Yurtdışında Lise Eğitimi çocuğunuz için unutulmayacak ve onun tüm hayatını değiştirecek bir deneyimdir. Kendisine olan güvenin gelişmesinin yanında, yaşadığı dünyaya ve farklı kültürlere bakış açısı da değişecektir. Uluslararası Lise Programları sayesinde çocuğunuz bir dünya vatandaşı olacaktır ve Yurtdışında Lise Eğitimini tamamladıktan sonra istediği ülkede üniversite eğitimi alması daha da kolay bir hale gelecektir.

Karar Verirken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Yurtdışında Lise okumak için öğrencinin not ortalaması göz önünde bulundurulacaktır fakat ondan daha önemli olan nokta ailenin bütçesinin yeterliliğidir. Eğer garanti edemeyeceğiniz bir bütçeniz var ise maddi nedenlerden dolayı çocuğunuzun okuldan alınabileceğini ve bu durumun onun psikolojisinde büyük hasarlar oluşturabileceğini hesaba katmanızı tavsiye etmekteyiz.

Bütçe ve başarı derecesi kadar öğrencinin yabancı dil düzeyi, farklı kültürlere ve başka insanların kurallarına uyum sağlayabilecek ve ayaklarının üstünde durabilecek güce ve karaktere sahip olması da oldukça önemlidir. Ve son olarak; öğrencinin Liseyi Yurtdışında okuması konusunda aile bireyleri hemfikir olmalıdır. Böyle bir konuda ailede fikir farklılıklarının olması öğrencinin geleceğinin önüne geçebilecek duygusal kararlar vermesine neden olabilir.

Yurtdışında Lise Eğitimi İçin İngilizce Yeterliliği

Liseyi okuyacağınız ülkenin dilini yeterince bilmiyorsanız; yabancı dil hazırlık eğitimi veren bir okul seçebilirsiniz ya da lisenizin istediği yeterliliğe ulaştıracak bir dil okulunu tercih edebilmeniz mümkündür. Dil bilginizin yeterliliğini öğrenmek için okulunuzun sizden istediği dil sınavından beklenen dereceye ulaşmış olmanız gerekmektedir. Lise ve üniversitelerle anlaşmalı olan bazı dil okulları öğrencinin bu sınavlara girmeden liseye geçiş yapmasını sağlayacak okulun onayladığı akademik derecedeki dil eğitimini vermektedir.

Ülke Üniversite Sistemlerine Göre Lise Tercihi

Lise eğitiminin yurtdışında alınması kararının öncesinde veya hemen sonrasında bir eğitim planı yapılması gerekmektedir. Hangi ülkede, hangi lisede eğitim görüleceği tamamen bu kararlara bağlıdır. Üniversite eğitimi almak istediğiniz ülkenin kabul edeceği lise eğitimini görmeniz hedeflerinizin devamlılığı açısından önemlidir.

Lise Değişim Programı

Lise programının tamamını yurtdışında okuyabileceğiniz gibi bir yıllık lise değişim programına da katılabilmeniz mümkündür. Değişim programı ile farklı bir kültürün eğitimini almış ve bakış açınızı genişletmiş olursunuz.

Ne Zaman Okula Başvurulmalıdır?

Yurtdışında Lise Eğitimi görmek için danışmanlık hizmeti almak isteyen bir öğrencinin öğretim dönemi başlamadan 4-5 ay öncesinde danışmanlarıyla tanışıp lise başvuru işlemlerine başlanması gerekmektedir.


Amerika’da Lise Eğitimi


Kanada’da Lise Eğitimi