan öğrencilerin konaklamaları kendi sorumluluklarındadır.

Peki Nerede Kalacağım?

Hosteller: Türkçe karşılığı pansiyon olan hostellerde, tek kişi kalınabileceği gibi farklı öğrencilerle paylaşılan odalarda mevcuttur. Genellikle öğrencilerin tercih ettiği hostellerde, banyo ve tuvalet hosteldeki diğer öğrencilerle ortak kullanım olmasının yanı sıra, bazı hostellerde ise bu banyo ve tuvalet her odada özel kullanım için olabilir. Odalarda mikrodalga fırın, buzdolabı, tv ve klima bulunmaktadır. Ücret olarak ise yaklaşık aylık 200-350 Euro aralığındadır.

Yurtlar: Yurtlarda konaklama genellikle işverenler tarafından sağlanmaktadır. Lojman şeklindeki bu yurtlarda genellikle bir odada 2-4 kişi barınmaktadır. Fiyatlat değişiklik göstermektedir.

Paylaşımlı Oda: Paylaşımlı oda konaklama yurt ve hostellere göre daha rahat bir yaşama ortamı sunması bakımından öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Almanya’da ev tutma biraz zahmetli bir iş olduğundan genellikle GYG Global Yurtdışı Eğitim danışmanları tarafından sağlanabilmektedir. Fiyat olarak evlerin konumuna göre değişiklik göstermekle beraber ortalama aylık kişi başı 200-350 Euro’dur.

Kalacağım Yeri Kim Ayarlayacak?

İşveren Ayarlar
Bazı işverenlerimiz çalışacağınız iş ile birlikte konaklayacağınız yeri de sağlamaktadır. İş sözleşmesini gönderirken nasıl bir konaklama olduğu ve aylık ücreti belirtilir.
GYG Global Yurtdışı Eğitim Ayarlar
İşverenin konaklama sağlamadığı durumlarda GYG Global Yurtdışı Eğitim kalacağınız yeri Türkiye’den ayrılmadan önce kesin olarak ayarlar. Sizin için bölgede konaklama araştırması yapar ve size konaklama yeri sunar. Bu konaklama size en uygun ve en ucuz olan konaklama olacaktır.
Öğrenci Kendisi Ayarlar
Kimi öğrenciler Almanya’da tanıdığı olduğu için kendi kalacağı yeri kendisi ayarlayabilir.

Çalışma Alanları Nerelerdir?

Life guard – Can Kurtaran

Yaz aylarında artan turist sayısı ve ısınan havalar nedeniyle havuzlara olan rağbet büyük ölçüde artar ve havuzlar bu nedenle cankurtaran pozisyonu için work and travel öğrencilerine ihtiyaç duyarlar. Cankurtaranlık pozisyonu ciddileşebilecek bir pozisyon olduğu için işletmeler iyi derecede yüzmeyi bilen İngilizce veya Almancası belli bir seviyenin üstünde olan öğrencileri kabul ederler.Bu pozisyonda başlıca görevler havuzun güvenliğini sağlama, havuzun kurallara uygun bir şekilde kullanılmasını sağlama, havuzun temizliğini sağlama, havuzun klor seviyesini ayarlama ve müşterilere yardımcı olmaktır. Bu pozisyonun başlıca avantajları;
-Sıcak yaz aylarında havuza girip serinleme imkanı;
-Havuzdaki müşterilerle ve iş arkadaşlarıyla sürekli konuşma halinde olunacağı için İngilizce/Almanca pratik yapma olanağı;
-Güvenli ve konforlu bir pozisyon olması;
-Haftalık çalışma saatinin garanti olması ve yoğun zamanlarda overtime / Überstunde  imkanı;

Work and Travel Busser (komi)


Komi garsonun yardımcısıdır. Kominin görevlerinden bahsedecek olursak kısaca, mutfaktan çıkan siparişleri garsona vermek, garsonun getirdiği tabakları bulaşıkhaneye götürmek bulaşıkhaneden çıkan tabakları silip yerleştirmek ve restorantın genel temizliğine yardımcı olmaktır. Bu işte tip olanağı mevcuttur, garson kendine bırakılmış tiplerden belli bir miktarını yardımcısı olan komiye verir.

Work and Travel Restaurant İşleri

Bu işteki pozisyonlar garson, aşçı, vale, komi ve bulaşıkçıdır. Bulaşıkçı ve aşçı pozisyonu hariç ekstra gelir olarak tip olanağı da mevcuttur. Restaurant/cafe’de çalışmanın avantajları;
-Sıcak yaz aylarında restaurantın içinde serin bir ortamda çalışma,
-Çalışma ortamının güvenli ve konforlu olması,
-Çalışma arkadaşlarınızla ve müşterilerle sürekli iletişimde olup İngilizce veya Almancanızı geliştirme fırsatı
-Tip(bahşiş) alarak ek gelir elde etme
-Çalışma saatleri içinde öğününüzü bedavaya getirip gıda harcamanızdan kısmak.

Work And Travel Housekeeping Pozisyonu

Yaz aylarında Almanya’nın tatil beldelerini yerli ve yabancı turistler ziyaret etmektedir. Bu da otellerin çok sayıda elemana ihtiyaç duymasına neden olur. Otel işi Work and Travel öğrencileri için riskin en düşük olduğu rahat işlerden biridir. Otelde çalışmanın birçok avantajları vardır:
-Sıcak yaz aylarında serin bir ortamda çalışma,
-Tip(bahşiş) alarak ek gelir elde etme,
-Çalışma arkadaşlarınızla sürekli iletişimde olup ister İngilizce ister Almanca pratik yapma
-Çalışma ortamının güvenli ve konforlu olması,
-Haftalık çalışma saatinin en garantili işlerinden biri olması.

Peki Housekeeper ne yapar?

Kısacası odaların temizliğinden sorumlusunuzdur. Otele ve yoğunluğa göre günlük 10-20 odanız olur ve her oda yaklaşık 10-45 dakika arasında temizlenir ve housekeeping işi haftalık saat alımı konusunda en güvenilir ve garanti işlerden biridir. Kıyafet konusunda otellerin genellikle kendilerine has kıyafetleri vardır. Onun dışında dış görünüşünüzle ilgili kuralları genellikle olmaz. Eğer ben temizlik yapmaktan üşenmem yapabilirim derseniz çalışırken herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Camping Alanları

Almanya’nın farklı bölgelerinde yer alan kamp alanlarında çeşitli görevlerde hem eğlenip hem çalışma fırsatını yakalayabilirsiniz.