Eğitim Programını Nasıl Seçeceğim?

Öncelikle belirleyeceğiniz şey okulunuzun hangi programları sunduğunu, hangi önkoşul ve koşulların uygulandığını öğrenmek olmalıdır. Danışmanlık kurumunuz tarafından yürütülen ya da resmi olarak kurumunuzca tanınan bir programı seçmek sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Tecrübe ve deneyim bu konuda gerçekten çok önemlidir.

Size en uygun programı seçmek için, öncelikle eğitiminiz boyunca erişmek istediğiniz hedefleri belirlemeniz gerekmektedir. Ayrıca programın sunduklarının sizin derecenize veya eğitiminize nasıl bir katkı sağlayacağını da öğrenmeniz eğitiminiz için çok önemlidir.

Yine kişisel özgürlük seviyenize ve yurtdışına çıkma ile ilgili rahatlığınıza bağlı olarak; uluslararası öğrenciler için sağlam oryantasyon çalışmaları ve kampüs içi destek hizmeti bulunan bir program seçmenizi tavsiye ederiz.

Nerede Yurtdışında Eğitim Almalıyım?

Nerede eğitim alacağınıza karar vermek, yurtdışı eğitim programını seçmek kadar önemlidir. Bu durum büyük ölçüde kişisel faktörlere dayanmaktadır. Eğer kişisel ya da mesleki nedenlerden dolayı ilginizi çeken özel bir dil varsa veya sadece kültürel değişimleri daha yakından öğrenmek istiyorsanız, bu ülke seçeneklerini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Türk öğrencilerin büyük çoğunluğu, bir Avrupa ülkesinde eğitim almayı tercih etmektedir. Fakat daha az gidilen yerleri tercih etmenin muhteşem avantajları bulunmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler global ekonomide giderek büyüyen bir rol oynamaya başladılar. Ve bunlardan birinde uzun süre bulunmak özgeçmişinizi son derece güçlü kılabilir.

Ne Zaman Yurtdışı Eğitime Gitmeliyim?

Her ne kadar öğrenciler genellikle ilk yıllarında yurtdışında eğitim alsalar da, eğitiminizin herhangi bir yılında da yurtdışında eğitime gitmek giderek artan bir tercih olmaya başladı. Ne zaman gideceğiniz kişisel etmenlere de bağlı olmakla birlikte, okulların kampanyalarını göz ardı etmemeniz sizin için ekonomik açıdan çok daha iyi olacaktır. Yaz döneminde yurtdışı dil eğitimi almak şüphesiz eğitimin en pahalı olduğu dönemlerdir. Talebin daha az olduğu dönemlerde eğitim almanız daha ekonomik olacaktır.

Eğer yurtdışındayken akıcı bir konuşma edinmek istiyorsanız, bu gelişimi sağlamak için yurtdışına çıkmadan önce yeterli dil eğitimini almanız gerekmektedir. Kendi şehrinizde kısa sürelide olsa bir dil eğitimi almanız yurtdışında çok işinize yarayacaktır.

Yurtdışında Ne Kadar Zaman Eğitim Almalıyım?

Araştırmalar kesin olarak göstermektedir ki, ne kadar uzun süre kalırsanız; o kadar uzun süre kişisel, akademik ve mesleki deneyim kazanırsınız. Yurtdışında bir akademik yıl ya da sömestir, kişisel gelişim, akademik bilgi ve kariyer hazırlığı açısından en derin etkiyi bırakan kültürel deneyimi sağlamaktadır. Ancak zamanlama ya da finansal konular uzun bir yurtdışı eğitimine izin vermiyorsa, eğitimin tümüne katılmaktansa kısa dönemli bir programa katılmak daha iyi bir opsiyon olacaktır.