Yabancı Dil Öğreniminin Püf Noktaları Nelerdir?

Dil öğrenimi zor ve bitmeyen bir yol gibi görünebilir, ama kendinizi geliştirmenin en temel taşı da budur. Gitmenin mümkün olduğu bir ülkenin dilini öğrenmenin en iyi yolunun orada yaşamak olduğunu kesinlikle unutmayın! Öğrendiğiniz dilin konuşulduğu bir ülkeye gitmek istiyorsunuz ve bunun da o dili öğrenmenin en kolay ve hızlı yolu olduğunu biliyorsunuz. Fakat yeni bir ülkeye adım atmak ilk etapta garip gelebilir. Şöyle ki, yeni bir çevre, kültür ve dile alışmak zaman alacaktır. Ayrıca farklı bir zaman diliminde olmaktan da etkilenebilirsiniz. Kesinlikle rahat olun ve yeni ortamınızı algılamaya çalışın.

Yanlış Yapmaktan Korkmayın!

Öğrendiğiniz dilde yapabileceğiniz kadar hata yapın! Hata yapmaktan çekinmeyin. Her zaman doğru konuşmak durumunda değilsiniz. İnsanlar ne dediğinizi anlayabiliyorlarsa yanlış yapmanız en azından ilk başta önemli değildir. Yabancı bir ülkede yaşıyor olmanız, bir gramer testi değildir. Ve şunu her zaman hatırlayın: “Onlar sizin ülkenizde olsaydı aynı şey onlar içinde geçerli olacaktı.”

Anlamadıysanız Tekrar Sorun!

Başkaları konuşurken, her kelimeyi yakalamak zorunda değilsiniz. Ana fikri anlamak genellikle yeterlidir. Fakat anlamadığınız noktanın önemli olduğunu düşünüyorsanız mutlaka SORUN!

Öğrendiğiniz Dili İlgi Alanlarınıza Sokun!

İnsanlar kendilerine ilginç gelen şeyler hakkında konuşmayı sevmektedir. Sizin ilgi alanlarınız nelerdir? Bu konular hakkında bulabildiğiniz kadar kelime öğrenmeye çalışın. Çevrenizdeki insanlara da nelerle ilgilendiklerini sorun. Bu büyüleyici bir yöntemdir ve daima yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olmaktadır. Böylelikle başkalarını daha iyi anlamaya başladığınızı göreceksiniz.

Konuşun Ve Mutlaka Dinleyin!

Her zaman hakkında konuşulacak bir şeyler vardır. Etrafınıza bakın ve size farklı gelen bir şeyler varsa hemen konuşmaya başlayın. Bu arkadaşlığınızı geliştirmenize de yardımcı olacaktır. İnsanları dinleyin, ancak kelimelerin telaffuzunu ve dilin ritmini yakalamak için dinleyin. Bildiğinizi mutlaka kullanın. Yeni bir dil öğrenmek aynı zamanda yeni bir kültürü de öğrenmektir. Yeni bir dil öğrenirken o kültürün size katı gelebilecek kural ve alışkanlıklarına karşı da duyarlı olun. Onlarda bazı konularda sizi garipseyebilirler ve bu çok normaldir. Farklı yaşam biçimleri ve kültürler söz konusu olduğunda bu kaçınılmazdır.

Kendi dil öğrenim sürecinizden tamamen kendiniz sorumlusunuz. Yabancı dili öğrenirken, öğretmenin, kursun ve kitabın elbette ki önemi vardır ancak "en iyi öğretmenin yine kendiniz" olduğu kuralını unutmayın. Organize bir şekilde dil öğrenmek, çalıştığınız şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Mutlaka sözlük ve iyi kurs materyalleri kullanın. Arkadaşlarınızdan da öğrenmeye çalışın. Aynı sınıftaki diğer öğrencilerin sizinle aynı seviyede olması onlardan bir şeyler öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Kendinizi öğrenmeye çalıştığınız dilde düşünmeye zorlamanız çok önemlidir. Dil öğrenirken eğlenmeyi unutmayın! Öğrendiğiniz cümle ve deyimlerle değişik cümleler kurun ve cümleyi günlük bir konuşma esnasında kullanmayı deneyin. Bakalım yerinde kullanabilecek misiniz? Hayatın tecrübeden ibaret olduğu söylenir ya, yabancı dil öğrenmek tamamıyla öyledir.

Ve kesinlikle aklınızdan çıkarmayın: “Yabancı dil asla bir problem değildir!”