Avustralya Vize Başvurusu

Avustralya’ya öğrenci vizesi alabilmeniz için EN AZ 40 hafta (10 ay) süreli bir dil kursuna kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Eğer Avustralya’da 10 aydan daha kısa bir süre için dil eğitimi almak istiyorsanız, İngilizce’yi belli bir düzeyde bildiğinizi ve 10 ay kadar uzun bir süre Avustralya’da dil eğitimi almanızın gereksiz olduğunu ispatlamanız yani IELTS sınavından 4.5 gibi bir puan almanız gerekmektedir.

Bu sınava girmeden yani İngilizce’yi zaten belli bir düzeyde bildiğinizi ispatlamadan Avustralya’da 10 aydan daha kısa süreli dil eğitimi almanıza ve vizenizin onaylanmasına izin verilmez.

Vize Uzatımı

Eğer Avustralya’ya ilk girişteki vizeniz ve eğitim süreniz 40 haftadan daha az ise vizenizi Avustralya’da uzatamazsınız. Eğer Avustralya’da 40 haftadan (10 ay) fazla fakat 50 haftadan az İngilizce eğitim alırsanız ve IELTS (ingilizce yeterlilik testinden) bir meslek okuluna (TAFE), bir yüksek okula veya Üniversiteye girmek için yeterli puanı alırsanız, o zaman İngilizce eğitimi dışında bir meslek okulunda veya Üniversite veya yüksekokulda okumak için vizenizin süresini Avustralya’da uzatabilirsiniz.

Öğrenci Vizesi İçin Adım Adım Başvuru Kılavuzu

ADIM 1- Okulunuzu Seçin

 1. Avustralya’da eğitim almak istediğiniz dil okulunu seçin.
 2. Avustralya’da yaşam ve eğitim masraflarınızı, uçak biletlerinizi vs. karşılayabilecek maddi durumunuz olduğunuzu belgeleyen evrakları hazırlayın.
 3. Savcılık belgesi alın.
 4. 3 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğrafınızı ekleyin.
 5. Vukuatlı nüfus kütük kayıt örneği alın.

ADIM 2- Sağlık Kontrolü

 1. Vizeniz onaylanması için Avustralya Başkonsolosluğunca belirtilen sağlık kurumlarından birinde sağlık kontrolünüzü yaptırmanız gerekecektir. Sağlık kontrolü formları size görüşme akabinde verilecektir.

ADIM 3- Eğitim Masraflarınızı Ödeyin

 1. Şimdi Avustralya’da seçtiğiniz kurum için eğitim ücretinizi ve sağlık sigorta prim bedelinizi (OSCH) ödeyebilirsiniz.
 2. Resmi kayıt belgeniz ile Avustralya Vizeniz hazır olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Vize başvurusu değerlendirme süresi büyük ölçüde size bağlıdır. Başvuru belgeleriniz eksiksiz ise ve sağlık kontrolünüz sonuçlarında bir problem çıkmamışsa bir an önce Avustralya’daki okulunuzun gerekli ücretlerini ödeyin. Böylece başvurunuz kısa sürede sonuçlanabilir.
 • Eğitiminiz full time olmalıdır. Derslerinizin en az %95’ine katılım zorunluluğunuz vardır. Derslere katılmamanız veya vize kurallarına uymamanız vizenizin iptaline yol açabilir.
 • Haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz. Bu part time işten kazandığınız para Avustralya’da yaşam masraflarınızı karşılamaz, ancak size iş deneyimi kazandırır ve İngilizce’yi kullanma fırsatı yaratmaktadır.

*Avustralya vizesi diğer ülkelere nazaran daha detaylı bir başvuru istemektedir. Bu anlamda ilgili danışmanlarımız sizlere profesyonel destek sağlayacaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir