Yurtdışında İşletme Eğitimi İşletme Bölümü için Hangi Ülkede Hangi Okul Tercih Edilmelidir?

Yurtdışında işletme eğitimi, her dönem için canlı kalan ve öğrenciler tarafından talep gören bölümlerden biridir. Gerek kariyer için gerekse iş sahası ile işletme bölümünü nerede okumak istediğiniz ve hangi ülkeyi tercih etmeniz gerektiği ile ilgili bu yazımız dileriz ki öğrencilerimize karar vermelerinde yardımcı olur.

Polonya’da Kozminski Üniversitesi

Financial Times sıralamasında ilk sıralarda yer alan Kozminski Üniversitesi, özellikle işletme, finans, uluslararası işletme gibi alanlarda eğitim veren özel bir üniversitedir. Son 16 yıldır Perspektwy, Rzecpospalita, WPROST tarafından yayınlanan sıralamalarda özel üniversite kategorisinde 1’inci olan Kozminski ayrıca; dünyada yaklaşık sadece 70 işletme okulunun sahip olduğu EQUIS, AMBA ve AACSB akreditasyonlarına da sahiptir.

Macaristan’da Corvinus Üniversitesi

1853 yılında Budapeşte’de kendi alanında kurulan ilk okullardan biri olan Corvinus Üniversitesi; 2006 yılından Financial Times işletme master eğitimi alanında ilk 25’te yer almıştır. Öğrencilere kabul verirken, kişilerin matematik alanında orta üstü başarıya sahip olmasını istemektedir. Corvinus Üniversitesi; 821 akademisyene, 14,036 öğrenciye ev sahipliği yaparken; bu sayının 1,826’sı uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır.

İtalya’da Bocconi Üniversitesi

Farklı kuruluşlar ile yaptığı ortak çalışmalarla 5 yıl içinde 564 yönetici yetiştiren Bocconi Üniversitesi, işletme alanında en iyi eğitimi veren özel üniversitelerden biridir. QS World University Ranking sıralamasında sosyal bilimler alanında 2013 yılında 29’uncu, 2014 yılında 25’inci, 2015 yılında 22’nci olmuştur. Financial Times sıralamasında Master in Management alanında 2016 yılında Avrupa 11’inciliği bulunmaktadır.

Slovenya’da Ljubljana Üniversitesi

Slovenya’nın en çok bilinen üniversitesi olan Ljubljana Üniversitesi; Shangai Ranking sıralamasında 401 – 500 arasında; QS Ranking sıralamasında 501 – 550 arasında; Webrometric sıralamasında 286’ncı sırada; URAP listesinde 298’inci sıradadır.

Litvanya’da ISM Yönetim ve Ekonomi Üniversitesi

Norveç İşletme Üniversitesi tarafından Litvanya’nın Vilnius şehrinde kurulan üniversite; sketörel değişimleri de göz önünde bulundurarak, iş dünyasında ihtiyaç duyulan ve pratikte iyi olan öğrencileri yetiştirmeyi amaçlayarak yola çıkmıştır. En iyi işletme okullarını belirleyen EDUNIVERSAL listesinde 2007’den beri ilk sıradadır. ISM, başta Norveç olmak üzere, ABD, Fransa, Belçika ve Hollanda’daki birçok üniversite ile çift diploma programı yapmaktadır.

Ukrayna’da Kharkiv Milli Ekonomi Üniversitesi

Kharkiv Milli Ekonomi Üniversitesi (KNUE) 22 Ekim 1930 yılında kurulmuş, dünyanın birçok ülkesinden ekonomi uzmanları yetiştirmiş eski, köklü üniversitelerden biridir. Araştırma etkinliğinin geliştirilmesi, üniversitenin eğitim stratejisinde ön planda bulunmaktadır. Üniversite, Ukrayna’nın Endüstriyel Gelişme Sorunları Araştırma Merkezi ile yakın işbirliği içindedir.