Yurtdışında tıp eğitimiYurtdışında TIP için Hangi Ülkede Hangi Okul

Yurtdışında tıp eğitimi, TIP bölümü, Türk öğrencilerin yurtdışında eğitim almayı en çok planladıkları bölümlerden biridir. Türkiye’de bulunan sınav sistemi ile kazanılması çok daha zor olan bu bölüm için yurtdışında bulunan üniversiteler genellikle bir giriş sınavı uyguluyor veya TIP hazırlık dediğimiz, foundation programları uyguluyorlar. Özellikle TIP bölümü için genellikle ilk 1000’de bulunan üniversitelere yönlendirmeye çalıştığımız öğrencilerimize dileriz ki aşağıdaki yazımız okul ve ülke seçimi için bir nebze de olsa yardımcı olacaktır.

Macaristan’da Tıp Pecs Üniversitesi

Pecs Üniversitesi, Macaristan’da ilk 1000’de bulunan üniversitelerden bir tanesidir. Macaristan’ın Pecs şehrinde 1367 yılında kurulan bu üniversite, bulunduğu şehir ile aynı ismi taşımaktadır. Öğrencilerine TIP, diş hekimliği, eczacılık gibi bölümlerde İngilizce eğitim alma şansı sunmakla birlikte, Combo Hazırlık dediğimiz, bölüm + İngilizce hazırlık alma şansı da sunmaktadır.

Polonya’da Tıp Jagiellonian Üniversitesi

Polonya’nın Krakow şehrinde, 1364 yılında kurulan Jagiellonian Üniversitesi; birçok uluslararası saygın ranking listesinde ilk 500’de bulunmaktadır. Uluslararası tanınırlığı 15’inci yüzyıla kadar dayanan üniversite, TIP bölümüne girişte kontenjan sınavı uygulamaktadır. Sınav öncesinde 1 sene pre-med (medikal hazırlık) alan öğrenciler genellikle bu sınavı geçebilmektedir. Jagiellonian Üniversitesi’nin hemen hemen her fakültesi kendi alanında Polonya’da 1’inci olarak gösterilmektedir.

İtalya’da Tıp Rome Tor Vergata Üniversitesi

İtalya’nın Roma şehrinde 1982 yılında kurulan Rome Tor Vergata Üniversitesi, TIP eğitimini İngilizce veren nadir İtalyan üniversitelerinden biridir. 600 hektar alan üzerine kurulu olan üniversite, kampüsünde bir hastaneye de sahiptir. 2014 yılında QS Ranking sıralamasında İtalya’da 7’nci, dünyada 305’inci sırada yer almaktadır. Rome Tor Vergata Üniversitesi’nin Avrupa’da 277 Avrupa üniversitesi ile partnerlik anlaşması bulunmaktadır.

Litvanya’da Tıp Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi; Kaunas Medikal Üniversitesi ile Litvanya Veteriner Akademisi’nin birleşmesi ile ortaya çıkan Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi; TIP ve Veterinerlik bölümleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Sadece sağlık alanında eğitim veren üniversite, kabul verirken öğrencilere bir giriş sınavı da uygulamaktadır. TIP, dişçilik, eczacılık gibi alanlarda eğitim veren üniversitenin mezunları genellikle ABD, Kanada, İngiltere gibi kendisini kanıtlamış ülkelerde çalışmaktadır.

Slovenya’da Tıp Ljubljana Üniversitesi

Slovenya’nın Ljubljana kentinde kurulan ve aynı ismi taşıyan Ljubljana Üniversitesi, TIP alanında eğitim almak isteyen öğrencilerden lisede 95 not ortalaması istemektedir. TIP alanında eğitimin dili Slovence’dir. Slovence eğitim alacak olan öğrenciler, bölüme başlamadan önce 1 sene Slovence hazırlık görmektedir. Ljubljana Üniversitesi; Bologna Deklarasyonuna uygun olarak yapılandırılmış, sosyal – doğal bilimler ve teknik alanlarda üst düzey kalitede eğitim vermektedir. Bir devlet üniversitesi olan Ljubljana, ARWU, Shanghai, Times THES-QS ve Webrometrics sıralamalarında ilk 500’de yer almaktadır.

Ukrayna’da Tıp Kharkiv Ulusal TIP Üniversitesi

Kharkiv Ulusal TIP Üniversitesi; Ukrayna’nın en eski eğitim kurumlarından biridir. 1805 yılında kurulan üniversite, uluslararası öğrencilerin en çok talepte bulunduğu üniversitedir. Üniversitenin eski mezunları arasında çeşitli ülkelerde bakanlar, bilim adamları ve farklı ülkelerde kendi kliniklerini kuran ünlü uzmanlar bulunmaktadır. Çalışmalar süresince öğrenciler ana TIP uzmanlık alanlarında akademik eğitim almaktadırlar.