Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı

Yök, diploma denklik için İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınav ile STS uygulamaktadır. Yök’e diploma denkliği başvuru yaptıktan sonra Yök Seviye Tespit Sınavı’na karar verebilir. Seviye Tespit Sınavı’na alınacak öğrenciler İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınavlarına başvuru yapabilecek.

Yök 10.12.2018’de diploma denkliği için uygulanan, İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınavı ile Seviye Tespit Sınavı’nın usul ve esasları belirledi.

Eczacılık, Diş Hekimliği ve Fizyoterapi Denlik

Sağlık alanlarında İlmi Hüviyet Tespiti için Afyon Kocatepe, Akdeniz, Erciyes, Necmettin Erbakan ve Sağlık Bilim Üniversiteleri tarafından yapılacak. Diş hekimli, Eczacılık, Fizyoterapi meslekleri için diploma denkliğinin alınmasıyla ilgili karar bu şekildedir.

Mühendislik Denklik

Mühendislik alanlarındaki  İlmi Hüviyet Tespiti için Akdeniz, Çukurova, Uludağ, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından belirlenecek.

Tıp Doktorluk Denklik

Yapılandırılmış Klinik Sınav için tıp doktorluğu alanında Ankara Yıldırım Beyazıt, Ankara, Gazi ve Hacettepe üniversiteleri tarafından gerçekleştirilecek.

Yök’e diploma denklik için başvuru yapan ve STS sınavlarına girmesi gereken adaylar bu sınavlara başvuru yapabilecek. Sınav esas olarak sözlü yapılacak ama gerektiğinde pratik uygulama ve teorik uygulama da olabilir. Sınavlarda başarılı olmak için 100 puan üzerinden en az 50 puan almak gerekir.

Daha önce STS sınavı yılda bir kere yapılıyorken yeni uygulamayla birlikte yılda 6 kez yapılmasına karar verildi. Tıp alanında da Sts’ye girecek olan öğrencilerin yurtdışı sınavları da muadil olarak kabul edilecektir. STS sınavları sözlü ve yazılı yapılacaktır. Ancak sözlü sınava sınırlı sayıda öğrenci kabul edilirken yazılı olacak STS sınavlarına sayı sınırlaması bulunmuyor.

Yök STS Güncel duyurular ve başvuru

Yök STS Güncel duyurulardan haberdar olmak ve başvuru yapmak için alttaki linki kullanabilirsiniz.

https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr/